sport

Nikita Mazepin, talent, plaćenik, bad guy?

Ruski vozač Nikita Mazepin dolazi nam u Formulu 1 kao vozač Haasove rookie postave za 2021., a koju će uz spomenutog Mazepina činiti i Mick Schumacher, sin sedmerostrukog prvaka Michaela čiji je dolazak također službeno potvrđen.

Iako novi Haasov vozač još nije niti zakoračio u veliki cirkus Formule 1, o njegovom se dolasku već naveliko raspravlja. Naravno, glavna tema u Mazepinovom slučaju nisu rasprave o potencijalu, vozačkom talentu ili obiteljskom pedigreu, što je primjerice slučaj s njegovim budućim momčadskim kolegom Schumacherom mlađim, već prije svega o basnoslovnom bogatstvu njegova oca Dmitrija, njegovom ćudljivom ponašanju i karakteru te u konačnici i Haasovoj odluci o angažmanu neiskusnog vozača s punim džepovima nauštrb nekih iskusnijih, dokazanih i slobodnih vozača.

Bogati otac, dosadašnja karijera, talent, uspjesi, nerijetko u najmanju ruku čudno ponašanje, sve je to ono na što ćemo se u nastavku osvrnuti kako bismo ipak pokušali iz niza manjih, dobiti jednu veću i cjelovitu nadamo se objektivnu, iako možda ne i potpunu sliku Nikite Dimitrijeviča Mazepina, mladca koji u 2021. uskače u Haasov bolid.

Za početak, naravno karting

Nikita Dimitrijevič Mazepin, rođen je 2. ožujka 1999. godine u Moskvi u obitelji poslovnog čovjeka i multimilijardera Dmitrija Mazepina, no na njegovo bogato porijeklo i tematiku pay drivera, kako ga dio medija već sada titulira, osvrnut ćemo se nešto kasnije. Kako to obično i biva, Nikita je još kao sedmogodišnji klinac karijeru započeo, a gdje drugdje nego u kartingu. Relativno brzo pokazalo se kako plavokosi klinjo ima šlifa pa je stoga o njegovoj karijeri i razvoju talenta počeo skrbiti nekadašnji svjetski prvak u kartingu Oliver Oakes. U raznim kategorijama, Nikita je redao uspjehe osvojivši brojna natjecanja, prvenstva mlađih kategorija, a iz tog najranijeg doba ističe se naslov viceprvaka u natjecanju CIK-FIA World Carting 2014. godine što je zapravo bila svojevrsna odskočna daska i startna pozicija za prelazak u više i ozbiljnije kategorije.

Put od kartinga do Formule 3

U razdoblju od spomenute 2014. pa do 2020. mladi je Rus nastupao u nekoliko različitih kategorija, u početku s osrednjim uspjehom iako je primjerice te 2014. već u drugoj utrci natjecanja MRF Challenge Formula 2000 došao do pobjedničkog postolja. Isti uspjeh ponovio je i 2015. u seriji Formula Renault 2.0, no od zapaženijih rezultata te sezone, to je bilo to. Ipak, neki njegovi nastupi, potencijalne mogućnosti i talent (možda i obiteljska financijski izdašna pozadina) nisu prošli nezapaženo pa je tako Rus 2016. ušao u razvojni program za mlade vozače tadašnje Force Indije, današnjeg Racing Pointa. Te godine, Mazepin počinje nastupati u FIA Formula 3 svjetskom prvenstvu čime priča ide za oktavu više.

Formula 3,2,1

U sezoni 2016. i 2017. Mazepin nastavlja karijeru kao član momčadi Hitech GP u FIA- inom Formula 3 natjecanju. Premijerna sezona nije donijela puno toga dobroga u rezultatskom smislu jer Rus je uz 10 osvojenih bodova i 20. mjesto u poretku ostao upamćen više po svojim borilačkim nego vozačkim vještinama. Naime, upravo tijekom te sezone današnjem Ferrarijevom test vozaču i trenutno glavnom konkurentu Micka Schumachera u seriji Formula 2, Callumu Illotu, Mazepin je začepio oko i izbio vilicu za što je nagrađen pomalo smiješnom kaznom od jedne utrke nenastupanja, ali čime se ozbiljnije počeo preispitivati njegov ćudljiv karakter i ponašanje o kojem ćemo nešto više u nastavku. U nadolazećim sezonama 2017. i 2018. rezultati su postajali sve bolji što se posebno odnosi na 2019. kada je Mazepin ostvario pobjedu već na startu sezone te ih potom upisao još tri, čime se u konačnici smjestio na drugo mjesto u poretku odmah iza prvaka Anthoinea Huberta. Nakon vrlo dobre sezone u Formuli 3 i nekih doista uvjerljivih nastupa, Mazepin je krenuo prema Formuli 2 gdje u tekućoj sezoni bilježi vrlo solidne rezultate okrunjene s dvije pobjede, pet pobjedničkih postolja i šestim mjestom u poretku vozača. A onda je došao poziv iz Haasa…

