sport

16 rekorda koji bi mogli biti srušeni u sezoni 2021.

Prvim danom ožujka napokon smo ušli u kalendarski mjesec u kojem očekujemo prvu ovosezonsku utrku. Doduše do prve prave akcije, slobodnih treninga, kvalifikacija i same utrke kako bi klinci rekli, valja spavati još dosta dana, no neupitno je kako je početak sezone tu. Za razliku od normalnih ljudi koji proljeće dočekuju promatrajući i diveći se prvim proljetnicama na livadi ili pak pupanjem voćki, za sve nas ljubitelje Formule 1 uz svu draž i ljepotu navedenih, pravi vjesnici proljeća su predstavljanja bolida, analize, predviđanja, testiranja itd. O svemu navedenom, osim naravno o predsezonskim testiranjima koja još nisu službeno počela, već naveliko čitamo i pričamo, no uz sve navedene novosti i informacije, ono što uvijek mami posebno zanimanje je njezino visočanstvo statistika.

Naime, u brojnim sportovima statistika se pomno prati i analizira pa s te strane izuzetak nije niti Formula 1, dapače jer upravo u ovom oktanskom sportu čitava je hrpa podataka koja se iz utrke u utrku i sezone u sezonu dodatno podebljava.

U ovome tekstu pozabavit ćemo se upravo tim brojkama i ostvarenjima s tim što ćemo se za razliku od uobičajene prakse umjesto u prošlost okrenuti budućnosti i djelomično se ubaciti u ulogu Babe Vange Formule 1. Zašto? Zato što nam nadolazeća sezona nudi dosta mogućnosti kada su u pitanju rušenja dosadašnjih ostvarenja i rekorda, od onih svima poznatih pa sve do onih koji već pomalo ubrajamo u kategoriju za one koji žele znati više.

I da, nemojte da vas od čitanja teksta odvrati bojazan kako ćemo u narednim redovima redati puste brojke, ljestvice, poretke i sl… nećemo. Drugo, ako ste čak i samo (ispod)prosječan poznavatelj prilika u današnjoj Formuli 1 bit će vam jasno kako je velika većina rekorda u dohvatljivoj zoni posljednjih godina neprikosnovenog Lewisa Hamiltona, no za one kojima Lewis i Mercedes možda nisu izbor broj 1, bez brige prilike se otvaraju i drugima.

2020 Bahrain Grand Prix, Lewis Hamilton, Mercedes – photo by Steve Etherington
  1. Najviše osvojenih naslova svjetskog prvaka

Statistički gledano Michael Schumacher i Lewis Hamilton najuspješniji su vozači u povijesti Formule 1 kada su u pitanju osvojeni naslovi. Obojica ih imaju po sedam, obojica su tih sedam naslova osvojili s dvije različite momčadi, Schumacher s Benettonom i Ferrarijem, Lewis s McLarenom i Mercedesom. Britancu se u 2021. otvara mogućnost da na tron zasjedne sam i da u džep strpa i osmi naslov, što bi mu inače bio i peti u nizu. Iako sezona još nije niti krenula nećemo biti preveliki hazarderi ako prognoziramo kako će se to vrlo vjerojatno i dogoditi, no ipak pred svim vozačima pa tako i Lewisom puno je izazova do tog ostvarenja.

2. Čarobnih 100 pobjeda

Ok, znamo kako je onaj famozni i očekivani rekord po broju pobjeda u Formuli 1 Lewis Hamilton već srušio tijekom prošle sezone. Pretekao je Schumacherovih do tada se mislilo nedodirljivih 91 i došao do ukupno 95. Osim u slučaju tektonskih promjena na planetu zvanom F1, izvjesno je kako će Britanac postati prvi vozač s troznamenkastim brojem trijumfa u utrkama.

