Citroën je 2004. godine prvi puta svijetu predstavio model C4. Bio je to nasljednik Xsare i zadržao se u proizvodnji do 2010., kada je predstavljena nova generacija. Ta, druga generacija modela C4 ukazala je na drastičan zaokret u Citroënovom pristupu izrade automobila. Bio je to drastičan korak prema boljem, kako u dizajnu, tako u tehnološkom i kvalitativnom smilsu. Te godine, Citroën je predstavio i posebnu “premium” liniju DS, koja je 2015. postala zasebna marka unutar PSA grupe.
Dakle, 2010. je prekretnica u Citroënovoj povijesti i upravo C4 je time maksimalno profitirao.
Izgled i materijali u unutrašnjosti vozila pokazali su da kad hoće, Citroën itekako zna i može, a sve spomenuto, jasno pokazuje odluku kojom će profitirati svi kupci budućih modela.
Danas aktualni C4 je redizajnirana izvedenica druge generacije, koja je uz sitne promjene u izgledu dobila nova tehnička i tehnološka rješenja, s jedne strane usmjerena ka komforu vožnje, a s druge prema ekologiji.
Ako pogledamo izvana, radi se o klasičnom izmjenu svjetla kao elementu redizjajna kod svake marke, no ovdje se radi o primjeni novih tehnologija više os izmjene izgleda.
Dnevna LED svjetla, sada su dio glavnih svjetala, što daje znažniji vizualan dojam prednjem kraju, a stražnja su dobila tzv. 3D efekt, čime se i na prvi pogled C4 približio modelima marke DS.
Upravo ta bliskost, odnosno približavanje C game vozila, sada novoj “premium” marki vidljiva je u svakom dijelu obnovljenog modela C4. Sve što je kvalitetno i atraktivno u unutrašnjosti vozila je zadržano, a dodan je multimedijalni sustav s dodirnim ekranom te još neki sitni detalji koji čine boravak u automobilu ugodnijim. Činjenica da nije trebalo puno mijenjati, potvrda je navedenog s početka ove priče o Citroënovom predstavniku u tržišnom C segmentu.
Ono što je manje vidljivo, a iznimno je bitno, su promjene u pogonskom sustavu.
U širokoj paleti motora nalaze se novi, tzv. PureTech trocilindrični benzinski motori koji zadovoljavaju Euro6 ekološku normu, a novost je i BlueHDi 100 motor, također Euro6 norme.
Snažniji benzinski motor moguće je naručiti u kombinaciji s novim automatskim mjenjačem i upravo takav model smo isprobali. Maksimalnu snag od 96 kW (130 KS), ostvaruje pri niskih, gotovo dieselskih 5.500 o/min, a i zvuk na nižim brojevima okretaja malo podsjeća na diesel. Srećom, ni potrošnja nije velika pa su to detalji na koje se lako naviknuti. No, ovdje je potreban oprez. Naime, kod laganije vožnje automobil stvarno troši malo, oko 7 l na 100 km, no oštrija ili vožnja na višim brzinama drastično mijenja podatke. To je uobičajeno kod modernih, turbo-benzinskih motora, koji kod umjerene vožnje imaju nisku potrošnju, a “teža noga na gasu” pokazuje da to ipak nije diesel.
Nov, automatski mjenjač je korektan i komfornija opcija od ručnog. Ima 6 brzina i u vožnji nemate potrebu za ručnim mijenjanjem. To je kombinacija koja ima deklariranu emisiju CO2 od 113 g/km.
Sve u svemu, obnovljeni C4 je i dalje zanimljiv automobil u tržišnom C segmentu. Mala dizajnerska i veća tehnološka poboljšanja dala su mu potrebnnu svježinu za nastavak tržišne utakmice.