sport

Put oko svijeta Formule 1: Velika Britanija

Utrka na Silverstoneu je uvijek poseban događaj. Na ovoj stazi Formula 1 je kod kuće. To je staza na kojoj je sve počelo. Izgrađena na lokaciji aerodroma iz Drugog svjetskog rata, Silverstone je prva staza koja je bila domaćin utrke Svjetskog prvenstva Formule 1 1950. godine. Od tad se izgled i konfiguracija staze dosta promijenila i unaprijedila, posebice u sigurnosnim aspektima. Osim Silverstonea, kao domaćini utrke za Veliku nagradu Velike Britanije okušale su se staze Aintree u blizini Liverpoola i Brands Hatch u predgrađu Londona, a nedavno je Silverstone zamalo ispao iz igre u korist staze Donington Park, no vlasnici Silverstonea su 2010. godine uspjeli osigurati ugovor na još sedamnaest godina, tako da će Silverstone u kalendaru biti najmanje do 2027. godine. Nažalost, ugovor sadrži klauzulu o promjenjivoj cijeni, pa tako troškovi organiziranja utrke rastu iz godine u godinu. Unatoč svemu radi se o utrci s drugom najvećom posjećenošću u kalendaru. Zbog raznih problema, uglavnom vezanih za novac, organizatori su 2017. godine aktivirali mogućnost raskida ugovora s Formulom 1, no kasnije je njen boravak u kalendaru produljen do 2024. godine.

Start utrke u Silverstoneu 2019. (Foto: Andy Hone / LAT Images)

Pandemijske 2020. godine, zbog promjena u kalendaru radi koronavirusa, kašnjenja početka sezone i masovnog odustajanja utrka iz kalendara, Silverstone je u kolovozu ugostio dvije utrke, obje bez prisustva gledatelja. Prva je nosila tradicionalni naziv Velika nagrada Velike Britanije, dok je druga održana u čast 70. godišnjice Svjetskog prvenstva Formule 1. Godinu kasnije je Silverstone postao prva staza od početka pandemije koja je dozvolila popunjenost tribina, tako da je u nedjelju utrku s tribina staze Silverstone pratilo oko 140.000 gledatelja.

Iako se radi o jednoj od utrka koja ima najbolju posjećenost u kalendaru, VN Velike Britanije je ujedno i jedna od najskupljih za posjetiti. Silverstone ima kapacitet tribina za oko 150.000 gledatelja, od čega je 60.000 sjedećih mjesta i oko 90.000 bez osiguranog mjesta za sjedenje (general admission). Kako je Velika Britanija uopćeno skupa za turiste, skupe su i ulaznice, pa tako i dolazak, boravak i smještaj. Bez uračunatih troškova dolaska do Silverstonea, najjeftinija opcija za VN Velike Britanije iznosi oko 6.320 kuna, što podrazumijeva general admission ulaznice, smještaj u kampu uz stazu i skučen džeparac za tri dana trkaćeg vikenda. Nešto komotniji boravak i ugođaj mogao bi biti za oko 8.650 kuna, a u tom slučaju biste utrku gledali s tribina srednjeg ranga, spavali biste u dvokrevetnoj sobi hotela s tri zvjezdice u okolici staze u Silverstoneu i imali biste na raspolaganju nešto više džeparca za hranu, piće, zabavu i suvenire. Za one s najdubljim džepom tu je uvijek F1 Experiences paket, uz koji ako kombiniraju smještaj u hotelu s četiri zvjezdice u Silverstoneu, sve bi ih koštalo oko 24.200 kuna.