3. Najbolje startne pozicije – 100+

Za razliku od rekorda po broju ostvarenih pobjeda koji je još uvijek nešto sitno na strani Lewisa Hamiltona u odnosu na Michaela Schumachera, kada govorimo o najboljim startnim pozicijama Britanac je tu odavno klasa za sebe. Još 2017. na VN Italije pretekao je koga drugog nego opet Schumachera koji ih je upisao 68. Do kraja 2020. broj utrka na kojima su Lewisu na startu svi gledali u mjenjač iznosio je 98 pa je stoga slično kao i u slučaju pobjeda, izvjesno probijanje stotke i u ovoj kategoriji.

4. Najviše pobjeda bez osvojenog naslova

I u ovoj kategoriji moramo se djelomično dotaknuti Mercedesa jer je upravo njihov nekadašnji vozač i svjetski prvak Nico Rosberg bio ozbiljan kandidat za preuzimanje ovoga rekorda koji je na kraju ipak ostao u rukama Sir Stirlinga Mossa. Naime, Nijemac je naslovom iz 2016. izašao iz te kategorije pa je spomenuti Moss sa svojih 16 pobjeda ostvarenih između 1955. i 1961. i dalje vlasnik ovoga rekorda. Od aktualne ekipe s grida, Verstappen i Bottas glavni su sumnjivci s ostvarenih 10 odnosno 9 pobjeda. Ipak, ako uzmemo u obzir kako je Max do sada došao najviše do tri, a Bottas do četiri pobjede u sezoni, osim u slučaju nekakve eksplozije forme, vlasnik ovoga rekorda vjerojatno će i nakon 2021. ostati isti.

2020 Emilia Romagna Grand Prix, Valtteri Bottas, Mercedes – photo by Steve Etherington

5. Najviše utrka u sezoni

Kada je objavljen kalendar za sezonu 2020. bilo je jasno kako ćemo prema najavama čelnika Formule 1 gledati rekordan broj utrka, njih čak 23. Nesretna korona učinila je svoje pa tako i dalje rekord drže sezone 2016., 2018. i 2019. s ukupno 21 utrkom. Taj bi broj ove godine trebao biti srušen, no u vremenima kada je i sljedeći tjedan, a kamoli mjesec daleka budućnost, hoćemo li gledati full program ili krnji sastav tek ostaje za vidjeti. U svakom slučaju živimo u nadi, pozitivnoj naravno…

6.Najviše krugova u vodstvu utrke

Vraćamo se kome drugome nego dvojcu Schumacher – Hamilton. U ovoj kategoriji Nijemac je ipak još uvijek na tronu. Sa svojih ukupno 5111 krugova u 306 startova još je uvijek u vodstvu ispred Hamiltona koji je u 266 startova na čelu kolone proveo njih 5099. Ovih 12 koliko mu je potrebno za preuzimanje rekorda, Britanac bi vjerojatno nakupio i s tri kotača na bolidu tako da rekord gotovo sigurno mijenja vlasnika.

7. Najviše pobjeda na jednoj stazi

I dok je sa svojih osam pobjeda između 1994. i 2006. uključujući i onu poznatu iz 2004. kada je s četiri zaustavljanja u boks sredio Alonsa, veliki Michael Schumacher apsolutni kralj Magny Coursa, Lewisu Hamiltonu očito se sviđaju feferonke i čardaš jer se barem prema broju pobjeda gledajući, najbolje osjeća u našoj susjednoj Mađi gdje je skupio također osam trijumfa. U 2021. pruža mu se prilika i za devetu.

8. Najviše pole positiona na jednoj utrci

Dvojici titana koji drže manje više sve pozitivne rekorde u ovoj se kategoriji pridružio i treći, veliki Ayrton Senna. Naime, Brazilac je čak osam puta u razdoblju od 1985. do 1994. osvajao pole na VN San Marina, a posljednji osmi, dan prije pogibije na stazi u Imoli. Taj je podvig napravio i Michael Schumacher koji je također osam puta u razdoblju između 1994. i 2004. poharao kvalifikacije u Suzuki. Priliku za rušenje ovoga rekorda ima naravno Lewis Hamilton koji je osam puta krenuo s prvog mjesta u utrku za VN Australije. Priliku za deveti pole u Australiji onemogućila je situacija s pandemijom u sezoni 2020. i otkazivanje utrke, a hoće li mu se nova pružiti ove godine ostaje nam za vidjeti.

