sport

VN Portugala – Dobitnici i gubitnici

Jednom prilikom već smo naglasili kako je ovosezonski raspored utrka živi dokaz kako u onoj staroj poslovici svako zlo za neko dobro itekako ima istine. Naime, kao prvo ovosezonski raspored prilično je zgusnut što je za nas gledatelje i navijače svakako dobra stvar jer dvotjedne pauze između utrka vrlo su rijetke. Druga pozitivna stvar koju smo kao što je rečeno već i spominjali, neke su nove staze na kojima se vozilo davno, rijetko ili se kao što je to slučaj u Portugalu nije vozilo uopće, a koje predstavljaju doista pravo osvježenje. Mugello, Nurburgring, Algarve, sljedeći tjedan Imola u ovome se trenutku čine kao garancija za zabavu i dobre utrke. Naravno, jasno je kako jedna lasta ne čini proljeće pa je samim time nakon jedne odvožene utrke teško donositi zaključke, no vjerujem kako dobrom dijelu ljubitelja ovoga sporta neke čak i znatno novije, modernije i već duži niz godina zastupljene staze iz onog uobičajenog kalendara ni malo ne nedostaju. A sada krećemo s pregledom sretnika i nesretnika.

Dobitnici:

  1. Lewis Hamilton – ono po čemu će se bez sumnje pamtiti Hamiltonova pobjeda na VN Portugala bit će naravno to što je tim 92. trijumfom u karijeri Britanac i službeno postao vozač s najviše pobjeda u povijesti Formule 1. Rekli bismo napokon, naravno ne zato što u statističkom srazu dva velikana ovoga sporta eventualno favoriziramo Hamiltona već zato što smo time već pomalo dosadna pitanja hoće li, kada i gdje srušiti Michaelov rekord sada ostavili negdje po strani. Time razumije se, niti malo ne relativiziramo ovaj veliki rezultat i postignuće, ni slučajno, ali vjerujem kako je ovom pobjedom pomalo laknulo i samom Lewisu i ljudima iz Mercedesa. Lewisova utrka? Rekli bismo, još jedan dan u uredu uz tek neznatne poteškoće u ranoj fazi utrke koje su relativno brzo dovedene u red za još jednu manje više rutinsku pobjedu.
  2. Sergio Perez – Perezovu sezonu 2020. možemo ukratko opisati kao turbulentnu, i pomalo kaotičnu. Zašto je tomu tako? Razloga je nekoliko. Za početak tu su na početku sezone pomalo neočekivana svjetla reflektora uperena u Pereza, Strolla i pinki Mercedes o kojem se pričalo tjednima, zatim tu je i zaraza nesretnim virusom COVID-19 i propuštanje dvije utrke. Ako ni to nije bilo dosta, kao dodatni šlag na tortu stigao je i otkaz iz ekipe čiji je dugogodišnji član što je očekivano, pokrenulo i svakodnevne spekulacije o njegovoj budućnosti. U tu priču uklopile su se i neke prilično čudnjikave i kaotične utrke, kakva je zasigurno bila i ova nedjeljna. Naime, iako je ostvario odličan rezultat u kvalifikacijama Checko je nakon kontakta s Verstappenom pao na samo začelje već u uvodnom dijelu utrke. Ako se moralo dogoditi možda je bolje da se dogodilo odmah na početku jer Perez je imao vremena za oporavak i probijanje sve do odličnog petog mjesta koje je izgubio doslovno u posljednja dva kruga. Vozio je mudro, brzo i konzistentno uz već poslovično čuvanje guma te za razliku od momčadskog kolege pretjecao mudro i pametno čime si je još malo podigao ionako visoku reputaciju kod šefova momčadi koji su u potrazi za rješenjima za 2021.
  3. Charles Leclerc – Monegašaninov nastup u na VN Portugala od kvalifikacija pa do kraja utrke ostao je nekako u sjeni jer zbog borbe Hamiltona i Bottasa u Q3 te niza događanja na samoj utrci, Ferrarijev vozač jednostavno nije došao u prvi plan i to je šteta. Razlog je tome vjerojatno to što se Charles dobar dio utrke vozio u svojevrsnom vakuumu, predaleko od vodećeg trojca i na mirnoj distanci od konkurenata iza sebe. Ipak, vjerujem kako niti Leclerc niti Binotto i ekipa neće previše žaliti zbog manjka minuta u prijenosu kada na kraju dana zbroje bodove i pogledaju rezultat. Atomskim krugom u kvalifikacijama i vrlo dobrim rezultatom u utrci Ferrari (bolje rečeno Leclerc) počeo je davati kakve takve znakove života pa ostaje za vidjeti hoće li u tom tonu i završiti ovu generalno gledajući neuspješnu sezonu.
  4. Pierre Gasly – kada je mladi Francuz bio primoran preseliti iz prve ekipe u rezervni sastav, mnogi su predviđali kako će karijera Pierrea Gaslya stagnirati ili čak krenuti silaznom putanjom. Ipak, lišen pritisaka koje top ekipa zasigurno nosi sa sobom, Gasly je u Toro Rossu odnosno AlphaTauriju doživio totalni reset (u pozitivnom smislu naravno) i postao jedna od glavnih priča ove sezone kada su rezultati u pitanju. Jedan takav nastup odradio je i u Portugalu kada je nakon solidne ali ne i pretjerano obećavajuće startne pozicije (deveto mjesto) odvezao odličnu utrku. Odličan managment guma pokazao se možda i ključnim potezom za u konačnici još jedan itekako respektabilan rezultat što plasman ispred favoriziranih McLarena, Racing Pointa i Renaulta nesumnjivo je.
  5. Kimi Raikkonen – iako zbog krajnje pozicije tik do osvajača bodova Finac nije kapitalizirao svoj dobar nastup, jednostavno nije bilo pravedno svrstati ga u gubitnike nakon vjerojatno najbolje utrke koju je odradio u tekućoj sezoni. Njegov proboj na startu kada se niotkuda probio do šestoga mjesta bio je prilično impresivan, a s obzirom na trenutnu formu i brzinu Alfinog bolida niti nastup u utrci ne bi bilo pogrešno ocijeniti isto. Mali problemi u boksu bili su nažalost dovoljni da dobar nastup ne bude potvrđen barem tim jednim bodom.

