sport

Alonso: Buttonov incident ukazuje na potrebu za zaštićenim kokpitom

Prvi slobodni trening u Monaku je tri minute prije kraja bio prekinut nakon što se jedan od šahtova na izlasku iz Sainte Devotea pomaknuo, probušio gumu Nice Rosberga i zatim udario u prednje krilo Jensona Buttona. Ishod je svakako mogao biti puno gori, pogotovo za McLarenovog vozača, a Fernando Alonso poziva na dodatnu zaštitu kokpita uslijed velikih debata koje se vode između uvođenja Mercedesovog halo sustava ili Red Bullovog aeroscreena.

“Incidenti poput ovih su neprihvatljivi. Na to nismo obratili previše pažnje prije treninga tijekom provjera staze. FIA i svi ostali moraju ući u detalje staze kako bi osigurali da je sve sigurno za vožnju. S druge strane, ovo je motorsport i ponekad se može dogoditi da šaht odleti sa svog mjesta, ponekad se radi o zalutaloj ptici, ponekad o mehaničkom dijelu s drugog bolida koji vas može pogoditi. Zato je ovo još jedan razlog za povratak na ideju o zaštićenom kokpitu. Trebamo osigurati smanjenje rizika, koji će uvijek biti prisutan, na najmanju moguću razinu”, rekao je Španjolac.

Na pitanje bi li zaštita kokpita stvorila probleme kod njegovog izlaska iz bolida na VN Australije, Alonso odgovara:

“Možda. Postoje incidenti u kojima će to vjerojatno malo otežati vaš izlazak, ali dok sam se prevrtao bolidom, nešto je moglo pogoditi moju glavu koja uopće nije bila zaštićena. Nesreću iz Australije bih, ako moram, radije doživio sa zaštitom kokpita, čak i ako je teže izaći van. Želim biti siguran da me ništa neće pogoditi u glavu dok letim po zraku.”

Jenson Button tvrdi da se takve nesreće ne bi trebale događati na F1 stazama.

“Moram reći da je sigurnost ovdje obično na jako visokoj razini jer je ovo ulična staza, ali to je definitivno bio incident koji ne želimo ponovno vidjeti ovdje. Imali smo sreće što se samo radilo o šteti na bolidu, poklopac je ostao nisko na zemlji, što je dobro.”

“Danas se šaht pomaknuo, što se očigledno ne bi smjelo događati. Čuo sam da je sada zavaren pa stvarno ne znam koliko toga još možete napraviti. Šahtovi moraju ostati na zemlji, imamo dovoljno opasnosti u ovom kontroliranom okruženju, ali podizanje šahta u zrak na jednosjed s otvorenim kokpitom je izuzetno opasno.”

Izvor: GP1.hr