VN Australije 2019.

9. Najviše podija bez osvojenog naslova

Na vrhu ove ne baš odveć poželjne i sretne kategorije nalazi se dobri stari Rubens Rubinho Barrichello. U svojoj osamnaest godina dugoj karijeri ostvario je ukupno 68 postolja do kojih se dovezao u Jordanu, Stewartu, prije svega Ferrariju, te Hondi i Brawnu. U navedenih 68 podija ubrajamo 11 plasmana na najvišu stepenicu. Plodonosne Ferrarijevske godine donijele su i dva naslova viceprvaka iza neprikosnovenog i nedodirljivog timskog kolege Schumachera.

Tko mu prijeti? Zločestiji će reći još jedan vrhunski vodonoša, Valtteri Bottas koji je do sada je upisao ukupno 56. Ako uzmemo u obzir da se u prosjeku na postolje Finac penjao u barem 60-70% utrka u sezoni, ukoliko sezonu odradimo u punom obliku, rušenje ovoga ne baš slavnog rekorda nije isključeno.

10. Najbolji Schumacherovski debi

Nakon tate Michaela i strica Ralfa, u 2021. u Formulu 1 dolazi nam Mick. Svima naravno već odavno poznata i stara vijest. Možda ne toliko poznata činjenica je to kako se veliki otac i stric u svojim debijima nisu proslavili jer niti jedan od braće u svom prvom nastupu nije uspio kompletirati niti puna dva kruga. Ukoliko Mick svoj Haas uspješno doveze barem do trećega bit će to novi obiteljski rekord.

Mick Schumacher, Haas (Photo by Andy Hone / LAT Images)

11. Najduže vrijeme između dvije pobjede

Ovaj rekord s ukupno 2402 dana između dvije pobjede drži Talijan Ricardo Patrese koji je nakon slavlja na VN Južne Afrike 1983. na novo uživanje u ispijanju pobjedničkog šampanjca čekao sve do 1990. i VN San Marina kada je slavio na stazi u Imoli.

Navedeni rekord u ovome trenutku može srušiti naravno jedino Fernando Alonso koji je zadnju pobjedu ostvario na svom domaćem terenu, VN Španjolske sada već predaleke 2013. godine. Kada sezona krene, od toga će trijumfa proći 2877 dana pa u slučaju pobjede u bilo kojoj utrci sezone, Alonso svakako skida Patresea, no osobno sam mišljenja kako će Španjolcu za to trebati nekakav Gasly efekt iznenađenja.

12. Najduže vrijeme između prve i zadnje pobjede

Gledajući grid za sezonu 2021. s hrpom klinaca u užem ili širem smislu riječi, jasno je kako su za ove vremenske kategorije odnosno rekorde glavni osumnjičenici naši dobri stari veterani. U ovom slučaju Ice Man Kimi Raikkonen koji je prvu pobjedu ubilježio još 2003. u Maleziji, a posljednju u SAD-u 2018. čime je između prvog i posljednjeg trijumfa proteklo nevjerojatnih 5691 dan uz napomenu kako legendarni Kimi drži još jedan sličan rekord, a on se odnosi na najveći broj odrađenih utrka između dvije pobjede koji u njegovom slučaju iznosi čak 114 utrka (Australija 2013. do SAD 2018.).

RAIKKONEN Kimi, Alfa Romeo Racing ORLEN C39 – Photo: Florent Gooden / DPPI

Priliku za postavljanje novog rekorda ima još jedan veteran, Fernando Alonso koji bi u slučaju pobjede u Bahreinu produžio ovaj razmak na čak 6462 dana koliko je proteklo od njegovog prvog trijumfa na Hungaroringu 2003.

