sport

Komentar: Slučaj Ocon

Image result for esteban ocon

Jutro je. Esteban Ocon i Lance Stroll se bude u svojim krevetima i razmišljaju o nadolazećoj Velikoj Nagradi SAD-a. Dok se Esteban okreće po krevetu, pun znoja, Lance uživa u svojoj jutarnjoj kavi s mlijekom i izlasku sunca. Ubrzo, Na Strollov mobitel dolazi obavijest da je dobio poruku.

Ocon: ‘Stari, jesi budan?’

Stroll: ‘Jesam, taman pijem kavu, šta je bilo?’

Ocon: ‘Sanjao sam da je tvoj stari kupio momčad i da sam izgubio mjesto u ek…’

Stroll: ‘Nisi sanjao…’

Ocon: ‘Šta?’

Ispričajte me zbog traljavog uvoda u tekst, ali poslužit će svrsi. Mladi Francuz koji trenutno vozi za Racing Point Force Indiju, uistinu, nije sanjao.

Kao što svi znamo, Force India je tijekom ljeta završila u stečaju i vukla se po sudovima, da bi budućnost ekipe i njenih zaposlenika bila osigurana kada je skupina ulagača na čelu s Lawrence Strollom kupila ekipu.

Time nije spašena samo momčad na gridu. Spašena je ekipa koja je pametnim vodstvom u samo 11 godina stigla od malenog Spykera do najbolje ‘best of the rest’ ekipe. Force India je ekipa koja je za F1 značila mnogo. Vijay Mallya i ostatak društva su dokazali da pametnim ulaganjima i još pametnijim odlukama možete vrlo brzo dogurati vrlo visoko te time otvorila vrata za druge bogataše koji ne znaju kuda će sa svojom lovom.

Force India je zadnje dvije godine na svome vrhuncu. 2016. i 2017. su završili na četvrtom mjestu u poretku konstruktora i to ispred nekih velikih imena, kao što su McLaren, Renault i Williams. U 11 godina postojanja, za upravljačem Force Indije su bila samo sedmorica vozača, što je neuobičajeno za ekipu sa sredine poretka, posebice zato što ‘velike momčadi’ imaju tendenciju postavljanja svojih mladih vozača za svoje mušterije.

Po drugu sezonu u nizu, taj dvojac čine već spomenuti Ocon i Sergio Perez koji trenutno provodi svoju petu godinu u garaži Force Indije. Za Pereza se lako može reći da je najuspješniji vozač u povijesti ove momčadi – Meksikanac je zadnje dvije godine završio na sedmom mjestu u poretku vozača, a u svoje dvije preostale godine je zauzeo deveto i deseto mjesto u poretku. Perez je također osvojio čak pet od šest podija za Force Indiju.

Lawrence Stroll je svojom kupovinom spasio momčad i njene djelatnike. Skoro sve. Kanađanin je izbacio talentiranog Ocona na čije mjesto dolazi njegov sin, Lance. I to je smjer u kojem se Formula 1 danas kreće. Bilo je sumnji da ćemo i treću godinu u nizu vidjeti Lancea u Williamsu, posebno kada dodamo činjenicu da Williams već dobiva svoju vreću novca od Sergeja Sirotkina. Williams je momčad koja iza sebe ima bogatu povijest i svi znamo da nisu zadovoljni sa samim dnom ljestvice i keš-vozačima.

Esteban Ocon je svoju avanturu u Formuli 1 započeo na Velikoj Nagradi Belgije 2016., kada je zauzeo volan Manor Racinga te je pouzdano odrađivao tu ulogu do kraja godine kada je potvrđen kao novi vozač Force Indije. Ocon je fantastično ušao u 2017. ostvarivši deseto mjesto u prve tri utrke sezone, sedmo mjesto na VN Rusije i fantastično peto mjesto na VN Španjolske. Ocon drži i jedan zanimljiv rekord – najviše završenih utrka od debija u Formuli 1, njih 27. Ocon je svoju prvu punu sezonu završio na odličnom osmom mjestu, samo 13 bodova iza Sergija Pereza. 2018. godina, za sada, prolazi u istom ritmu za Francuza. Trenutno se nalazi na 11. mjestu s 49 bodova, no sedmoplasirani kolega Perez mu bježi za samo četiri boda. 22-godišnjak je ovogodišnje ljeto dočekao kao tražena roba na F1 marketu, a vrlo brzo je imao već dvije ponude na stolu. Jednu od Renaulta, a drugu od McLarena.

