Ocjene VN Monaka: Greške se u Kneževini najskuplje plaćaju…

Max Verstappen slavio je na Velikoj Nagradi Monaka i time osvojio četvrtu utrku ove sezone. Drugi je završio Fernando Alonso, koji je time ostvario najbolji rezultat ove sezone i peto postolje, a iznenađenje vikenda je Esteban Ocon, koji je završio treći.

Prije nego što počnemo s ocjenama i kratkim komentarom svakog vozača, još ćemo jednom podsjetiti na kriterij za ocjenjivanje. Zlobno je kažnjavati vozače zbog mehaničkih kvarova i vanjskih faktora, tako da su ocjene isključivo usredotočen na performanse vozača tijekom GP vikenNajbitniji je, naravno, konačan plasman u utrci. On najviše određuje ocjenu, ali u obzir se uzimaju i kvalifikacije, kao i slobodni treninzi – koji bi ipak samo u rijetkim slučajevima trebali raditi razliku na ocjenu.

‘Default’ ocjena je pet, dakle svaka je veća ocjena prikladna za nastup iznad prosjeka. Sukladno tome, ocjene manje od pet su za slabije nastupe. Važno je dodati i da se najviša ocjena (10) i najniža (1) ne koriste često. Desetka je rezervirana za izuzetne vožnje, one koje se pamte i godinama nakon utrke. Tako izuzetne vožnje rijetko vidimo, stoga neće često biti ni ocjene 10. Isto vrijedi i za ‘jedinicu’, pri ocjenjivanju više se držimo sredine, nego odlaska u ekstreme.Za kraj ćemo još istaknuti da se u obzir uzima i mašinerija, odnosno, u nastup vozača uzimamo kontekst brzine njegovog bolida i očekivanja momčadi. Zato istu ocjenu može dobiti pobjednik utrke i netko tko je u najgorem bolidu na gridu osvojio mršavi bod.

