sport

Što nam je otkrio ili sakrio prvi tjedan predsezonskih testiranja?

Priveden je kraju prvi tjedan predsezonskih testiranja bolida Formule 1. Ove godine momčadi imaju manje testnih dana pa smo bolide na stazi Catalunya gledali tri, a ne četiri dana, no događanja nije nedostajalo. Različite su teme punile naslovnice, a iako uzimati rezultate testiranja “zdravo za gotovo” nema previše smisla, određeni se zaključci ipak mogu izvući.

Kao prvo, sve momčadi zaslužuju veliku pohvalu za pripremu svojih bolida. Ne samo da su svi bili spremni za izlazak na stazu u srijedu ujutro (da, čak i Williams), nego su tijekom tri dana pokazali nevjerojatnu pouzdanost svojih bolida i motora.

Bilo je praktički nezamislivo da bi prvi dan mogao proći bez kvarova, izlijetanja i incidenata, ali to se dogodilo. Niti jedna crvena zastava u osam sati akcije na stazi, to je doista raritet. Drugog dana ista slika, sve do same završnice programa, kad je crvenu zastavu uzrokovao Kimi Raikkonen, zaustavivši svoju Alfu na stazi.

Imao je prije toga Romain Grosjean jedno izlijetanje, ali nastavio je voziti pa nije bilo crvene zastave.

“Morao sam ja biti prvi”, prokomentirao je Francuz.

Tek u petak su događanja poprimila uobičajeni tijek pa smo vidjeli četiri prekida. Kvarove su imali u Ferrariju, Renaultu i Williamsu, a najgore je prošao Haas kad je Kevin Magnussen izletio sa staze, nakon puknuća gume uzrokovanog problemom s kotačem.

Kad se podvuče crta, vozači su ukupno odvozili 3,941 krug stazom, što su u prosjeku 394 kruga po momčadi u tom trodnevnom periodu. Impresivno.

Društvo je po broju krugova, ali i po brzini predvodio Mercedes. Lewis Hamilton i Valtteri Bottas svaki su dan dijelili vrijeme provedeno u bolidu, a ukupno su nanizali 494 kruga. Najbrži je bio Bottasov, postavljen u petak prijepodne, tek tri desetinke sekunde sporiji od Finčevog kruga za pole position na prošlogodišnjoj VN Španjolske.

Bottasovo vrijeme bilo je 1:15,732 na komponenti guma C5. Hamilton je, također u petak, vozio 1:16,516. Mercedes je bio daleko najbrži, što donekle i čudi s obzirom na njihov pristup testiranju u prošlim godinama. Obično bi se malo prištedjeli, sačuvali nekog asa u rukavu za početak sezone. Ove godine kao da su željeli pokazati koliko su moćni, a njihovoj se demonstraciji moći trenutno i vjeruje.

One sensational lap 🚀🚀🚀

Go onboard for @ValtteriBottas‘ scorcher on Day 3 of #F1Testing – a lap that put him 0.784s quicker than any of his rivals during the first test pic.twitter.com/Y5Rh2Vfxcv

— Formula 1 (@F1) February 22, 2020

U redu, vremenima krugova se ne treba previše zamarati, barem ne još. Pouzdanost je na razini, iako su imali manjih problema s elektronikom u četvrtak poslijepodne. No, naslovnice su ukrali i drugim temama.

DAS, odnosno Dual-Axis Steering, novi je sustav upravljanja kojeg je razvio Mercedes i o kojem se najviše pričalo posljednjih dana. Guranjem ili povlačenjem volana Hamilton i Bottas mijenjali su nagib kotača u odnosu na uzdužnu os bolida, a kad je ta metoda prvi put otkrivena, nastao je kaos.

ICYMI: @MercedesAMGF1 got everyone talking on Day 2 🗣

Here’s why 👀pic.twitter.com/bD7h3zDSnT

— Formula 1 (@F1) February 20, 2020

Donosi li DAS prednost? Je li DAS legalan? Hoće li FIA dozvoliti korištenje DAS-a na utrkama? Hoće li druge momčadi razvijati DAS?

