sport

Analiza sezone po momčadima: Alfa Romeo i Racing Point – (Ne)ispunjena očekivanja

Nastavljamo s pregledom sezone po momčadima. Nakon analize ovosezonskih “fenjeraša” na red su došli Alfa Romeo i Racing Point. Ove momčadi su imale donekle solidne sezone. Iako su možda mogli postići i više, ipak sezona nije ispala tako katastrofalna i realno mogu biti zadovoljni postignutim rezultatima.

Alfa Romeo

Mjesto u poretku konstruktora: 8. (2018. – 8.)
Osvojenih bodova: 57 (2018. – 48)
Pobjede: 0
Postolja: 0
Pole positioni: 0
Najbrži krug utrke: 0
Top utrka sezone: VN Brazila
Flop utrka sezone: VN Monaka i uglavnom cijeli drugi dio sezone

Pregled sezone:

S obzirom na to kako su krenuli u sezonu, te s količinom osvojenih bodova do ljetne stanke, nekako su očekivanja od Alfe bila malo veća. Međutim, kako se ljetna stanka približavala tempo im je polako opadao. Glavninu bodova osvojio im je Kimi Raikkonen, a u prvom dijelu sezone samo jedan bod ekipi je donio Antonio Giovinazzi, sve ostale je osvojio Kimi, te s razlogom možemo reći kako je Kimi bio glavni faktor kakvog-takvog uspjeha momčadi.

Kimijevo veliko iskustvo i talent su dobro došli momčadi. Zasigurno je veliki doprinos i Simonea Reste koji je do kraja ljeta radio u Alfi i svojim znanjem doprinio ovakvom učinku momčadi u prvom dijelu sezone. Najbolji rezultati prvog dijela sezone su tri Kimijeva sedma mjesta (Bahrein, Francuska i Mađarska). Jedina problematična utrka je bila u Monaku. Potom je u drugom dijelu sezone uslijedio niz veoma loših rezultata, a počelo je odmah u Belgiji kad je, najprije na startu utrku za Kimija uništio incident s Verstappenom te je nakon toga cijelu utrku poveo pri kraju poretka, te krajem utrke, u trenutku kad je držao solidan plasman u bodovima, Giovinazzi izlijeće i odustaje.

U utrkama je uspješniji bio Kimi, no da ipak i Giovinazzi posjeduje talent i brzinu dokazao je u kvalifikacijama, gdje je znao biti vrlo blizu pa čak i brži od Kimija. Čak je u drugom dijelu sezone osvojio bod više od Kimija (13, naspram Kimijevih 12). Dva boda je osvojio u Italiji, bod u Singapuru (gdje je ubilježio četiri kruga u vodstvu utrke – prvi Talijan u vodstvu utrke nakon Fisichelle u Belgiji 2009.), te svojim plasmanom karijere u Brazilu, petim mjestom, još deset bodova. A upravo je momčad u kaosu Brazila ostvarila najbolji rezultat sezone – Kimi je bio četvrti, Antonio odmah iza njega – i to su bili jedini Kimijevi bodovi drugog dijela sezone.

Perspektiva za sljedeću sezonu:

Nekako ne vjerujem kako bi momčad mogla još napredovati u 2020. Prije da će stagnirati, a ne bi trebalo čuditi ni ako budu postizali slabije rezultate nego ove sezone. Posebno jer, uz već standardnu vodeću trojku, McLaren i Renault bi trebali biti još jači te bi te dvije ekipe mogle na većini utrka okupirati preostala četiri mjesta među osvajačima bodova. Time bi ostalo vrlo malo šansi za manje momčadi da ostvare neki top plasman. A ni ostale ekipe sredine poretka neće mirovati, nago će marljivo raditi kako bi bili što bolji 2020. No, barem zbog Kimija, bilo bi lijepo vidjeti još jaču Alfu, no nekako ne vjerujem da bi se to moglo dogoditi.

Racing Point

Mjesto u poretku konstruktora: 7. (2018. – 7.)
Osvojenih bodova: 73 (2018. – 52)
Pobjede: 0
Postolja: 0
Pole positioni: 0
Najbrži krug utrke: 0
Top utrka sezone: VN Njemačke
Flop utrka sezone: Niz utrka od Španjolske do Velike Britanije, kad su samo u Kanadi osvojili bodove, te VN Singapura

Pregled sezone:

Racing Point je također koliko-toliko ispunio očekivanja. Početkom sezone smo nekako vjerovali kako će glavnu borbu za peto mjesto voditi s McLarenom i ostalim ekipama sredine poretka (minus Williams). Svi smo nekako Renault već postavljali kao čvrsto četvrtu momčad, a kako je ispalo McLaren je bio čvrsto četvrta momčad, Renault je podbacio, Toro Rosso iznenadio, a Racing Point je nekako uspio barem držati nekakav priključak za njima. Na ruku im je išlo što je Haas imao vrlo problematičnu sezonu, a pomoglo im je i što je Alfa Romeo imao vrlo loš drugi dio sezone.

Njihova glavna uzdanica Sergio Perez im je donio hrpu bodova. Na većini utrka bi startao između 11. i 15. mjesta, a onda bi nekim čudom, kad bi imao utrku bez incidenata i problema, uspio iskopati neko od donjih mjesta među bodovima. Najbolje rezultate je postigao u Belgiji i Azerbajdžanu kad je bio šesti. Zatim, nakon Bakua je upao u jedan crni niz gdje do Belgije nije osvojio niti boda, a najgora je bila utrka u Njemačkoj kada je u početnim krugovima odustao nakon vlastite pogreške. U drugom dijelu sezone je zablistao – osvojio je bodove u svakoj utrci osim u Singapuru kad je morao odustati zbog kvara na bolidu. Tako je ponajviše zahvaljujući njemu momčad završila tu gdje jest.

Lance Stroll i nije imao neku blistavu sezonu. Samo je šest utrka završio u bodovima (Australija, Azerbajdžan, Kanada, Njemačka, Belgija i Japan). Najbolje su mu bile utrke u Kanadi i Njemačkoj. Iako je u Kanadi bio tek deveti, ipak je to mjesto zaradio na stazi s probijanjem kroz poredak i lijepim pretjecanjima, a posebno je bilo slatko jer je to postigao pred svojom publikom. U Njemačkoj je također vozio vrlo dobro, iako taj visoki plasman (četvrto mjesto, najbolji rezultat za momčad ove sezone) prije svega treba zahvaliti odličnom strateškom potezu vodstva momčadi kad je prvi od svih vozača prešao na gume za suho. I to je nekako bilo to, ostale utrke mu nisu bile za pamćenje, ostao je u totalnoj sjeni “starosjedioca” Pereza.

Perspektiva za sljedeću sezonu:

Ako vodećih pet ekipa zadrži svoje pozicije, u što ne sumnjam s obzirom na njihov budžet i mogućnosti, za Racing Point jedina realna mogućnost ostaje borba s Toro Rossom, Alfa Romeom i (vjerojatno) Haasom za šesto mjesto u poretku konstruktora. E sad, ako tatica Stroll odluči dati momčadi malo jaču injekciju sredstava u vidu zelenih šuškavih dolara, možda se uspiju umiješati u borbu za peto mjesto s Renaultom. Financijski su vrlo stabilni i svaki drugi rezultat koji je slabiji od ovogodišnjeg smatrat će se neuspjehom, što Lawrence Sheldon Strulovitch nikako ne želi vidjeti.

Izvor: GP1.hr