Budalaštine iz Mazepinova izloga

Fizički obračuni, neprimjerene reakcije i istupi, nepoštivanje konkurenata, neprimjereni komentari i objave, rasizam… Čitajući na prvu čini se kao da opisujemo i prepričavamo bilješke iz kakvog policijskog zapisnika i to ako je u pitanju nekakav kvalitetan mulac, no u ovom slučaju sve su to budalaštine koje su se u nekom trenutku vezivale za mladog Mazepina. Jedna od svakako najpoznatijih je ona već spomenuta kada je Rus nokautirao Calluma Illota jer mu je ovaj zasmetao i upropastio krug ni manje ni više, nego na slobodnom treningu, no bilo je toga još. Primjerice ljut nakon što nije pobijedio na VN Belgije zafitiljio je oznaku P2 koja se nalazila ispred bolida i umalo ozlijedio Yukija Tsunodu za što je bio pod istragom FIA-e. Na Instagram profilu obilježio je godinu dana od kada je tip iz Wuhana pojeo šišmiša i pri tome virusu Covid 19 čestitao rođendan. Nadalje, kao neke od budalaština izdvajaju se i glupi komentari Russellovih objava, zatim pravdanje rasističkih objava njegovih fanova prema jednom od Mazepinovih neistomišljenika, vrijeđanje Yukija Tsunode putem Instagrama i možda najgore od svega, organiziranje partija u jednom Moskovskom klubu neposredno nakon smrti 9 radnika u rudniku njegova oca. Iako su sve navedene Mazepinove budalaštine neupitno neprimjerene svatko od nas o tome će iznijeti svoj sud, no nakon objave o njegovom potpisu ugovora s Haasom i dolaskom u Formulu 1, ne mali je broj onih koji smatraju kako vozači Formule 1 koja je nesumnjivo perjanica svjetskog motosporta, osim brzine i talenta, trebaju imati razvijene i neke druge karakterne osobine.

Plaćenik?

Realno gledajući, da. I nije to nikakva posprdna, negativna, indikativna ili kakva već konstatacija. Naprosto, to je realno stanje stvari, posebice ukoliko se osvrnemo na neke odnose i kombinacije unutar same Haasove momčadi. Naime, nije tajna kako su u Haasu podigli palac gore za nastavak suradnje s Kevinom Magnussenom kojega vrhuška momčadi smatra dovoljno brzim, talentiranim i iskusnim. Ipak, nedostatna financijska podrška od njegovih Danskih sponzora otvorila je vrata Mazepinu, čiji će otac nesumnjivo izdašno coltati Američku momčad. Inače kada već spominjemo Mazepina starijeg, vlasniku tvornice gnojiva Uralchem i čovjeku teškom preko 7 milijardi dolara iznosi investirani u sinovu F1 karijeru i sponzorstva Haasu bit će doslovno kikiriki. Osim sadašnje veze s Haasom, Dmitrij Mazepin već je koketirao s ulaskom u Formulu 1, naravno ne u svojstvu vozača već kao jedan od interesenata za preuzimanje posrnule Force Indije koja je na kraju ipak dopala u ruke milijardera, ali iz Kanade koji, eto još jedne poveznice, također ima sina trkaćeg vozača.

Spreman za Formulu 1?

Teško pitanje jer niti je netko od nas baba Vanga niti itko u ovome trenutku može znati kako će se jednom kada sezona krene Mazepinu okrenuti kolo sreće. Prosudbe o tome moći ćemo dati nakon određenog vremenskog odmaka ali ono što znamo je to da Mazepin junior zahvaljujući financijskoj pozadini svoga oca u Formulu 1 ulazi kao jedan od sasvim sigurno najpripremljenijih rookieja. Zašto? Nekoliko serija testova u Mercedesovim bolidima koje je platio Nikitin otac, a koji su odrađeni kako bi mladi Rus što spremniji dočekao svoj prvi nastup 2021. čini se kao dobar argument. Svakako loše nije došlo niti iskustvo koje je prikupio tijekom sada već nešto udaljenije 2016. i 2018. kada je bio test vozač Force Indije. Iako nije presudno, ovo je itekako vrijedno i bogato iskustvo.

Za kraj ove prilično opsežne, nadam se ne i dosadne analize i presjeka karijere, ali i osobnosti novog dečka u najbržem cirkusu na svijetu, mogu reći kako je trenutno svakako puno više onih koji na spomen njegova imena i Haasove odluke o njegovom angažmanu zavrću nosom i odmahuju rukom u odnosu na one koji u Mazepinu mlađem vide novog Verstappena, Russella, Leclerca, Norrisa. Priča o Lawrenceu i Lanceu Strollu vol. 2., rekli bismo. Teorija o tome kako je priča novca i ovoga puta neupitno glasnija od priče talenta nešto je što je sukus Mazepiova angažmana, no kao što smo i u slučaju Lancea Strolla u nekoliko navrata naglašavali, mjerilo će na kraju ipak biti rezultati, a za sada ostaje nam jedino reći Удачи Hикита!

Izvor: GP1.hr