sport

Najava VN Italije: Dobar posao u Italiji

Budući da je rasplet prošlogodišnje utrke u Monzi, pobjeda Pierra Gaslyja i sve što joj je prethodilo, odjeknuo kao filmska priča, red je da ovotjedni naslov također bude filmske tematike. U prošlim je dvjema utrkama asfalt Monze bio naklonjen domaćim timovima, pobjeđivali su Ferrari i AlphaTauri. Ovoga se vikenda s Monzom vraćaju i sprint kvalifikacije dok kultna Parabolica postaje Curva Alboreto. U ovome su se tjednu počele popunjavati vozačke postave za iduću sezonu. Vrlo sadržajan tjedan Formule1 završava Velikom Nagradom Italije.

Koliko je potrebno da se jedna „normalna“ utrka okrene naglavce? Svega tri riječi. Magnussenovo „Ohh something broke“ bilo je okidač za niz nesvakidašnjih događaja na lanjskoj VN Italije. Hamilton je po proglašenju žutih zastava ušao u boks. Ekipa Mercedesa nije mu javila da je zbog Magnussena ulazak u boks privremeno zatvoren. To mu je mijenjanje guma donijelo deset sekundi stop-and-go kazne. Nedugo nakon toga Charles Leclerc se na izlazu iz Parabolice zabio u ogradu i proglašena je crvena zastava. Nakon ponovljenog starta gledali smo 25 krugova potjere u kojoj je Carlos Sainz pokušao uloviti Pierra Gaslya. Gasly je izdržao i ostvario rezultat karijere. Sainz je bio pomalo razočaran jer je vjerovao da može uloviti Gaslyja, a razloga za slavlje imao je trećeplasirani Stroll u Racing pointu. Bio je to prvi put od Mađarske 2012. da na postolju nisu Mercedes, Red Bull ili Ferrari.

Bio je to kratki osvrt na prošlogodišnje izdanje ove utrke. VN Italije često je jedna od najzanimljivijih, najemotivnijih, pa i najzabavnijih utrka u kalendaru. Mnogi se navijači Ferrarija sjećaju pobjede Charlesa Leclerca iz 2019. godine. Leclerc se kroz cijelu utrku borio s vozačima Mercedesa. Prvo s Hamiltonom, nakon toga s Bottasom, no nadmudrio je obojicu te slavio u Monzi. U tom nabrajanju ne smijemo izostaviti niti kišno slavlje Sebastiana Vettela 2008. godine

„Nakon četvrtog mjesta prošle nedjelje očekivanja za Monzu su velika. Tim više što je ovo jedna vrsta domaće utrke za mene. Naime, ja živim svega 15 kilometara od staze.
Ovo je jedna nova situacija za mene. Vraćam se na stazu na kojoj sam slavio protekle godine. Prisjetit ću se nekih nezaboravnih trenutaka iz prošle sezone. To će biti nešto jedinstveno i posebno.“, prošlogodišnji slavljenik s Monze Pierre Gasly najavio je utrku.

Razlog tako dobrih utrka na Monzi možda leži u samoj stazi. Hram brzine, kako joj tepaju, domaćin je VN Italije još od davne 1950. godine, a jedina iznimka bila je 1980. godina kada je VN Italije održana na stazi u Imoli. Staza je nešto kraća od šest kilometara, a krase ju četiri lijeva i sedam desnih zavoja.

Ipak, staza je najpoznatija po svojim pravcima na kojima se postižu najveće brzine. Bolidi su u punom gasu čak 80% kruga, a ako im to nije dovoljno, pomoći im mogu dvije DRS zone. Jedna je na startno-ciljnom pravcu, a druga između zavoja sedam i osam. Jedan od važnijih zavoja staze je posljednji zavoj Parabolica. Zavoj koji je važan za dobar ulazak na startno-ciljni pravac ovoga će vikenda biti službeno preimenovan u Zavoj Alboreto u čast talijanskom vozaču Micheleu Alboretu.

Michele Alboreto bio je vozač trkaćih automobila koji se okušao u F1 kao vozač Ferrarija, ali i u drugim kategorijama. Michele Alboreto poginuo je 2001. godine testirajući Audijev bolid na stazi Lausitzring. Službeno preimenovanje zavoja dogodit će se ove subote, a događaju će prisustvovati Micheleova udovica Nadia s članovima obitelji, CEO Formule 1 Stefano Domenicali, predsjednik staze u Monzi Giuseppe Redaelli i predsjednik Talijanskog automobilističkog saveza Sticchi Damiani.

Poznato je da je u Monzi ostvaren najbrži krug u povijesti F1. Na slobodnom treningu za VN Italije 2004. godine Kolumbijac Juan Pablo Montoya odvozio je krug za 1:19.525. To znači da je prosječna brzina njegovog Williamsa bila 260 km/h. Nakon toga je najbrži krug ikad ostvario Kimi Raikkonen u kvalifikacijama 2018., s vremenom 1:19.119 i prosječnom brzinom 263.587 km/h, a lani je Lewis Hamilton postavio novi najbrži krug ikad koji i danas stoji – 1:18.887, prosječna brzina 264.362 km/h. Najbrži krug utrke pak drži Rubens Barrichello koji je 2004. godine u utrci vozio 1:21.046.

