Ovog vikenda nakon preduga tri tjedna pauze slijedi nam utrka za, napisat ćemo samo jednom, Veliku Nagradu Proizvedeno u Italiji i Emilije Romagne 2021. No, držat ćemo se samo prošlogodišnjeg naziva.
Nakon prve utrke u Bahreinu, samo jedna riječ se spominje, tj. tri riječi na našem jeziku. To je famozni rake, tj. kut nagiba bolida koji bi na stazi poput Imole mogao još više doći do izražaja. Dakle, Red Bull je bolid za ovu godinu razvio u pravilnom smjeru, tj. tvrdoglava filozofija Adriana Neweya s velikim kutom nagiba bolida došla je na svoje, te je prva utrka potvrdila predviđanja s testiranja. S druge strane pak, potpuno suprotnu filozofiju aerodinamike nastavili su razvijati u Mercedesu, s malim kutom nagiba bolida, skoro pa “nepostojećim”.
Slijedom novih pravila koja smo nedavno opisali, Mercedes trenutno kaska za Red Bullom u čistoj brzini, bilo u kvalifikacijama ili u utrci. Mercedes više ne smije koristiti ni DAS, a Red Bullovom napretku je svakako doprinijela i nadograđena Hondina pogonska jedinica, što se možda najbolje vidi po odličnom AlphaTauriju. Unatoč pobjedi i odličnoj utrci u Bahreinu, u Mercedesu svejedno ne spavaju mirno, jer pobjeda je bila rezultat spretnosti, a ne čiste brzine koja je potrebna za nastavak sezone.
Rasprava o namjernoj “sabotaži” Mercedesa novim pravilima zazire u duboke teorije zavjere, ali ipak se radi o promjenama koje su se na vrijeme znale. No, to ionako za Mercedes sada više ništa ne znači, a prema Martinu Brundleu, fokus na rake samo je ometanje Mercedesa s pravih problema koje trenutno imaju. Pomireni s trenutnim odnosom snaga, moraju donijeti jednu od najtežih odluka u povijesti momčadi. Odabir trenutka fokusa na 2022. godinu je od ključne važnosti sa sve momčadi, no Mercedes je trenutno u poziciji da najviše izgubi, pošto je Red Bull za ovu sezonu na neki način svoje odradio.
Postoje tu doduše špekulacije da Mercedesu ne bi tako teško palo ni drugo mjesto u poretku jer se nagodinu povećavaju razlike u dozvoljenom testiranju u odnosu na pozicije u poretku prvenstva, tj. viša pozicija u prvenstvu donosi manje dozvoljenog vremena za testiranja u tunelu i simulacija i obrnuto. No, to možete biti tek jedna crtica na listi prednosti eventualnog “odustajanja” od ove sezone. U Brackelyu su polako počeli i s premještajem kadrova u organizaciji, što je očito početak nekih promjena u momčadi, no…
Mercedes ima Lewisa Hamiltona, trenutno najkompletnijeg vozača praktički bez mana u još uvijek važnom području – održavanju guma. Ako Mercedes ne ulovi “aero priključak” s Red Bullom ove godine (što je prema Wolffu fizički nemoguće) ili ne pokrije nedostatak brzine s još jednim tokenom za koji ne znamo za što je točno iskorišten, Lewis će ove godine imati zadatak kao i Sebastian Vettel u Ferrariju 2017. i 2018. godine.
To se odnosi na pokrivanje nedostataka momčadi i stvaranja prednosti svojim iskustvom i brzinom kao višestruki svjetski prvak, samo što se u Lewisovom slučaju izvršavanje ovakve zadaće čini mnogo izglednijim nego u Vettelovim dekoncentracijama i nespretnostima. Bottas će također morati pojačati svoju igru, jer Sergio Perez će definitivno bolje pratiti igre u vodstvu utrke nego njegovi prethodnici.
Iza leđa vodećih momčadi imat ćemo nostalgičnu borbu McLarena i Ferrarija. Na zavojima bogatoj Imoli do izražaja bi napokon trebala doći glavna zvijezda predsezonskog testiranja – McLarenov stražnji difuzor. Rupom u pravilima, inženjeri u Wokingu ljubomornim su učinili kolege iz konkurentnih momčadi, a na ovoj aerodinamički zahtjevnoj stazi napokon ćemo vidjeti prednosti ovakvog koncepta. Ferrari još uvijek testira svoju novu pogonsku jedinicu, te nakon zadovoljavajućih rezultata koji potvrđuju pouzdanost, iz utrke u utrku pojačava snagu tj. koristi agresivnije mape rada motora. Za sada, sudeći po Bahreinskim ravnicama, Ferrari se još uvijek čini ranjiv, ali napredak jest vidljiv.
