Brdska utrka GHD Lučine 2019. – Pobjeda Francuza Petita uz novi rekord

Među 129 sudionika nastupilo je i pet hrvatskih automobilista, Laszlo Szasz u formuli završio je na osmom mjestu.

Međunarodna brdska automobilistička utrka „GHD Lučine 2019.“, u organizaciji ljubljanskog AMD „Zvezda“ u susjednoj Sloveniji, na dionici Todraž – Lučine, višestruko bodovana za niz međunarodnih prvenstava i kupova, okupila je 129 automobilista iz sedam zemalja, među kojima je bilo i pet hrvatskih.

Utrka je, svojim 18.izdanjem, dostigla punoljetnost koju je na svojstven način obilježio novi rekorder i pobjednik utrke francuski as Sebastien Petit. On je u bolidu „Norma M20FC“, na službenom treningu, sekundom boljim vremenom od dosadašnjeg rekorda, najavio pohod i mogućnost da u jednoj od tri bodovne vožnje „skine“ rekord i do 4 sekunde.

Već u prvoj vožnji to mu je i uspjelo, vozeći stazom dugom 3.950 metara najbolje vrijeme dana 1:56,436 minuta prosjekom 122,13 km/sat što je novi rekord staze. I u sljedeće dvije vožnje bio je nadmoćno brži od konkurencije, tim više što je u prvoj vožnji zbog izlijetanja sa staze odustao najveći mu rival, četverostruki pobjednik „Lučina“ i dosadašnji rekorder Talijan Federico Liber, koji je uz Petita već na treningu bio brži od svog rekorda.

Petit je tako na kraju, u tri vožnje, slavio ukupnu pobjedu s prednošću od 31,514 sekunde ispred Austrijanca Hermana Jr. Waldyja (Tatuus Master) i trećeplasiranog Talijana Mirka Venturata (Gloria C8P).

Na utrci je oboren i rekord turističkih automobila, a novi vlasnik mu je Austrijanac Karl Schagerl (VW Golf Rallye TFSI-R) u vremenu 2:09,039 minuta, ujedno najuspješniji u Kategoriji I (ukupno 7.). U konkurenciji 20-tak formula i prototipova osmo mjesto ukupnog poretka zauzeo je najuspješniji od petorice hrvatskih vozača – Mađar Laszlo Szasz (AK Dubrovnik racing) u formuli „Reynard Zytec“. Poslije tri vožnje ubilježio je 51 sekundu više od pobjednika. Najuspješniji slovenski vozač bio je Janko Čebron (Mitsubishi Lancer Evo IX), ukupno na 18.mjestu.

Iako su, na dobro pripremljenoj stazi, vladali izvrsni uvjeti, bilo je izuzetno puno izlijetanja i odustajanja, srećom bez posljedica za vozače. Tako su pored Libera odustali i Talijan Nalon, Česi Janik i Svoboda, koji su slovili za favorite pobjedničkog postolja. Među odustalima, već u prvoj vožnji bio je i naš Miroslav Herceg (AK Delta Sport) u „Renaultu 5 super“.

Mladi Martin Ravenščak (AKK Sveta Nedelja) svojom „Ford Fiestom R2T“ stigao je do osmog mjesta grupe A (ukupno 44.), u kojoj je pobjedom slavio nekadašnji europski brdski prvak Slovenac Aleš Prek (Honda Civic TypeR).

Dva su hrvatska vozača nastupila u FIA CEZ Historic bodovanju povijesnih vozila. U Kategoriji 1 treći je bio Renzo Jurić (AKK Rogoznica) u „Fiatu 1100 R“, dok je u Kategoriji 3 treće mjesto pripalo Dorijanu Kljunu iz AK Opatija u „VW Golfu I Gti“.

Krajem tjedna u susjednoj Bosni i Hercegovini, na stazi „Krajiška zmija“, kod Cazina, vozi se FIA CEZ međunarodna utrka koja se boduje i za hrvatsko Državno prvenstvo.

Autor teksta i fotografija: Miroslav Krpan