sport

Nova pravila kreiraju nove trendove u Formuli 1

U namjeri da se omogući veći i jači tempo vozačima u dužem trajanju nego prije tijekom utrke, promijenjeno je pravilo u vezi gornje granice dozvoljene količine goriva sa dosadašnjih 105 na 110 kilograma.

Dodatnih pet kilograma bi trebali izbaciti taktiku u kojoj se štedi gorivo po cijeni forme tijekom utrke, nešto što ni vozači ni gledatelji ne vole gledati. Međutim, više goriva znači traži više prostora radi povećanja obima rezervoara. Dodatni problem stvara i tehnički pravilnik u kojem stoji da rezervoar goriva ne smije biti udaljen više od 400 milimetara od longitudinalne osovine.

Shodno tome, može se zaključiti da je potrebno povećati rezervoar, ali pitanje je što onda? Da li veći rezervoar “utrpati” u veoma mali prostor iza sjedišta ili produžiti osovinsko rastojanje? FIA pravilnik nalaže da se isti mora nalaziti u centralnom dijelu bolida.

Upravo je to osovinsko rastojanje bila zanimljiva tema prošle godine jer su se bolidi tri najbrže momčadi prilično razlikovali u tom sektoru. Naime, Red Bull je imao najkraće rastojanje koje je iznosilo 3550 milimetara, Ferrarijevo je bilo 3621, a Mercedes je imao najduže koje je iznosilo 3726 milimetara.

Očekuje se da će Srebrene strijele umjesto povećavanja osovinskog rastojanja pribjeći boljem rasporedu komponenti straga. Talijanska i austrijska momčad će vjerovatno morati povećati rastojanje za koje je potrebno oko 7 milimetara za jedan kilogram pa se očekuje da će njihovi bolidi biti duži za nešto više od 30 milimetara.

Mercedes je već odavno uvjeren da su duži bolidi bolji te su počele kružiti glasine da će se takvom konceptu pridružiti Ferrari. Ako to urade, a s obzirom na to da moraju poštovati pravilnik, dolazi se do zaključka da će prednje kotače morati pogurati naprijed što otvara više prostora u polju protoka zraka koji ove sezone može imati agresivniju struktura. A upravo je u tome Ferrari ispred ostalih momčadi na gridu.

Uzimajući u obzir da će doći do određenih promjena na prednjim krilima momčadi će morati tražiti više downforce-a i aerodinamične učinkovitosti tako da se može desiti da na nekim bolidima bude ulijevano i dalje “samo” 105 kilograma goriva ili čak manje. Iako je na nekim utrkama gorivo bilo presuđujući faktor bilo je momenata kada su vozači profitirali radi manje goriva, odnosno lakšeg bolida.

Deset kilograma više za posljedicu ima i sporije vrijeme, prosječno 0.3 sekunde po krugu, što znači da se na nekim utrkama neće sipati pun rezervoar. To neće vrijediti za sve utrke pa se momčadima ostavlja za razmišljanje da li će manji rezervoar, a s tim i lakši bolid uz ograničeno pritiskanje papučice gasa stići na cilj prije onog bolida koji će biti teži, ali će moći imati puno jači tempo?

Inženjeri će imati pune ruke posla radi novih aero pravila za 2019. godinu zbog kojih će biti potrebno više goriva da bi sagorjelo kako bi se postigle najveće brzine na pravcima. Veoma mala sitnica u svemu ovome može prevagnuti u samoj utrci gdje bi i velike momčadi mogle završiti bliže začelju nego podijumu.

Izvor: GP1.hr