13. Najmlađi vozač koji je ostvario pole position, pobijedio, ostvario najbrži krug i vodio od početka do kraja utrke

Ovaj rekord drži čovjek koji je u početku karijere također krenuo rušiti sve moguće rekorde, pomalo zaboravljeni ali nadamo se uskoro revitalizirani Seb Vettel. To je postignuće ostvario s 24 godine i 119 dana kada je 2011. slavio na VN Indije. Inače, Nijemac je i vlasnik rekorda kao najmlađi vozač koji je ostvario pole i pobjedu (VN Italije 2008.), a 2009. na VN Velike Britanije tome je doppelpacku dodao i najbrži krug utrke za oktanski hattrick.

Od trenutnih aktera, ako uzmemo u obzir realne procjene mogućnosti i bolida i vozača, najveće izglede za rušenje ovoga rekorda vjerojatno ima Max Verstappen koji tek 30. rujna puni 24 godine. Od ostalih članova mlađe garde tu se kao mogući i u nekim optimističnim varijantama koliko toliko realni izazivači nalaze još Lando Norris i Charles Leclerc, dok su igrači tipa Russell, Schumacher, Mazepin, Tsuonda tu ipak tek u teoriji.

Max Verstappen, Red Bull Racing (Photo by Kamran Jebreili – Pool/Getty Images)

14. Najviše pobjeda u sezoni

Njemački duo Schumacher – Vettel vladari su ove kategorije s 13 pobjeda u sezoni. Schumacher je do ovog postignuća došao 2004. kada je pobijedio u 13 od 18 utrka u sezoni, a njegov sunarodnjak devet godina poslije izjednačio je taj rekord pri čemu je nakon ljetne stanke nanizao čak devet pobjeda u nizu.

Napadači? Teoretski svi jer do 14 pobjeda može doći bilo tko od vozača koji će krenuti i odraditi sezonu. Ipak, svima je jasno kako je to postignuće realno očekivati od manje više jednog vozača.

15. Najviše podija u sezoni

I u ovoj kategoriji već viđena lica. Schumacher, Hamilton i Vettel uspijevali su tijekom jedne sezone čak 17 puta uspeti se na pobjedničko postolje s tim što je za razliku od njemačkih konkurenata koji su to ostvarili jednom, Britancu to pošlo za rukom u čak četiri sezone 2015., 2016., 2018., 2019..

Rušenje ovoga rekorda nije nerealno, no za taj pothvat za početak će nam trebati sezona koja neće biti previše skraćena zbog pandemijskih razloga i drugo ne manje važno, dominantan i pouzdan bolid s maherom za upravljačem.

16. Najveća prosječna brzina u kvalifikacijama

Ovo je rekord koji pored svih ovih navedenih možda ne spada u kategoriju onih najzanimljivijih i najpamtljivijih, no spomenimo i njega. Naime, prošle sezone na kvalifikacijama za VN Italije Lewis Hamilton odradio je krug s prosječnom brzinom od 264.362 km/h. Iako su one radikalne i značajne promjene odgođene za 2022., neke prilagodbe vidjet ćemo i u nadolazećoj sezoni, a kako prema najavama sve one idu u smjeru lakšeg praćenja (i pretjecanja) bolida koji se nalazi ispred, jasno je kako će bolidi biti sporiji, a rekordna prosječna brzina izvjesno je, nedostignuta.

17. Najviše utrka koje su vozači odradili kao momčadski kolege

Za kraj ovog podužeg popisa donosimo i jedan zanimljiv rekord koji se na ovom popisu gledajući strogo kontekst naslova i nije trebao naći jer je nedostižan, no podatak je svakako zanimljiv. Naime, prvaci u ovoj kategoriji su Michael Schumacher i njegov vjerni kompanjon Rubens Barrichello koji su zajedno odradili čak šest sezona (2000. – 2005.) s ukupno 102 starta. Iako spomenuti Ferrarijev dvojac u 2021. čak i uz puni program od 23 utrke nitko ne može srušiti, napomenimo kako Hamilton i Bottas trenutno na kontu imaju 78 utrka, pa bi tako s dodatne 23 došli na 101. Blizu ali nedovoljno, tim više što za 2022. niti jedan od Mercedesovih vozača nema novi ugovor.

Izvor: GP1.hr