Hamilton: Mnogo se toga može dogoditi u šest utrka

Šest utrka do kraja, šest bodova zaostatka za Lewisa Hamiltona… Priznaje Britanac da će put do nove titule biti nevjerojatno težak, ali ne želi ni čuti da bi Mercedes bilo gdje trebao biti lošiji od Red Bulla.

Velikom nagradom SAD-a na Circuit of the Americas kreće američka turneja u ovogodišnjem Svjetskom prvenstvu Formule 1.

Kako se na američki kontinent i ranijih sezona uglavnom dolazilo u kasnu jesen, tamošnji fanovi uglavnom su gledali već riješena prvenstva ili eventualno čekali samo potvrdu novih Mercedesovih titula. Međutim, ove godine to nije slučaj. Žestoka bitka između Lewisa Hamiltona i Maxa Verstappena, odnosno Mercedesa i Red Bulla, traje cijelu sezonu i situacija je krajnje neizvjesna.

Mercedes bolje stoji u poretku konstruktora, s prednošću od 36 bodova, no u poretku vozača Verstappen je šest utrka prije kraja u boljoj poziciji. Odnos osvojenih bodova je 262.5 prema 256.5 i to Hamiltonu nije baš poznati teren. Dugo već nije bio u takvoj poziciji.

S obzirom na to da je od 2012. do danas slavio pet puta u Austinu, može biti optimističan uoči ovog vikenda, no isto tako voditi računa da nakon Texasa slijedi Meksiko, gdje je Red Bull uvijek pokazivao izvrsnu formu.

“Važno je nekako dobiti svaku utrku, osvojiti maksimalan broj bodova. To je naš cilj za sljedećih šest utrka. Bit će nevjerojatno teško, no bit će trenutaka u kojima ćemo vjerojatno moći nadmašiti Red Bull. Ne sviđa mi se pretpostavka da u Meksiku nećemo biti dobri, iako oni tamo inače jesu vrlo moćni.”

“Mnogo se toga može dogoditi u tih šest utrka. Trebamo ići utrku u po utrku i davati baš sve od sebe.”

Lewis Hamilton, Mercedes AMG Petronas F1 Team

Uoči nastupa u SAD-u, Hamilton je još komentirao rast interesa za Formulu 1 u tom dijelu svijeta. Poznato je da Amerikanci nisu najveći fanovi Formule 1 i da su više okrenuti “svojim” sportovima, poput recimo NASCAR serije, no lagano kao da se i ti trendovi mijenjaju. Pomogao je tu, između ostalog, Netflixov serijal Drive To Survive, a prave ljubitelje utrkivanja sigurno intrigira borba Hamiltona i Verstappena.

“Znali smo i prije da ovdje postoji golemi potencija”, kaže Hamilton. “Moja prva utrka u SAD-u bila je 2007. godine, ali i prije toga sam bio na NASCAR-u, NFL-u, NBA-u i vidio koliko su ljudi ovdje ludi za sportom.”

“Sporta nikad dovoljno, uvijek treba više akcije, a napredak koji sam uočio tijekom godina je velik. Naravno, zadnjih par godina imamo najstrmiji rast interesa, sve više ljudi govori Formuli 1, sve su uključeniji. Mislim da se tu događaju dobre stvari i odlično je vidjeti takve reakcije”, naglasio je sedmerostruki prvak svijeta.

Na stazi u Austinu pobijedio je pet puta u osam nastupa, ali zadnji put još 2017. Godinu kasnije bio je treći, iza pobjednika Kimija Raikkonena i drugoplasiranog Verstappena, dok je 2019. završio iza momčadskog kolege Valtterija Bottasa u dvostrukoj Mercedesovoj pobjedi. Lani se VN SAD-a nije vozila zbog pandemije.

Trkaći vikend počinje u petak navečer po hrvatskom vremenu. Prvi slobodni trening na rasporedu je u 18:30, a drugi u 22 sata.

Objava Hamilton: Mnogo se toga može dogoditi u šest utrka pojavila se prvi puta na GP1.hr | Najbrži hrvatski F1 portal.