Tada su Oconova kola pošla niz brdo. U zanimljivom i pomalo šokantnom spletu okolnosti, Daniel Ricciardo zauzima mjesto u Renaultu ponuđeno Oconu dok McLaren umjesto Fernanda Alonsa, koji se povlači u mirovinu, dovodi novog dugokosog Španjolca Carlosa Sainza, a u svoje redove ubacuju i talentiranog mladića Landa Norrisa. U međuvremenu Stroll stariji kupuje Force Indiju i bilo je očito da će uz Sergija Pereza iduće godine voziti mladi Lance Stroll. Tim nevjerojatnim spletom okolnosti su tri gotovo sigurne i primamljive opcije za Ocona pale u vodu.

Ocon se okreće drugim ekipama na gridu, ali Toro Rosso odbija potpisati Mercedesovog vozača, Haas je produžio suradnju s Grosjeanom i Magnussenom, a Sauber je napravio trade s Ferrarijem te su Charlesa Leclerca zamijenili s Kimijem Raikkonenom, a kao drugog vozača su doveli Giovinazzija. Kao jedina opcija za 2019. Oconu preostaje – Williams. Williams je bez dvojbe najgora ekipa ove godine te su jedina momčad bez dvoznamenkaste cifre bodova. Williams je nedavno potpisao Georgea Russella te je Claire Williams priznala da se za preostalo mjesto u ekipi razmatraju Ocon, Robert Kubica te Sergej Sirotkin. Lako je moguće da 22-godišnji Ocon, drugi put ove godine, svoje mjesto na gridu izgubi zbog uloge novca, i kako je Toto Wolff izjavio, zbog toga što nekim ljudima ‘fale muda’.

Ipak, za Strolla mlađeg se ne može reći da je u F1 samo zbog tatine vreće novca. Lance je kao klinac pobjeđivao u brojnim karting utrkama i natjecao se u nižim klasama gdje je uvijek bio dobar do vrlo dobar. No koji vozač Formule 1 nema takva ostvarenja iza sebe? Stroll je bio i član Ferrarijeve akademije za mlade vozače, a u studenom 2015. je postao drugi najmlađi vozač koji je potpisao za F1 ekipu kada je postao 16 godina postao testni vozač Williamsa. Stroll je ostvario čak ostvario i podij za Williams kada je prošle godine dogurao do trećeg mjesta na VN Azerbajdžana nakon što je pomalo tragično u ciljnoj ravnini izgubio drugo mjesto od Valtterija Bottasa. Time je Stroll postao drugi najmlađi vozač na podiju svih vremena, a koji mjesec kasnije je postao najmlađi vozač ikada koji je startao u prvom startnom redu, nakon što je zbog kazni Daniela Ricciarda i Maxa Verstappena došao do drugog mjesta u kvalifikacijama. Dakle, Stroll je očigledno talentiran za nešto, no oscilacije u njegovim vožnjama su bile previše učestale da ga publika shvati ozbiljno. Lance nas je često nasmijavao svojim banalnim pogreškama tijekom Grand Prix vikenda te je većinu vremena djelovao kao da je jednostavno previše ‘zelen’ za F1 bolid.

Međutim, to je smjer po kojem se trenutno kreće Formula 1. Od 2010. godine, svoje prve predstavnike na gridu su imali Indija, Rusija i Indonezija, a nakon 27 godina je i Venezuela imala svoga predstavnika na gridu. Od 2008., svoje Velike Nagrade dobivaju Abu Dhabi, Azerbajdžan, Indija, Rusija, Singapur i Južna Koreja. Na žalost nekih gledatelja, a i vozača poput Ocona, Formula 1 se polako, ali čini se efektivno, rješava svojih tradicionalnih korijena te seže prema globalizaciji i do sada neistraženom terenu i tržištima, gdje će sportom upravljati moćni pojedinci i njihove kompanije. Liberty Media grupa samo ubrzava taj proces od preuzimanja F1 trona.

Međutim, Oconova priča u Formuli 1 još nije došla kraju. Imati ogromnu podršku Toto Wolffa će mu sigurno pomoći, te je samo pitanje vremena kada će mu gazda Mercedesa naći mjesto na gridu, jer kako i sam kaže, Ocon je veliki dio Mercedesove budućnosti te sigurno ne planira svojeg pulena ostaviti u dvorištu.

Izvor: GP1.hr