Dva desetljeća nakon što je korjenito izmijenio razred malih automobila Twingom prve generacije, ujedno najmanjim monovolumenom na tržištu, a nakon druge koja se stopila s mnoštvom sličnih automobila, Renault se odlučio na drastičnu promjenu i pokušaj povratka na staru slavu. Iako će u Renaultu reći kako su konstruktori i dizajneri Twinga treće generacije nadahnuće pronašli u naslijeđu izvornog Twinga i Renaulta 5, karoserijski oblik novog Twinga, u najmanju ruku prati liniju aktualnog Fiata 500, neprikosnovenog vladara tržišnog segmenta u Europi s čak 30 % udjela.
S jedne strane, možemo reći da je to dobro, jer na taj način renault cilja na iste kupce, ali s konstrukcijski neupitno jedinstvenim proizvodom, a s druge, to definitivno nije dovoljan dizajnerski odmak od kategorije, kakav je učinjen prvom generacijom.
Dakle, radi se o karoserijskom obliku koji nije toliko revolucionaran, no to je samo varka na prvi pogled. Pomnije promatranje automobila otkriva skrivena stražnja vrata, a pogled u unutrašnjost otkriva neuobičajena rješenja: motor straga uz iznimnu prostranost i upotrebljivost kabine.
Takva konstrukcija jest korijenita promjena u razmišljanju stvaranja malog gradskog automobila i znatno povečava troškove razvoja pa je u ovomo projektu Renault potražio i pronašao partnera koji za svoju paletu modela traži sličan automobil.
2010. Renault i Daimler su sklopili sporazum o strateškoj suradnji s ciljem stvaranja prostranijeg i okretnijeg gradskog automobila, unatoč manjim dimenzijama, što je bilo zeleno svjetlo za stvaranje novog Twinga i budućeg smarta forfour.
Smještanje motora straga je prednost za gradski automobil jer takva konstrukcija omogućuje veće zakretanje kotača i znatno smanjuje krug okretanja. No, Twingo zbog toga nije izgubio na volumenu kabine i prtljažnog prostora pa se ovdje radi o stvarno revolucionarnom rješenju. Motor straga, smješten je ispod podnice prtljažnog prostora koji je volumenom u osnovi na nivou kategorije, a preklapanjem stražnjih i suvozačkog sjedala, pretvara se kapacitet pravog dostavnog vozila. To je omogućeno smještanjem kotača u same kutove automobile pa se novi Twingo diči međuosovinskim razmakom i prostranom unutrašnjošću kakve općenito povezujemo s modelima višeg razreda.
Ovakvim rješenjem, Renault u potpunosti opravdava naziv modela, koji je ostavio neupitan pozitivan trag u povijesti marke.
Dizajn unutrašnjosti nudi također nekonvencionalana rješenja pa u ovako malom utomobilu možete bez problema odložiti, ne jednu, nego čak dvije boce zapremine 1,5 l u prostor u vratima, a razigranost oblika u kombinaciji s najnovijim tehnologijama Renault grupe, poput R-Link multimedija sustava, daje dovoljnu dozu svježine i odmiče novi model, ne samo od game, već, što je važnije, od konkurentksih proizvoda na tržištu.
Renault s novim Twingom ima težak zadatak. Mora opravdati naziv Twingo, koji je proslavio model prve generacije i mora pokušati maknuti Fiat 500 s trona te istovremeno odgovoriti na izazov francusko-japanske kombinacije od 3 modela.
Ponuda motora nije velika. Konkretno radi seo atmosferskoj i turbo inačici benzinskog motora snage 70, odnosno 90 KS. Uz to je, sa slabijom izvedbom u ponudi ručni i automatski mjenjač.
Isprobali smo oba modela s ručnim mjenjačem. Prosječna deklarirana potrošnja je 4,2, odnsono 4,3 l na 100 km, a emisija CO2 95, odnosno 99 g/km. U praksi to baš i nije tako. Naime, ipak se ovdje radi o malom gradskom automobilu pa je primjerena testna ruta pokazala da slabiji troši ipak previsokih 9, a jači oko 8 l na 100 km. To je u stvari i jedina zamjerka ovom automobilu.
Što se tiče performansi i slabiji motor je sasvim dovoljan i da nije takva razlika između deklarirane i stvarne potrošnje novi Twingo bio bi savršen gradski automobil.