sport

Analiza: Albon za Red Bull ne predstavlja veliki rizik, a mogao bi postati pravi bingo

Baš kad su se “izlizale” sve priče vezane uz utrku na Hungaroringu, prvog dana drugog tjedna ljetne stanke u Formuli 1, Red Bull Racing pobrinuo se za pravu “bombu”.

Pierre Gasly platio je cijenu svojih izuzetno loših nastupa u dosadašnjem dijelu sezone. Degradiran je u Toro Rosso, odakle je i došao na početku sezone, a novi vozač “prve momčadi” je tajlandski rookie u Formuli 1 – Alexander Albon.

Vodstvo Red Bull Racinga mogli bismo kritizirati zbog nedostatka strpljenja s vlastitim vozačima, ali realno, nije to ništa novo i ništa što već nismo vidjeli kad su “Bikovi” u pitanju. Po istom principu Daniila Kvjata je nakon samo četiri utrke u 2016. zamijenio Max Verstappen, a godinu kasnije Rus je doživio novi udarac, kad je šest utrka prije kraja sezone ostao bez mjesta u bolidu Toro Rossa.

Posljednjih tjedana Christian Horner i Helmut Marko uvjeravali su javnost da je pozicija Pierrea Gaslyja sigurna i da će Francuz sigurno završiti aktualnu sezonu u Red Bullu, ali ionako su im rijetki vjerovali na riječ. Stali su tada u obranu svog vozača, ali to nije ušutkalo priče o njegovoj smjeni. S pravom, pokazalo se.

Da bi Red Bull mogao pokazati nešto više strpljenja i dati više vremena svojim mladim vozačima, vjerojatno bi, ali u ovoj konkretnoj situaciji ne mislim da su pogriješili. Jednostavno, s Gaslyjem nije funkcioniralo, niti su postojali naznake bilo kakvog napretka. Što onda čekati?

Francuz je u bolid Red Bulla uskočio neplanirano, nakon što je Daniel Ricciardo odabrao Renault. Je li svojim prethodnim nastupima u Toro Rossu uopće zaslužio tu promociju mnogi su se pitali već tada, ali “Bikovima” je izgledao kao najbolja opcija u datom trenutku.

Međutim, već je prva utrka ove sezone nagovijestila probleme. Tek 17. mjesto kvalifikacija i 11. mjesto utrke nije start kakvom bi se nadali. Od tih uvodnih utrka jedino je u Kini ostvario očekivani rezultat, šesto mjesto, iako je zaostatak za prvom petorkom bio ogroman. Gasly je stalno isticao poteškoće u prilagodbi na bolid. U suradnji s inženjerima tražio je odgovarajuće postavke, a pokušavali su i kopirati Verstappenov setup. Da je cijela ta situacija živcirala vodstvo momčadi, sugerira izjava Helmuta Marka početkom srpnja.

“Naš je zadatak pomoći mu da se bolje osjeća u bolidu, ali u isto vrijeme ne možemo previše odstupati od stvari za koje znamo da su glavne prednosti našeg bolida. Proučit ćemo šasiju do detalja, možda nešto nije u redu s njom. Pierre je koristio Verstappenove postavke i promijenio svoj stil vožnje, ali isto tako mogao bi malo više razmišljati o svom utrkivanju, a manje govoriti Adrianu Neweyu kako se radi bolid.”

Jedina svjetla točka Gaslyjeve sezone bio je Silverstone. Na toj je utrci izgledao prilično konkurentno, čak sudjelovao u borbama s Ferrarijevim vozačima, a na kraju je osvojio četvrto mjesto. Realno, bio bi šesti da nije došlo do sudara Vettela i Verstappena, ali brzina je ipak bila zadovoljavajuća i očekivalo se da će to biti prekretnica u Pierreovoj sezoni.

Međutim, dogodilo se sasvim suprotno. U Njemačkoj je već na treningu razbio bolid, a u onoj kaotičnoj kišnoj utrci, koja je nudila izvrsnu priliku za najbolji rezultat sezone, vozio je vrlo rezervirano pa na kraju odustao nakon kontakta s, ironično, Albonom.

Velika nagrada Mađarske – novi šamar. Dok je Verstappen osvajao pole position i borio se s Hamiltonom za pobjedu, Gasly se borio s Alfom i McLarenom. Na kraju je bio šesti, iza Sainza u McLarenu, s krugom zaostatka za timskim kolegom.

Nije lako biti u istoj momčadi s Maxom Verstappenom, posebno ne s Maxom Verstappenom kakvoga gledamo u posljednjih godinu dana. Nizozemac je sazrio, pouzdan je i vrlo brz. Vjerujem da nitko nije niti očekivao da će Gasly njemu konkurirati ili ga pobjeđivati, ali baš da na dvije utrke zaostane više od kruga ili da omjer bodova bude 181-63… što je previše, previše je.

U kojem će smjeru ići karijera Pierrea Gaslyja? Je li ga Red Bull prerano “potrošio” kao vozačku opciju? Puno je tu nepoznanica oko budućnosti francuskog vozača, ali u Toro Rossu će u liku Daniila Kvjata imati savršenog mentora za oporavak od ovog mučnog iskustva.