To su neka od pitanja, a na većinu odgovor još nije poznat. U Mercedesu tvrde da su sustav razvili komunicirajući o tome s FIA-om, a FIA je u pravilnike za 2021. uvrstila zabranu takvih sustava. Po jednima DAS krši određena pravila u aktualnim pravilima (Parc ferme, aktivni ovjes itd.), dok ga drugi smatraju genijalnom inovacijom. Nastavak priče slijedi u drugom tjednu testiranja.

Daniel Riccardo speaking highly of Mercedes and DAS#f1 #f1testing pic.twitter.com/WQu0LPCQmk

— Ben🇬🇧 (@BenF1__) February 21, 2020

Naravno, Mercedes na svom bolidu ima i mnoge druge tehničke novitete, a dojam je da su ponovno odradili sjajan posao i da se bolid na stazi ponaša fantastično. Vozači su bili zadovoljni onime što su dobili u ruke, a sada treba vidjeti što su u stanju napraviti ostali, koji su u većoj mjeri skrivali karte tijekom prvog tjedna.

To se najviše odnosi na Ferrari. Ove godine stvarno izgleda kao da su Mercedes i Ferrari zamijenili uloge. Obično su se Talijani željeli pokazati na predsezonskim testiranjima (sjetimo se 2019.), a ove su godine bili mirni i samozatajni. Nisko u poretku po rezultatima krugova, bez nekakvih senzacionalnih istupa.

Čudi se tome cijeli svijet, a postavlja se pitanje što smjeraju Propeti konjići. Mattia Binotto izjavljuje da su rivali trenutno brži te da u Ferrariju misle provoditi svoje programe testiranja ne osvrćući se na ostale. Ferrari definitivno nije “odvrnuo” svoje motore pa su njihove prave mogućnosti nepoznanica. Neka mjerenja pokazuju da bi ove godine trebali biti brži kroz zavoje, a da su dijelom žrtvovali brzinu na pravcima, koja ih je krasila prošle sezone.

Najveći problem, barem od onoga što je bilo vidljivo, svakako je kvar motora koji se dogodio u petak, a bilo je tijekom srijede i četvrtka još nekih manjih tehničkih poteškoća. Najbolje vrijeme Ferrarija postavio je Vettel – 1:18,154 (gume C4) i pritom bio brži jedino od Williamsa i Haasa. Po broju odrađenih krugova Ferrari je također osmi, ispred spomenutih timova, s 354 runde stazom u Barceloni.

That’s one ill SF1000 🤒

A slight hiccup for Ferrari and Sebastian Vettel on Day Three of #F1Testing#F1 pic.twitter.com/RZTHVrtSiK

— Formula 1 (@F1) February 21, 2020

Poput Ferrarija, Red Bull također nije “ganjao” neka posebno dobra vremena po krugu, ali dojam o nastupu te momčadi daleko je pozitivniji. Čak 471 odrađeni krug, samo 23 manje od Mercedesa, bez nekih značajnijih kvarova i problema, sugerira da su “Bikovi” dobro pripremljeni, a čak je i Toto Wolff njih istaknuo kao najveću prijetnju u 2020.

Dok su se svi bavili Mercedesovim DAS-om i Ferrarijevom nenametljivošću, Red Bull je nekako odradio svoj posao u tišini. Tijekom drugog dana mijenjali su Hondin motor, ali kasnijim pregledom ustanovljeno je da kvara nije bilo. Iz redova “Bikova” govori se o jednom od najboljih prvih tjedana predsezonskih testiranja ikad.

Slično možemo opisati i prvi tjedan McLarena. Momčad koja je prošle godine ostvarila veliki napredak, nastavila je u pozitivnom smjeru. Nema problema, nema kvarova – samo red, rad i disciplina. Testiraju se novi dijelovi, brzinu još nisu pokazali, ali 423 odrađena kruga dokaz su kvalitetne pripreme za sezonu.

Seidl će reći da McLaren već godinama nije ovako dobro krenuo u predsezonska testiranja, a Sainz i Norris potvrđuju da je MCL35 korak u dobrom smjeru, u usporedbi s prošlogodišnjim bolidom. Momčadi su tijekom prvog tjedna radile i simulacije utrka, a po nekim je analizama McLaren bio prvi pratitelj Mercedesa u tom “race pace” segmentu, sa zaostatkom od 0,6 sekundi po krugu.