Gubitnici:

  1. Alexander Albon – kada je negdje sredinom prošle sezone Albon promoviran u momčad Red Bulla, prešutno je od Christiana Hornera i ekipe dobio svojevrsni kredit kada su u pitanju rezultati u sezoni 2019.. Ipak bilo je jasno kako se u 2020. od mladog Tajlanđanina očekuju rezultati ali i nastupi koji će biti barem blizu jedine referentne točke u Red Bullu, Maxu Verstappenu. Nažalost uz izuzetak nekih bljeskova Albon uglavnom nije isporučivao niti jedno od navedenih zahtjeva, a shodno tome, vrlo su brzo krenula i nagađanja i spekulacije o Albonovoj budućnosti, potencijalnim zamjenama i ostalim temama koje na realno gledajući još uvijek zelenog mladca sigurno nisu pozitivno utjecale. Kako bilo, sve do nedavno Horner i ekipa šutjeli su, no kada su progovorili stvari su bile manje više kratko riješene. Dvije utrke fore dobio je Tajlanđanin, dvije utrke u kojima mora pokazati može li ili ne. Gledajući rezultat iz Portugala jednu je priliku ne samo propustio nego u potpunosti uprskao. Možemo samo reći, sretno u Imoli.
  2. Lance Stroll – jedan od vozača koji se na lijepoj i za vožnju vjerojatno vrlo atraktivnoj stazi nije proveo nimalo lijepo svakako je Lance Stroll. Lik koji ovu sezonu odrađuje čak i solidno iako po mnogima realno ispod mogućnosti pinki Mercedesa, upao je u krizu rezultata jer već tri utrke u nizu iz razno raznih razloga nije uknjižio niti boda. U situaciji kada je bio evidentno brži od Landa Norrisa kojega bi vjerojatno pretekao već u sljedećem krugu, Kanađanin se odlučio za prilično glup ili pristojnije rečeno ne previše pametan potez kojim je uništio svoju ali i Norrisovu utrku. U situaciji kada je borba između McLarena, Racing Pointa i Renaulta na egalu ovakav potez i gubitak vrlo izgledne pozicije u bodovima vjerojatno neće blagonaklono gledati niti u momčadi. Sreća je to što se Lance zbog toga ne treba previše brinuti.
  3. Lando Norris – više gotovo da se ne mogu niti sjetiti utrke u kojoj netko od McLarena nije bio sudionik nekakvoga sudara, izlijetanja ili incidenta na stazi. Ne želim pri tome reći kako britanska momčad u svojoj postavi ima nesposobne vozače ili pak vozače sklone svinjarijama, čak naprotiv ali činjenica je kako u velikoj većini incidenata žrtvama ispadnu upravo Norris ili Sainz. U nekim situacijama naravno i sami vozači pa i McLarenov bolid bili su gospodari svoje loše sreće, no bilo je i podosta onih u kojima su baš kao i Norris u Portugalu, utrku izgubili ni krivi ni dužni. Slaba je utjeha za mladog Britanca to što je Strollu odrezano 10 sekundi kazne pa čak i to što je Kanađanin na kraju i odustao, no nažalost i to je sastavni dio utrkivanja. Kako bilo šteta jer još jedan bolid u bodovima za McLaren bio bi velika stvar.
  4. Romain Grosjean i Kevin Magnussen – iskreno rečeno, Haasov sam dvojac u ovoj rubrici spomenuo najmanje zbog još jednog slabog izdanja jer ta 16.-17. mjesta realnost su američke momčadi od početka sezone bez naznake za promjene sve do njezina završetka. Ono zbog čega sam ih izdvojio je naravno objava o kraju suradnje s Haasom i vrlo vjerojatno krajem priče zvane Formula 1 za obojicu vozača. Iako ovaj sport, rekao bih i sport općenito ne trpi preveliku sentimentalnost i sladunjavost, ne bi bilo zgorega da do kraja sezone ovaj dvojac vidimo u nešto konkurentnijoj i važnijoj ulozi. Nažalost, želje i pozdravi su jedno, a realnost nešto drugo.

Događanja na stazi – Kao što sam u uvodu i rekao, čini se kako je dovoljno doći na jednu od novih utrka u kalendaru i to će samo po sebi biti garancija za zabavu. Naravno, stvari ne možemo banalizirati do te mjere ali prema viđenom u ovoj sezoni ispada da je doista tako. Uzbuđenja na zbilja krasnom zdanju Algarve nije nedostajalo jer osim neobične i atraktivne roller coaster konfiguracije, ova je staza ponudila i dosta nepoznanica za momčadi, posebice po pitanju ponašanja i zagrijavanja guma što je i u kvalifikacijama i u utrci bio dosta važan faktor. Eh još i da su oni oblaci odlučili malo odvrnuti slavinu bio bi to pravi festival, no i ovako možemo biti i više nego zadovoljni.

Izvor: GP1.hr