Lewis Hamilton “surfa” po navijačima nakon pobjede 2016. godine (Foto: Ben Stansall/AFP/Getty Images)

Ako se odlučite otići na trkaći vikend u Silverstone, svakako sama utrka i staza nisu jedino što ova britanska regija ima za ponuditi. Staza se nalazi dijelom u Northamptonshireu, a dijelom u Buckinghamshireu, u seoskim predjelima koji su poznati i kao dolina automobilizma. Niz tvornica momčadi koje se natječu u Formuli 1 nalazi se u blizini Silverstonea, te se mogu i turistički obići tijekom vikenda. Čak i ako se ne želite previše udaljavati od staze, trodnevni vikend može biti u potpunosti ispunjen i u ovom dijelu Engleske se svakako ima što za vidjeti.

  • Silverstone je selo u Istočnoj Midlands regiji Engleske, nešto više od šest kilometara udaljeno od Towcestera i manje od 20 kilometara udaljeno od Northamptona, Milton Keynesa i Banburyja. Prema popisu iz 2011. godine u mjestu živi 2.176 stanovnika. Ovo malo mjesto ima samo jedan pub, a tijekom trkaćeg vikenda u ovo mjesto se slije oko 300.000 turista. Upravo su staza Silverstone i nekadašnja baza Kraljevskog ratnog zrakoplovstva glavna turistička atrakcija koje samo ovo mjesto nudi.
  • Iako Velika Britanija više nije dio Europske unije, za državljane Europske unije i Švicarske nije potrebna viza za ulazak u Veliku Britaniju. Osim toga, državljani Sjedinjenih Američkih Država, Australije, Kanade, Kariba, Japana i Južne Amerike bez ograničenja mogu ući u Veliku Britaniju. Svi turisti koji ne dolaze iz ovih zemalja, svakako trebaju prije polaska provjeriti pravila za ulazak u Veliku Britaniju i podnijeti blagovremeno zahtjev za izdavanje vize za ulazak.
  • U Britaniji se koriste drugačiji adapteri za utičnice, takozvane tip G, što je drugačije u odnosu na ostatak Europe, pa stoga svakako trebate ponijeti univerzalni adapter.
  • S obzirom na to da se radi o ruralnom području, Silverstone se smatra sigurnim mjestom za boravak turista, no kao i uvijek preporučuje se voditi računa o osobnim stvarima, posebno ako planirate boraviti u kampu uz stazu. Tijekom trkaćeg vikenda je povećana prisutnost policije, a svakako se turisti upozoravaju da se ne kreću po nepoznatim mjestima, posebice ako planiraju posjetiti i neki od većih gradova.
  • U Velikoj Britaniji se kao službena valuta koristi britanska funta, koja iako jaka, u vrijeme nakon Brexita je pomalo izgubila na vrijednosti, što je nešto pojeftinilo putovanje u Veliku Britaniju za turiste. Nije neophodno osigurati dovoljne količine funti prije dolaska u Britaniju, jer su bankomati dostupni na svakom koraku, a većina kreditnih kartica koje se koriste u Europi su prihvatljive.
  • Srpanj je jedan od najtoplijih mjeseci u Velikoj Britaniji, iako je vrijeme u Britaniji poznato kao prilično nepredvidivo i kiša vas nikad ne smije iznenaditi. Tijekom trkaćeg vikenda moguće je doživjeti i paklenu vrućinu i opći potop. Britansko sunce nije za podcijeniti, pa tako temperature tijekom utrke znaju biti i oko 25°C što već zahtijeva određeni zaštitni faktor od sunca. U svakom slučaju, treba pripremiti i kišobran (koji po potrebi može poslužiti i kao suncobran), kremu za sunčanje, šeširić i piti puno vode. I obući se slojevito.
