Kada smo vam prvi puta predstavili Citroën DS5, PSA grupa se sastojala od dvije automobilske marke: Citroën i Peugeot. Pojavom Citroena DS3, prvog iz serije modela game DS, postalo je jasno da Citroën stvara, ne samo zasebnu liniju, već jednu poptuno novu marku vozila, što je 2014. novim ustrojem unutar PSA grupe potvrđeno.
DS danas ima pet modela: DS3, DS3 Cabrio, DS4, DS5 i DS 5LS (lansiran jedino u Kini). U Europi se distribuira putem marke Citroën, u posebnim izložbenim zonama, dok u Kini ima vlastitu prodajnu mrežu.
DS5 se od ožujka na hrvatskom tržištu nudi s BlueHDi motorom nove generacija pa smo isprobali model naziva DS5 Sport Chic BlueHDi 180 BVA6, gdje su zadnje oznake vezane upravo uz spomenuti motor. Brojčana oznaka označava maksimalnu snagu motora u konjskim snagama, dok zadnja slovno-brojčana oznaka označava automatski mjenjač sa šest brzina.
Usporedimo li taj model s adekvatnim motorom i mjenjačem starije generacije, već iz tvorničkih podataka je jasno da se radi o učinkovitijem rješenju. U praksi se pokazalo da je potrošnja tek nešto manja, uz bolje malo performanse, koje su rezultat 20 KS više. Naime, stari je trošio prosječnih 6,4 l na 100 km, dok nam je na testu novi prosječno trošio 6,2 l na 100 km. Razlika je dovoljno mala da može biti i rezultat drukčijeg načina vožnje, no sve zajedno je izvrstan rezultat. Ono što je bitno naglasiti je ekološka vrijednost novog pogonskog sklopa. Naime, PSA grupe je, poput mnogih, prešla na sustav redukcije dušičnih oksida pomoću aditiva. Tzv. “Blue” tehnologija smanjuje spomenute otrovne plinove i do 90 % tšto je trenutno najekološkiji sustav redukcije štetnih plinova diesel motora u serijskoj proizvodnji na svijetu.
To je najznačanija promjena na DS5, u odnosu na model kojeg smo vam predstavili u svibnju 2012. Ono što smo još primjetili jest bolje podešen ovjes, koji sada pruža izvrstan balans između komforno mekanog i sportski tvrdog, primjereno izgledu i namjeni automobila, za razliku od starog, koji je nepotrebno velikom tvrdoćom pokazivao razlike između tadašnje C i DS linije automobila.
Do danas se nije pojavio niti jedan automobil koji bi mogao izravno konkururati DS5. On je vizualno drastično drukčiji od konkurencije, naglašavajući “anti-retro” dizajnerski smjer koi krasi DS marku.
Ideja za stvaranje ovog vozila krenula je s konceptnim automobilom C-Sportlounge, predstavljenim na auto salonu u Frankfurtu 2005. i u nazivu tog koncepta, krije se i objašnjenje o kakvom se vozilu radi. Elementi luksuza i sporta s naglaskom na linije karakteristične za borbene zrakoplove, čine DS5, još uvijek, jedinstvenim automobilom na tržištu.
Unutrašnjost s “avionskim kokpitom” i prekidačima i iznad glave, izvrsno je izbalansirana između sportke, luksuzne i avantgardne, a detalji poput strukture sjedećih površina kožnih sjedala u obliku narukvice sata daju ovom automobilu dodatnu ekskluzivnost.
DS5 osigurava izniman komfor za četiri putnika i mnoštvo prtljage na duljim putovanjima, a jedinstvena rješenja poput zasebnih krovnih sjenila staklenog krova za vozača, suavozača i putnike na stražnjim sjedalima, omogućuju kreiranje posebnog ugođaja.
Sve to upakirano je u ne tako velike dimenzije. DS5 je dugačak tek 4,53 m što ga stavlja u kategoriju između C i D tržišnog segmenta. Veći od kompakta, manji od limuzine. Rekosmo, jedintsven automobil.
Početna cijena DS5 je 269.697,00 kn, a cijena testnog modela je 346.947,00 kn.