• Logan Sargeant (3) – Američki rookie ponovno u vrlo slabom izdanju. Osim što je postao jedan od rijetkih vozača koji je u jednom krugu izgubio tri pozicije na stazi zbog loše vožnje, nije se dobro snašao u kišnim uvjetima. Nizao je greške i završio utrku kao 18., ali posljednji od vozača koji su stigli do cilja.
  • Alexander Albon (5) – Nije puno mogao u Williamsu koji je najbrže trošio gume u Monaku. Već u 18. krugu morao je ići s mediuma na hard gume, ali je završio 14. i odradio vikend bez incidenata.
  • Nyck de Vries (5) – Konačno miran vikend za De Vriesa nakon kojeg se neće spominjati u kontekstu potencijalnog otkaza u AlphaTauriju. Iako je bio sporiji od Tsunode cijeli vikend, odradio je solidan vikend koji bi mu mogao popraviti samopouzdanje.
  • Yuki Tsunoda (6) – Držao je solidno deveto mjesto ispred oba McLarena do problema s kočnicama koji su se pojavili u kišnoj fazi utrke.
  • Nico Hülkenberg (3) – Iako je šef Haasa, Guenther Steiner ljutit zbog kazne koju je njemački vozač dobio zbog ambicioznog pretjecanja Logana Sargeanta na početku utrke, kazna je sasvim opravdana. Iskusni vozač poput Hulkenberga ne bi trebao kao kamikaza ulaziti u zavoj kroz koji je teško proći i bez naguravanja s drugim bolidom. Zbog tog poteza dobio je pet sekundi kazne, a kasnije još deset zbog nepravilnog odsluživanja kazne.
  • Kevin Magnussen (5) – Jedan od tragičara nemilosrdne staze u Monte-Carlu. U početnoj fazi utrke je izveo možda i najljepše pretjecanje utrke nad Loganom Sargeantom. Kockao se s gumama za suho
  • Fernando Alonso (8,5) – Izvukao maksimum iz bolida, kao i svaku utrku ove sezone. Osvojio pet postolja u prvih šest utrka ove sezone i približio se Perezu na samo 13 bodova zaostatka u prvenstvu. U kvalifikacijama je skoro osvojio pole position, a možda bi pala i prva pobjeda ove sezone da je u tome uspio.
  • Lance Stroll (1) – Nakon šest utrka svjetskog prvenstva Alonso je u Aston Martinu treći s 93 boda, više nego što Ferrari ima u konstruktorskom poretku. Lance je tek osmi u poretku s 27 osvojenih bodova. Većini vozača na gridu bilo bi ugroženo mjesto kada bi bili toliko osjetno lošiji u odnosu na momčadskog kolegu, ali pitanje je i koliko će strpljenja u Aston Martinu imati i s Lanceom ako ih njegove loše izvedbe koštaju drugog, pa i trećeg mjesta u poretku konstruktora na kraju sezone. Što se tiče Monaka, kvalificirao se tek 14. i već si je šanse za bodove smanjio samo na teoretske. U utrci nije učinio ništa hvale vrijednog. Već u prvom krugu oštetio je prednje krilo zato što je tražio prolaz pored Albona kod Grand Hotel hairpine. Neshvatljiv potez, s obzirom da je apsolutno svakome bilo jas
  • Valtteri Bottas (5,5) – Čini se da nadogradnje na Alfi Romeo odlično funkcioniraju. Nakon što je Bottas većinu utrke proveo na začelju grida, u Monaku je bio vrlo blizu bodovima, završio je 11. nakon što je krenuo 15.
  • Zhou Guanyu (5) – Već u prvom krugu otišao u boks kako bi zamijenio soft za hard gume i iskoristio čistu stazu. Završio je utrku na 13. mjestu i odradio solidan vikend. Mladi Zhou pokazao je zrelost ove sezone i puno bolje prati iskusnijeg Bottasa.
  • Oscar Piastri (6) – Solidan debi u Monaku. Piastri je u izazovnim uvjetima odradio čistu utrku, bez budalaština, a za nagradu će u Španjolsku doći bogatiji za jedan bod. Završio je deseti iza momčadskog kolege Landa Norrisa.
  • Lando Norris (6,5) – Lijepim manevrom svladao je Tsunodu koji se mučio s kočnicama. Izvukao maksimum iz vikenda u kojem nije imao puno sreće. Leclerc ga je zadržao u kvalifikacijama zbog čega nije mogao izboriti bolje od desetog mjesta, a McLaren ga je u utrci pozvao u boks u 50. krugu, a već u 54. krugu morao je ponovno u boks kako bi gumeza suho promijenio za kišne gume.
  • Pierre Gasly (7) – Iako je osjetno lošiji u odnosu na momčadskog kolegu, Gaslyju se ništa ne može zamjeriti ovog vikenda. Sedmo mjesto u skladu je s očekivanjima za Alpine, dapače, Gaslyju je to najbolji rezultat ove sezone.
  • Esteban Ocon (9) – Sjajan vikend i treće postolje u karijeri za Ocona. Iznenadio je odličnim vremenom u kvalifikacijama zbog čega je bio u poziciji iskoristiti grid kaznu Charlesa Leclerca. Ipak, morao se boriti za postolje i u utrci. Bio je pod pritiskom Mercedesa i Ferrarija, ali nije popustio.
  • George Russell (5) – Ocjena bi bila veća da nije napravio veliku grešku koja ga je koštala postolja. Russell se kvalificirao osmi i fantastičnom strategijom došao do postolja. Međutim, tijekom izlaznog kruga iz boksa napravio je veliku grešku, otišao u zonu za izlijetanje sa staze, pa se onda i nesigurno vratio na stazu, zbog čega se Sergio Perez ‘zakucao’ u njegov bolid. Peto mjesto na kraju je solidan rezultat, posebno nakon kvalifikacija, ali ostaje gorki okus u ustima nakon što je postolje bilo u rukama.
  • Lewis Hamilton (7,5) – ‘Za dlaku’ izbjegao ispadanje u Q1 i Q2 u kvalifikacijama. U trećem slobodnom treningu je završio u zaštitnoj ogradi. Ipak, iza sedmerostrukog svjetskog prvaka je dobar rezultat. Završio je četvrti i bio sjajan u kišnim uvjetima, iako je izgubio vremena u double-stack zaustavljanju u 54. krugu.
  • Carlos Sainz (4) – Imao je sreće što njegov Ferrari nije više oštećen u dodiru s Estebanom Oconom u Nouvelle šikani. Bio je to nepromišljen potez španjolskog vozača koji je htio ‘na silu’ prestići Ocona koji je bio u inferiornijem bolidu. Sainz mora naučiti nositi se s pritiskom. S punim je pravom bio nezadovoljan strategijom Ferrarija, ali to ne smije utjecati njegove performanse na stazi. Još jedan razočaravajući vikend za Španjolca.
  • Charles Leclerc (6) – Kvalificirao se treći i vjerojatno bi ga na tom mjestu vidjeli i u utrci da nije kažnjen s tri mjesta uoči utrke zbog zadržavanja Landa Norrisa. Iako većinu iako većinu krivice za kaznu nosi Ferrari koji nije iskomunicirao promet putem radija, Leclerc je također mogao procjeniti da tunel nije idealno mjesto za sporu vožnju po stazi. Imao je mirnu i tihu utrku, završio je šesti, a s obzirom na strategiju i konfiguraciju staze, vjerojatno je to bio i plafon za Monegažanina ovog vikenda.
  • Sergio Perez (1) – Gotovo pa sramotan nastup vozača koji želi konkurirati za naslov prvaka. Ako tražite razlog zašto Red Bull ponekad čini ‘usluge’ Verstappenu, nije potrebno tražiti primjer iz daleke prošlosti. Perez si je vikend upropastio već u kvalifikacijama. Ispao je u Q1 nakon što je progriješio pri kočenju, a u utrci je nizao grešku za greškom. U utrci je završio dva kruga iza momčadskog kolege.
  • Max Verstappen (9) – Prvak u blistavom izdanju. Nakon prva dva sektora u posljednjem brzom krugu kvalifikacija kasnio je dvije desetinke za Alonsom. U zadnjem sektoru ‘isčupao’ je razliku i osvojio pole position, koji je u utrci uvjerljivo zadržao. Odradio 50 krugova na mediumu u ključnoj fazi utrke. Alonso je bio na hardu i mogao je čekati kišu. Tu je potvrdio četvrtu pobjedu u sezoni. Vožnja za svaku pohvalu u Monaku.

Objava Ocjene VN Monaka: Greške se u Kneževini najskuplje plaćaju… pojavila se prvi puta na GP1.hr | Najbrži hrvatski F1 portal.