  • Tijekom ovogodišnjeg trkaćeg vikenda uz Silverstone sigurno neće biti dosadno i izvan jurećih aktivnosti. Po prvi put će zabava uz stazu početi u četvrtak, kad će izvođač Example zagrijati ekipu svojim hitovima. Koncert će dostupan za sve gledatelje s ulaznicama za utrku. U petak nastupa Sigala, u subotu Bastille, a u nedjelju Mabel koja će zaokružiti vikend dobre zabave u Silverstoneu. Nakon nedjeljne utrke na pozornicu će izaći i Alfie Templeman i predstavnik Velike Britanije na ovogodišnjem Eurosongu Sam Ryder. Sam Ryder će također pjevati nacionalnu himnu prije početka utrke.
  • Osim velike nagrade, englesko ljeto je prilično popunjeno sportskim događajima. U periodu održavanja utrke traje i jedan od najpoznatijih teniskih turnira uopće, veličanstveni Wimbledon u Londonu, a također vrijedi posjetiti i Goodwood festival brzine. Wimbledon je počeo 27. lipnja i traje sve do 10. srpnja, tako da je u koliziji s Velikom nagradom. Potražnja za ulaznicama za Wimbledon je visoka, pa ih je potrebno osigurati na vrijeme, a moguće ih je povoljnije dobiti za termine mečeva poslije 17 sati.
  • Za one koji su u Silverstone došli isključivo radi automobilizma, u Oxfordshireu se nalazi Williams Grand Prix kolekcija, jedna od najvećih izložbi bolida Formule 1 na svijetu. Za oko 550 kuna možete obići izložbu uz vodiča i piće osvježenje, prije nego samostalno obiđete i pogledate izložbu. Također, može se pogledati video koji predstavlja povijest momčadi, te pogledati trofeje koje je Williams osvojio tijekom svoje bogate povijesti.
  • Tridesetak kilometara udaljen od Silverstonea nalazi se Britanski muzej automobila, koji je dom najveće povijesne kolekcije britanskih automobila. U ovom muzeju nalazi se oko 300 modela Austina, Morrisa, Jaguara, Forda i drugih iz svih perioda proizvodnje ovih automobila. Nešto dalje nalazi se Nacionalni muzej automobila u kojem se može baciti oko na McLaren Mercedes MP4/21.
  • Omiljena među posjetiteljima utrke Formule 1 i tvornica Jaguara koja se nalazi sedamdesetak kilometara udaljena od Silverstonea, kao i jednodnevna ekshibicija Aston Martina, koja uopće nije jeftina, ali nudi nezaboravno iskustvo vožnje Vanquisha, Vantage V12 ili DB9 modela Aston Martina.
  • Osim jurilica, Silverstone nudi i prelijepe turističke i povijesne atrakcije, jedna od kojih je Blenheim Palace, velebno zdanje koje se proteže na oko 8 kvadratnih kilometara, te se sastoji od prelijepih vrtova i parkova. Za turiste je dostupan obilazak vile, parkova ili vrtova, a moguće je obići i kompletno zdanje.
  • Najpovoljniji je boravak u kampovima uz stazu, no mnogi se fanovi odluče spavati u nekom od obližnjih gradova, kao što su London, Birmingham, Milton Keynes, Northampton ili Oxford. O ovim gradovima, posebice o Londonu i njegovoj turističkoj ponudi moglo bi se pisati do jutra, tako da svakako za svaki od ovih gradova vrijedi pogledati pojedinačne turističke ponude. Svaki pojedinačno nude raznolike sadržaje za svačiji ukus i svačiji džep, a ozbiljniji turistički boravak u ovim gradovima zahtijevao bi i duži odmor od više dana osim trkaćeg vikenda.

Silverstone i okolica nude bogatu turističku ponudu, posebice za ljubitelje automobilizma, kakvi svakako i dolaze na grand prix vikend. Za bilo kakav ozbiljniji turistički vodič koji bi obuhvatio više od ovog mjesta i okruženja, trebalo bi puno više vremena i stranica. Silverstone, London, Engleska i Velika Britanija nude sigurno nezaboravno iskustvo, u kojem god dijelu ove zemlje se našli.

Objava Put oko svijeta Formule 1: Velika Britanija pojavila se prvi puta na GP1.hr | Najbrži hrvatski F1 portal.

Izvor: GP1.hr