Max Verstappen izvukao pobjedu na VN Kanade protiv Sainza!

💪

Max Verstappen pobjednik je Velike Nagrade Kanade! Aktualni svjetski prvak slavio je na prvoj utrci u Montrealu nakon tri godine, nakon što su prošle dvije utrke otkazane zbog pandemije koronavirusa. Na drugom mjestu završio je Carlos Sainz u Ferrariju, a na postolje se vratio Lewis Hamilton u Mercedesu!

Na četvrtom mjestu završio je George Russell koji se vrlo učinkovito probio kroz poredak u prvoj fazi utrke. Solidan oporavak Charlesa Leclerca okrunjen je s petim mjestom i dvoznamenkastim brojem bodova, ali Monežanin ne može biti sretan što je Verstappen pobjegao još 15 bodova u prvenstvu.

Esteban Ocon napušta Montreal kao najzadovoljniji član Alpinea, završio je utrku na šestom mjestu nakon što je kroz cijelu utrku pokazao vrlo solidan i konzistentan tempo. Ipak, nezadovoljstvo na drugoj strani garaže sigurno će biti veliko.

Fernando Alonso završio je na sedmom mjestu, a na kraju utrke bio je veoma nezadovoljan što nije završio ispred Ocona. Španjolac je imao neobično dugi prvi stint gdje je izgubio priključak za vodećim vozačima i tu je izgubio svaku šansu za postolje.

Odliačn vikend odradila je ekipa Alfe Romeo. Valtteri Bottas je po običaju obavio svoj posao i završio na osmom mjestu, a devetoplasirani je Guanyu Zhou, koji je time drugi put u karijeri osvojio bodove. Krug osvajača bodove zatvara Lance Stroll na 10. mjestu.

Start utrke prošao je bez većih promjena. Alonso je jučer najavio napad u prvom zavoju, ali Verstappen je fenomenalno startao i bio je ugodno ispred uoči prvog zavoja. Sainz je zadržao treće mjesto, a Lewis Hamilton je ‘mjerkao’ Španjolčev Ferrari. U trećem krugu Sainz prestiže drugoplasiranog Alonsa.

Magnussen je u 8. krugu utrke otišao u boks; direktori utrke odlučili su da viseći dio prednjeg krila s njegovog Haasa ugrožava utrku. Otišao je po novo krilo, a nakon zaustavljanja se vratio na posljednje mjesto, iza Gaslyja i Vettela.U međuvremenu na stazi naglo usporava Sergio Perez! Meksikanac je javio pitwallu da nema snage i izgleda da je utrka za drugoplasiranog vozača prvenstva završila. Na stazu izgleda Virtualni Safety Car dok redari miču Perezov Red Bull.

U 10. krugu i vodeći vozač utrke odlazi u boks, Max Verstappen dobio je hard gume. Isti put odabrao je i Lewis Hamilton, koji se na stazu vratio na šestom mjestu, odmah iza Estebana Ocona. Za dva kruga prestiže Ocona, kojem je Alonso poručio putem radija da se brani. Verstappen u 15. krugu prestiže Alonsa poput jureće lokomotive. Španjolac u Alpineu nije imao šanse na starom mediumu.

Novi VSC izašao je na stazu u 20. krugu. Esteban Ocon, George Russell, Guanyu Zhou i McLarenovi vozači odlaze na povoljnu promjenu guma! Vettel je u 20. krugu već drugi put otišao u boks po nove gume…Jedini vozači koji još nisu bili u boksu su Alonso, Sainz, Leclerc i Stroll. Zanimljivo društvo.

Carlos Sainz otišao je u boks po hard gume u 21. krugu, a već idući krug prestiže Alonsa i vraća se na drugo mjesto. Vrlo dobar tempo danas za Sainza, ali Verstappen je trenutno klasa za sebe. U 24. krugu Alonsa obilazi i Lewis Hamilton, koji je na istoj strategiji kao i njegov prošlogodišnji rival – Verstappen.

Alonso u 29. krugu konačno odlazi u boks. Medium mijenja s hard gumama, na kojim planira ostati do kraja utrke. Potpuno drugačija strategija za Alonsa, koji je očigledno usmjerio svoju borbu na Charlesa Leclerca. Inače, Bottas i Stroll u 31. krugu još uvijek nisu bili u boksu, a utrku su krenuli na hard gumama. Alpine sigurno s pozornošću prati ponašanje njihovih guma.

Problemi za vodećeg Verstappena? Nije prošla ni polovica utrke, a on je već javljao na radio da mu odlazi grip na hardu. U nezgodnoj poziciji nalazio se Leclerc. Monežanin je očigledno zaglavio iza petoplasiranog Ocona, a u 38. krugu utrke još uvijek vozi na hardu s kojim je krenuo utrku. Ako ode u boks, vratit će se tek na 14. mjesto iza Vettela. Sedmoplasirani Alonso je, u međuvremenu, sve bliže i bliže…

Konačno je došao i taj trenutak – Leclerc odlazi u boks u 42. krug. Stavlja medium, a kad ste pomislili da nesreći nema kraja, Ferrari je zadržao osvajača dvije utrke ove sezone u boksu čak 5.3 sekundi. Leclerc je zbog sporog zaustavljanja izgubio barem dvije pozicije, završio je 12. iza Ricciarda.

Verstappen riješava probleme i u 43. krugu odlazi u boks po drugi put. Vratio se na stazu bok uz bok Lewisu Hamiltonu! Britanac osvaja drugu poziciju i aktualni svjetski prvak izlazi na treće mjesto na stazi. Verstappen je poludio na radiju, ali vrlo brzo je svladao prošlogodišnjeg rivala.

Red Bull smatra da Max može pritiskati do kraja utrke. Verstappen je dobio informaciju da potrošnja neće biti problem, a ima 22 kruga da skine osam sekundi zaostatka za vodećim Sainzom, koji čini se neće ići ponovno u boksu.

Kaos u 49. krugu! Yuki Tsunoda završio je u zaštitnoj ogradi u prvom zavoju. Na stazi izlazi Safety Car, a situacija savršeno ide u prilog Sainzu! Španjolac je zadržan 3.7 sekundi u boksu, a Sainz je na bolid dobio nove i svježije hard gume. Odustajanje Tsunode je zaiskrilo ovu borbu za pobjedu.

Koliko se čini iz ponovljenih snimki, Tsunoda je izlazio iz boksa i jednostavno produžio u ogradu. Nakon utrke saznat ćemo je li Japanac jednostavno napravio bizarnu pogrešku ili se dogodio nekakav kvar na njegovom AlphaTauriju.

Utrka je nastavljena u 55. krugu i time je započeo završni juriš i lov na konačne pozicije. Alpineovi vozači nadali su se prolasku ispred Mercedesa na starom hardu. Ocon i Alonso zajedno su otišli u boksu tijekom Safety Cara. Na vrhu nije bilo promjena, a Verstappen je pokušavao pobjeći iz DRS zone.

U 57. krugu ponovno je upaljen DRS, a Sainz je uspio ostati u priključku za Verstappen. Borba za prvo mjesto službeno je počela, a Ferrarijev vozač vozio je i najbrži krug utrke s 1:15.8s. Ipak, ispred se ne nalazi bilo tko. Aktualni svjetski prvak i vodeći čovjek prvenstva teški je zalogaj, a Sainz pokušava pronaći put pored Red Bulla.

Objava Max Verstappen izvukao pobjedu na VN Kanade protiv Sainza! pojavila se prvi puta na GP1.hr | Najbrži hrvatski F1 portal.