Utrka za Veliku nagradu Sjedinjenih Američkih Država datira još s početka prošlog stoljeća, kad je bila poznata pod nazivom Grand Prize i održavala se na stazi u Long Islandu u New Yorku i u Savanni u Georgiji. Druga velika utrka s američkog tla, Indianapolis 500, datira iz sličnog perioda i bila je jedna od utrka prvih godina Svjetskog prvenstva Formule 1. Kasnije, u periodu od 1961. do 1980. Formula se vozila na stazi Watkins Glen u blizini New Yorka.
Trkaći cirkus posjećivao je osamdesetih godina prošlog stoljeća i druge staze na tlu Novog svijeta, no niti jedna od tih utrka nije nosila naziv Velike nagrade SAD-a. Staze poput Long Beacha i Californije bile su domaćini utrka za VN SAD-a Zapad, dok se Las Vegas pridružio s utrkom za VN Caesars Palacea nazvanoj prema kasinu istog imena. Ulična staza u Detroitu bila je domaćin utrke za VN Detroita. Utrka za VN Sjedinjenih Američkih Država vratila se u kalendar 1989. godine na uličnoj stazi u Phoenixu, u saveznoj državi Arizoni. Nakon samo tri utrke s prilično lošom posjećenošću, Formula 1 se na američko tlo nije vraćala desetak godina.
VN SAD-a se u kalendar vratila 2000. godine na modificiranu verziju poznatog ovala u Indianapolisu, koja sad sadržava seriju novih zavoja. Iako je među obožavateljima imala prilično veliku popularnost, na ovoj stazi su se desile i neke od najomraženijih utrka u povijesti ovog sporta, poput izdanja iz 2005. godine kad je utrku, radi problema s gumama, startalo samo šest bolida. Nakon posljednjeg ovalnog izdanja 2007. godine, Amerika je ponovno ostala bez utrke Formule 1.
2010. godine, Tavo Hellmund, entuzijast motorsporta iz Austina, najavio je prve planove o izgradnji staze s posebnom namjenom za Formulu 1, koju će dizajnirati, a tko drugi nego Hermann Tilke. Staza se trebala nalaziti na ivicama grada Austina u Teksasu, a leđa je ovom projektu držao i Bernie Ecclestone s povjerenjem da se od 2012. godine potpiše desetogodišnji ugovor za održavanje utrke za VN SAD-a. Unatoč kašnjenjima i ugovornim problemima, staza je ipak završena za svoje prvo izdanje i oko 400 milijuna američkih dolara kasnije, u studenom 2012. godine održana je prva utrka na stazi Circuit of The Americas, poznatoj još i pod skraćenim nazivom COTA. Prvo izdanje s tribina je na dan utrke pratilo skoro 117.500 gledatelja.
Kao i mnoge druge, utrka je otkazana 2020. godine, no već 2021. se vratila u kalendar. Unatoč restrikcijama koje su još bile na snazi diljem svijeta, gledalište je bilo u potpunosti rasprodano, i stazom je tijekom trkaćeg vikenda prodefiliralo preko 400.000 ljubitelja utrkivanja. Kako popularnost Formule 1 raste u Americi, tako smo prošle godine u kalendaru dobili utrku i u Miamiju, a ove godine će nakon Miamija i Austina, biti održana još jedna američka utrka, ona u Las Vegasu.
Najuspješniji vozač na stazama u Americi je Lewis Hamilton, sa svojih šest pobjeda, i pet od deset održanih utrka na stazi COTA. Nedavno je prestigao Michaela Schumachera koji je u periodu od 2000. do 2006. godine pet puta pobjeđivao na stazi Indianapolis. Lewis je dvaput sebi osigurao naslov svjetskog prvaka nakon utrka u SAD-u, 2015. i 2019. godine. Od momčadi, najuspješniji je Ferrari, s devet američkih pobjeda, ali brojke variraju zavisno o nazivu Velike Nagrade.
Nakon 114 sušnih utrka, svjetski prvak iz 2007. godine, Kimi Räikkönen je uspio ostvariti pobjedu na VN SAD-a 2018. godine. Ujedno je to i posljednja Kimijeva pobjeda u redovima Ferrarija. Utrku je s najbolje startne pozicije započeo Lewis Hamilton, a društvo u prvom startnom redu pravio mu je upravo Kimi. Na samom startu utrke, već u prvom zavoju, Kimi je pretekao Hamiltona. Verstappen je utrku startao sa začelja, gdje se kvalificirao radi kvara na bolidu u Q1 dijelu kvalifikacija. Verstappen je svoj put prema vrhu poretka realizirao u ranim fazama utrke, u prvih sedam krugova napredovao je s 18. na 6. mjesto u poretku. Verstappenov tadašnji momčadski kolega, Daniel Ricciardo je zaustavio svoj bolid radi kvara i time uzrokovao period virtualnog sigurnosnog automobila.
Hamilton je otišao u boks, dok je Kimi odlučio ostati na stazi. Kad je nakon svog povratka Lewis ipak sustigao Kimija i pokušao se probiti ispred, Räikkönen je otišao u boks na svoju jedinu izmjenu guma tog dana. Verstappen je pratio strategiju Ferrarijevog vozača, dok je Hamilton morao još jednom u boks. Sa samo tri kruga do kraja utrke, vodeći trojac je bio razdvojen s oko 1.5 sekunde razmaka. Max je napredovao do druge stepenice pobjedničkog postolja nakon startanja utrke s kraja kolone, dok je Kimi prekinuo rekordni sušni niz od spomenutih 114 utrka bez pobjede.
S obzirom na to da je SAD dio Formule 1 od njenih začetaka, nije neobično ni da je tijekom povijesti bilo više vozača iz Amerike. 58 vozača je tijekom povijesti sudjelovalo u Svjetskom prvenstvu Formule 1 pod američkom zastavom, uključujući i dvojicu svjetskih prvaka, Marija Andrettija i Philla Hilla. Andretti je najuspješniji vozač Formule 1 iz SAD-a, s 12 pobjeda i jednim naslovom. Eddie Cheever je sudjelovao u najviše utrka. Nekolicina ovih vozača su se natjecali samo u utrci Indianapolis 500, koja je bila dio Svjetskog prvenstva u prvih deset godina od osnivanja.
Mario Andretti, iako nije rođeni Amerikanac, svoje najveće uspjehe je postigao pod američkom zastavom, naslov svjetskog prvaka osvojio je 1978. godine, a do danas ostaje upisan kao posljednji Amerikanac pobjednik utrke, pobijedivši na utrci za VN Nizozemske 1978. godine. Phill Hill je naslov osvojio 1961. godine. Ove godine na gridu imamo jednog Amerikanca, Logana Sargeanta u bolidu momčadi Williams, koji dosad još uvijek nije uspio osvojiti bodove. Sargeantova budućnost u momčadi i nije baš izvjesna, ali kako popularnost Formule 1 u Americi raste i među gledateljstvom i među sponzorima, za očekivati je da ćemo u budućnosti gledati više vozača Amerikanaca na gridu.
“COTA je zabavna staza za voziti, s dugim pravcima, sporim uskim zavojima i brzim sektorima koji slijede, ima sve što vozač može poželjeti od jedne staze,“ mišljenje je aktualnog svjetskog prvaka Maxa Verstappena o stazi na kojoj će voziti ovog vikenda.
Objava Formula 1 u Americi: Dobro došli u Teksas pojavila se prvi puta na GP1.hr | Najbrži hrvatski F1 portal.
Izvor: GP1.hr