Na njihov dvoboj, samim time i mogući troboj, kuca već spomenuti AlphaTauri. Franz Tost ne skriva oduševljenje Hondinim napretkom, a vozačka postava očito je pun pogodak. Mladi Yuki Tsunoda sve je oduševio u Bahreinu, a Pierre Gasly samo radi peha na početku utrke nije sudjelovao u borbi za lijepe bodove. Aston Martin je također uključen u uvodnu priču s kutom nagiba bolida, pošto slijedi filozofiju Mercedesa. Otmar Szafnauer kaže da se znalo kako će im pravila za ovu godinu naštetiti pa se postavlja pitanje da li se čekalo da se problem riješi politički ili se jednostavno odustalo od rješavanja u primjeni.
Kao i McLarenov difuzor, sa zanimanjem se prati i Alpineov rizik postavljanja hladnjaka na netipičnoj poziciji. Radi se o smještaju hladnjaka visoko i pored gornjeg usisa zraka, što poremećuje nisko težište bolida, ali zato donosi kompaktniji dizajn bokova bolida. No, Marcin Budkowski najavio je aero nadogradnje već za ovaj vikend, nakon uočenih grešaka na VN Bahreina. U Alfi su trenutno zadovoljni performansama, a njihov vozački dvojac nekako sve bolje funkcionira.
Haasovi vozači pokazali koliko se teško vozi njihov bolid, a Nikita Mazepin natovario si je nespretnim izlijetanjem na samom početku utrke u Bahreinu još težu stigmu tatinog sina koji vozi samo zahvaljujući očevom novcu. Mi mu iskreno želimo put njegova prethodnika – Lancea Strolla, a to je zatvaranje usta kritičarima. Williams se naoružao novim vodstvom koje obećava da se momčad više ne mora fokusirati samo na opstanak, već i na performanse i napredak.
Imola ima vrlo ograničene mogućnosti pretjecanja zbog svoje konfiguracije, te su kvalifikacije ključne. Ipak, imali smo prošle godine dosta akcije. DRS zona je samo jedna, od posljednjeg zavoja Rivazza pa sve do “zloglasnog” i “osakaćenog” Tamburella, tj. preciznije – Traguarda. Ravnica koja prethodi Villeneuveu može pružati barem male šanse da se bolid ispred uhvati. Ipak, pretjecanje u Tosi može biti eventualno moguće ako je bolid ispred dosta sporiji. Zatim, s više mogućnosti možemo računati na Variante Alta šikanu, a najviše na ulazak u Rivazzu, nakon toga smo u gore spomenutom u DRS-u. Unatoč novom asfaltu, staza je i dalje “nervozna” i grbava.
Odabir guma isti je kao i na prošloj utrci u Bahreinu, tj. isti kao i na prošlogodišnjoj utrci ovdje, ali naravno s ovogodišnjom izmijenjenom strukturom. U Bahreinu smo vidjeli lepezu različitih kombinacija guma korištenih u strategijama, ali konfiguracija staze na kojoj još više do izražaja dolazi pozicija na stazi, te vremenski prilično skup odlazak u bokseve, natjerat će mnoge momčadi vrlo vjerojatno na samo jedno zaustavljanje u boks, ako neće biti izlazaka sigurnosnog automobila.
Satnica je nedavno malo promijenjena, ali za razliku od prošle godine, imamo tri dana događanja. Vremenske prilike se čine nestabilnim, s mogućnošću kiše, a bit će i ne baš ugodnih 14ºC.
VN Made In Italy E Dell'emilia Romagna 2021, Autodromo Enzo e Dino Ferrari (Imola, 16. travnja - 18. travnja 2021.) Petak 16. travnja 1. slobodni trening 11:00-12:00 2. slobodni trening 14:30-15:30 Subota 17. travnja 3. slobodni trening 10:00-11:30 Kvalifikacije 14:00-15:00 Nedjelja 18. travnja Utrka 15:00
Trenutke za pamćenje s ove slavne staze pripremila je naša Mia. Najviše pobjeda ovdje ima Michael Schumacher (7), a prošle godine je slavio Lewis Hamilton unatoč dominaciji njegovog momčadskog kolege Valtterija Bottasa tijekom vikenda. I ovdje očekujemo još izraženiju razliku Red Bulla u odnosu na Mercedes, a s obzirom na to koliko su za ovakvu konfiguraciju staze iznimno važne kvalifikacije, nadamo se i nekom riziku u strategijama. Za kraj, prisjetimo se slavne staze uz najbrži prošlogodišnji krug kvalifikacija, kliknite ovdje na poveznicu.
Objava Najava VN Emilije Romagne: Kut nagiba koji život znači pojavila se prvi puta na GP1.hr | Najbrži hrvatski F1 portal.
Izvor: GP1.hr