Nakon nizozemskog rollercoastera vozači dolaze na stazu gdje su postavke bolida uređene tako da bolid bude što brži, zbog čega vozači moraju biti stabilni u zavojima. Na Monzi su opterećene i kočnice jer nakon brzih pravaca vozači moraju proći šikane koje zahtijevaju drastično smanjenje brzine.

Na Pirellijev odabir guma koje će timovima biti na raspolaganju ovoga vikenda uvelike je utjecala činjenica da će ovaj vikend biti upotpunjen kvalifikacijskim sprintom. Kvalifikacijski sprint predstavljen je na VN Velike Britanije, a ovoga će vikenda vrijediti ista pravila kao i tada.

Za razliku od klasičnog F1 vikenda gdje timovi raspolažu s 13 setova različitih Pirellijevih guma, sada će raspolagati s jednim setom manje. Već u petak, nakon prvog slobodnog treninga, na red dolaze večernje kvalifikacije koje su timovi obvezni odvoziti na mekim gumama. Tri kvalifikacijske runde, Q1, Q2 i Q3, odredit će startni poredak za subotnji kvalifikacijski sprint.

Subota donosi drugi, ujedno i posljednji slobodni trening koji će početi u podne, nakon čega slijedi kvalifikacijski sprint s početkom u 16:30 sati. Vozači će voziti 18 krugova sprinta koji bi trebao trajati otprilike pola sata. Timovi će moći samostalno birati komponentu guma, ali i birati hoće li obaviti zaustavljanje u boksu. Rezultati kvalifikacijskog sprinta odredit će startni grid nedjeljne utrke. Nedjelja donosi klasičnu utrku.

Imajući sve to na umu, Pirelli na Monzu donosi dva seta tvrdih guma komponente C2, četiri seta srednjih guma komponente C3 te šest setova mekih guma komponente C4.

„U prošlosti smo svjedočili da se u Monzi timovi odlučuju na različite strategije, a sprint kvalifikacije postaju još jedna važna karika u tom lancu. Timovi moraju preispitati svoju cjelokupnu strategiju guma.“

„U krugu na Monzi naglasak je na prianjanju guma, pa je poseban izazov spriječiti klizanje i pregrijavanje stražnjih guma.“, rekao je Pirellijev Mario Isola.

Dvije vodeće momčadi ne posustaju ni u odmakloj fazi prvenstva, a više akcije ovoga vikenda značit će više prostora za njihova nadmudrivanja.
Na Monzi, kao jednom od simbola talijanskog automobilizma, nikada ne treba otpisati Ferrari.
Iako je lanjska VN Italije bila loša za Ferrari, odustali su oba njihova vozača, momčad je revitalizirana te puna motiva dolazi na stazu u kojoj će nesumnjivo imati najveću podršku.
Onaj slabiji talijanski tim, AlphaTauri, na Monzu dolazi pun samopouzdanja nakon lanjske pobjede, no nije za očekivati da u regularnim uvjetima mogu ponoviti takav uspjeh.
Od ovotjednih vozačkih aktualnosti važna je stvar kako je Kimi Raikkonen još uvijek na bolovanju te će i ovu utrku za Alfu Romeo odraditi Robert Kubica.

BREAKING: Robert Kubica will stand in for Kimi Raikkonen at Monza

We look forward to seeing Kimi back soon!#ItalianGP 🇮🇹 #F1 pic.twitter.com/87KvhDmbk2

— Formula 1 (@F1) September 8, 2021

Upravo je Alfa Romeo jedina momčad koja nema potvrđenu vozačku postavu za iduću sezonu. Antonio Giovinazzi, još jedan kojemu će ovo biti domaća utrka, jedini je vozač ovogodišnjeg prvenstva kojemu je upitno mjesto za sljedeću sezonu. Vozači Haasa također nisu službeno potvrđeni, no tu ne bi trebalo biti prevelikih iznenađenja. Antonio Giovinazzi tako ostaje jedina dvojba za iduću sezonu. Sve je više šuškanja da će se, nakon Raikkonenovog povlačenja, Alfa htjeti riješiti i Antonia Giovinazzija. Giovinazziju je tako svaka sljedeća izvedba ključna za ostanak u momčadi, a možda na domaćoj Monzi bude posebno inspiriran.

Kada je riječ o vozačkim postavama za iduću sezonu, u svega nekoliko dana ovog tjedna dobili smo odgovore na ona najvažnija pitanja. U ponedjeljak je Bottas poslan u Alfu, u utorak Russell u Mercedes, a jučer je povratak Alexa Albona u F1 potvrdio Williams.

Dobar posao timova uoči talijanskog vikenda bit će olakšanje glavnim akterima tih priča da ostatak sezone odvoze smireno te hladne glave jer se nastavak njihovih karijera u ovom sportu već zna.

VN Italije, Monza (Autodromo Nazionale Monza), 10. - 12. rujna 2021.
Petak 10. rujna          1. slobodni trening   14:30-15:30
                         Kvalifikacije         18:00-19:00
Subota 11. rujna         2. slobodni trening   12:00-13:00
                         Sprint kvalifikacije  16:30-17:00
Nedjelja 12. rujna       Utrka                 15:00-17:00

Objava Najava VN Italije: Dobar posao u Italiji pojavila se prvi puta na GP1.hr | Najbrži hrvatski F1 portal.

Izvor: GP1.hr