Ono što je malo živciralo McLarenovce, ili možda samo Carlosa Sainza, su “male” momčadi koje uživaju pomoć velikih. Mislio je tu konkretno na “rozi Mercedes”, odnosno na novi bolid Racing Pointa koji je nevjerojatno sličan prošlogodišnjem Mercedesovom bolidu W10. Naravno, nije to jedini primjer. Alfa i Haas sljedbenici su Ferrarijeve filozofije, a AlphaTauri Red Bullove.

Racing Point je djelovao jako dobro tijekom prva tri dana. Odradili su 371 krug, čime nisu u gornjoj polovici, ali brzinom i ostavljenim dojmom svakako su zaslužili pozitivne komentare. Strollov najbolji krug bio je 1:17,338 (na gumama C4), a Perezov samo devet tisućinki sporiji. Na rang listi najbržih vozača tjedna, smjestili su se na peto i šesto mjesto.

Najavljivali su u Racing Pointu da ove godine žele u borbu za četvrto mjesto, a nakon ovakvog prvog tjedna tu im je želju nemoguće osporiti. Perez se nada da će bolid biti jednako dobar i kad krenu ozbiljne stvari, a u tome bi trebale pomoći i najavljene nadogradnje za Melbourne.

Who impressed you most during the first week of 2020 testing?#F1 #F1Testing pic.twitter.com/gb4MY1UcQ9

— Formula 1 (@F1) February 22, 2020

Renault je testiranjima pristupio s donekle tmurnom atmosferom, ali raspoloženje se popravilo nakon tri dana vožnje u Barceloni. Imali su određenih poteškoća i propustili nešto vremena na stazi, ali ukupno su ipak skupili solidnih 380 krugova.

Esteban Ocon vratio se na grid i imao četvrti rezultat tjedna – 1:17,102 (gume C4). I on i Ricciardo pohvalili su ponašanje bolida, a sudeći po podacima sa staze, potencijal očito postoji. Nakon loše 2019. francuska bi momčad možda mogla krenuti uzlaznom putanjom.

Alfa Romeo se može pohvaliti trećim mjestom po broju odvoženih krugova (424), ali i drugim mjestom timova po vremenima. Kimijev krug 1:17,091 (najbrži krug četvrtka, ostvaren na gumama C5) najbolji je rezultat tjedna, nakon onoga što je napravio Mercedes.

AlphaTauri je također imao prilično dobar tjedan s 384 odrađena kruga. Brzinom su se smjestili na peto mjesto timova zahvaljujući Kvjatovom krugu 1:17:427 (gume C4). Nekako se o Alfi i Alphi nije baš previše pričalo u pogledu prikazanoga na stazi, ali su te ekipe itekako zaradile pohvale za vizualni identitet svojih bolida. Posebno “novi” AlphaTauri.

Optimizam je zavladao Williamsovom garažom. Nikako ne treba očekivati previše od momčadi koja je lani bila uvjerljivo posljednja, ali ove su godine na vrijeme pristupili testiranju i ipak djeluju konkurentnije. Simbolično, potrudili su se ove godine prvi izaći na stazu u srijedu u 9 sati.

Posljednjeg dana imali su kvar motora, ali čini se da je situacija mnogo povoljnija nego prošle godine. Najbrži krug Williamsa postavio je George Russell – 1:18,168 na gumama C3.

🚩RED FLAG 🚩

Problems for K-Mag – the Haas driver goes into the barriers at Turn 7 😵#F1Testing pic.twitter.com/E5E4HAvbKo

— Formula 1 (@F1) February 21, 2020

Isto se baš ne može reći za Haas, iako će Gunther Steiner reći da je zadovoljan prvim tjednom. Haas je ostvario najlošiji rezultat (1:18,380 Romaina Grosjeana na gumama C3), a ono što je još lošija informacija za njih, odradili su najmanje krugova. Stazom Catalunya okružili su 316 puta, osam manje od Williamsa.

Vremena po krugovima ne treba gledati kao važan pokazatelj u ovoj fazi testiranja. Timovima je ipak pouzdanost bila glavna preokupacija, kao i testiranje svih sustava na novim bolidima. U drugom tjednu se može očekivati nešto drukčiji pristup i da će momčadi pokušati potražiti granice svojih jurilica.

Drugi dio predsezonskih testova traje od 26. do 28. veljače, a onda ostaju samo dva tjedna do prvog Grand Prix vikenda u Melbourneu.

Izvor: GP1.hr