Smjena Pierrea Gaslyja nije bila neočekivana. Ono što je u većoj mjeri iznenadilo javnost je odabir Gaslyjevog nasljednika. Većina je vjerovala da se sprema “filmski” povratak Daniila Kvjata, no u bolid Red Bulla na stazi Spa-Francorchamps sjest će Alexander Albon. Priznajem, u prvi trenutak nije mi se činilo logičnim, ali nakon malo promišljanja, Albonov odabir imao mi je sve više smisla.

Tajlanđanin rođen u Londonu prošao je nevjerojatan put u proteklih 18 mjeseci. Početkom 2018. doslovno je u zadnji čas uskočio u Formulu 2, da bi sezonu završio s četiri pobjede i na trećem mjestu ukupnog poretka, iza Russella i Norrisa. Potom je dogovorio prelazak u Formulu E, trebao je biti timski kolega Sebastiena Buemija u Nissanu, ali dogodio se novi preokret i dobio je mjesto u Toro Rossu, pored Kvjata.

E sad, ako sam ranije ustvrdio da je bilo upitno je li Gasly zaslužio dobiti mjesto u Red Bullu nakon ne baš sjajne 2018. u Toro Rossu (četvrto mjesto Bahreina kao najbolji rezultat, osvajanje bodova na samo pet utrka), apsolutno se isto možemo zapitati i za Albona. Na 12 utrka svoje debitantske sezone osvojio je 16 bodova i drži 15. mjesto ukupnog poretka. Pet je puta utrke završavao među prvih deset vozača, a najbolji rezultat mu je šesto mjesto iz Njemačke.

Nisu to neki senzacionalni rezultati, ali za jednog rookieja u Formuli 1, Albon je pokazao da ima brzinu, ali i mirnoću kad je to potrebno. Što je možda još važnije, pri svom tom lutanju u proteklom razdoblju, pokazao je izvrsnu moć prilagođavanja novom okruženju i bolidu. To je baš ona komponenta koju Gasly očito nema, ali za potvrdu ćemo ipak trebati pričekati nekoliko utrka.

Zašto Albon, a ne Kvjat? Rus je nakon postolja na Hockenheimu dobio strašan vjetar u leđa. Mnogi su zagovarali njegov povratak u Red Bull, a za sve što je napravio kako bi dobio drugu priliku, pohvalio ga je čak i Christian Horner.

“Baš mi je drago zbog njega. Primio se posla i vratio se u Red Bullov program. Postati otac pa dan kasnije biti na postolju, to je bila vrlo zrela vožnja. Ako mu je to donijelo sreću, treba imati još djece!”

Horner je očito odlučio pričekati da Rus poradi na nasljednicima. Šalu na stranu, iako bi na prvu Kvjat možda bio logičniji izbor, u Red Bullu su povukli potez koji pokazuje da u većoj mjeri mare za budućnost, nego za sadašnjost.

Do kraja sezone ostalo je devet utrka, a Red Bull nema previše toga za izgubiti. S Maxom su u fenomenalnoj situaciji, praktično se na svakoj utrci mogu boriti za pobjedu ili postolje. U konstruktorskom poretku zaostatak za Ferrarijem iznosi 44 boda, što je u najvećoj mjeri ostavština Pierrea Gaslyja, a ozbiljna prijetnja za to treće mjesto ionako ne postoji. Sve što bi drugi vozač napravio u ostatku sezone, može biti jedino plus u odnosu na Gaslyjev učinak.

Kad je Kvjat u pitanju, zahvaljujući prijašnjim iskustvima u Red Bullu su imali jako dobru predodžbu što dobivaju s njim, dok je Albon još uvijek svojevrsna nepoznanica. Mladić koji je napravio strelovit uspon i pokazao da se može nositi s okruženjem Formule 1, a sada će imati devet utrka za dokazivanje da mu je mjesto u vrhunskoj momčadi.

Ne treba očekivati da će pobijediti na prvoj utrci, kao što je Verstappen napravio u Barceloni 2016., ali Albon bi mogao postati Red Bullov bingo. Snađe li se dobro i pokaže brzinu, Horner će za 2020. godinu imati opasan duo za napad na “velike stvari”. Ono što je bitno, Albon bi na početku sezone već imao iskustvo vožnje za momčad i posložene odnose s inženjerima pa se smanjuje rizik od ponavljanja Gaslyjevog slučaja od ove godine.

Pođu li stvari u krivom smjeru i ne pokaže li se Albon kao dobro rješenje za 2020., Red Bull se može okrenuti rezervnoj, sigurnijoj varijanti, te pružiti drugu priliku Kvjatu. S obzirom na to da je Albon tek rookie, ne mislim da bi takav rasplet bio “poguban” za njegovu karijeru. Uz obrazloženje da još nije spreman za najveće domete, mogli bi ga vratiti u Toro Rosso i pričekati da vozački “odraste”.

Pred Red Bullom i Albonom devet je utrka za testiranje suradnje. Rizik nije prevelik, a nagrada bi mogla biti golema. Kad već ima taj luksuz rotiranja četvorice vozača unutar dviju momčadi, nema razloga da se Red Bull ne pokuša dovesti u bolju situaciju za sezone koje dolaze.

Uostalom, u današnjoj situaciji kada postoji “more” mladih i silno talentiranih vozača koji teško dobivaju pravu priliku, zašto bi vrhunska momčad trebala trpjeti ispodprosječna ostvarenja jednog vozača više od 12 utrka?

Izvor: GP1.hr