sport

Aldo Costa – čovjek s najviše titula u povijesti Formule 1

Talijanski inženjer Aldo Costa jedan je od najuspješnijih dizajnera u povijesti Formule 1, s više od tri desetljeća iskustva rada u sportu. Njegove momčadi ukupno su osvojile 14 konstruktorskih naslova prvaka, a vozači njegovih bolida osvojili su ukupno 12 naslova svjetskih prvaka i ostvarili više od 200 pobjeda u utrkama. Na pitanje o tome kako bi svoju ulogu u momčadi opisao laiku, odgovorio je:

“Odgovoran sam za dizajn bolida i razvojni program te upravljam skupinom dizajnera zaduženih za taj posao.”

Aldo Costa rođen je u Parmi 1961. godine, a strojarstvo je diplomirao na sveučilištu u Bologni. Na početku karijere želio je postati vozač, no raznovrsni dizajni bolida koji su vladali sedamdesetih godina dvadesetog stoljeća zaokupili su njegovu pozornost dok je odrastao te je i sam odlučio okušati se u dizajniranju. Karijeru u svijetu trkaćih automobila započeo je 1987. godine u Abarthu, članu FIAT-ove grupacije. Priliku na najvećoj sceni dobio je već iduće godine, kada ga je angažirao Minardi. U početku je primarno bio zadužen za ovjes, dok se Nigel Cowperthwaite brinuo za aerodinamiku. Nakon samo godinu dana u Minardiju, Aldo Costa je promoviran u glavnog dizajnera, a ubrzo je i naslijedio Giacoma Calirija na mjestu tehničkog direktora momčadi iz Faenze. Bio je dijelom najuspješnijeg Minardijevog razdoblja u Formuli 1. Najbolji odnos razvio je s Pierluigijem Martinijem, s kojim je bio generacijski blizak. Martini je za Minardi odvozio nekoliko utrka za pamćenje, a Costa ga je smatrao znatno boljim vozačem nego što to pokazuje statistika.

Iako je izjavio da mu rad u Ferrariju nije nužno bio krajnji cilj karijere, Aldo Costa spremno je prihvatio poziv Scuderije 1995. godine. Tamo je postao dijelom legendarnog dream teama momčadi iz Maranella s prijelaza tisućljeća. Dotad najveću dinastiju u povijesti Formule 1 činili su: Michael Schumacher, Ross Brawn i Jean Todt, no za karijeru Alda Coste najznačajnija je bila suradnja s Roryjem Byrneom, koji ga je postavio za svoga pomoćnika. U Ferrariju je u početku radio na modelu F50 Le Mans, a 1996. godine je sudjelovao u razvoju modela F310. Prvi konstruktorski naslov došao je 1999. godine, a model F399 uz Schumachera su u toj sezoni vozili Eddie Irvine i Mika Salo. Uslijedile su godine apsolutne dominacije Ferrarija s pet uzastopnih naslova Michaela Schumachera i još pet konstruktorskih naslova. Posebno upečatljiva bila je 2004. godina u kojoj je Ferrari dominirao u gotovo svakoj utrci, no Costa je naglasio kako ta sezona nije bila nimalo lagana. Želja za pobjedama iz utrke u utrku te pritisak medija i navijača činili su rad u Ferrariju vrlo stresnim.

Nakon odlaska Roryja Byrnea, Aldo Costa preuzeo je poziciju glavnog dizajnera momčadi. To prijelazno razdoblje obilježeno je s dvije godine bez titule, odnosno s dva naslova Fernanda Alonsa i Renaulta. Costa je 2007. godine postao tehnički direktor momčadi te je na toj poziciji osvojio svoja preostala dva konstruktorska naslova s Ferrarijem, a u prvoj godini je došao i naslov svjetskog prvaka Kimija Räikkönena. Do danas su to ostale posljednje Ferrarijeve titule u Formuli 1. Costa je Maranello napustio 2011. godine, a prelaskom u Mercedes jednu je dominantnu dinastiju zamijenio drugom. S Ferrarijem je u 15 godina osvojio ukupno 14 naslova prvaka, od čega 8 konstruktorskih. Dolazak u Brackley bio je novi izazov za Alda Costu, a momčad je opisao kao strastvenu, odlučnu i punu poštovanja. U Formuli 1 je ostao na nagovor supruge, a budući da se s Ferrarijem nije rastao u najboljim odnosima, odlazak u Mercedes poslužio mu je kao svojevrsna osveta.

Iako prvih nekoliko sezona nisu bile uspješne, Costa je izjavio kako je uživao u momčadi. Također je priznao da su pravila Formule 1 u posljednje vrijeme išla na ruku Mercedesu, što su oni iskoristili na najbolji mogući način. Prvi naslov konstruktorskog prvaka u Mercedesu je došao 2014. godine s modelom F1 W05 Hybrid, kao i naslov svjetskog prvaka Lewisa Hamiltona. Costa je rekao da mu je osvajanje prvog naslova ujedno i najdraži trenutak u razdoblju koje je proveo u momčadi. Mercedes je osvojio i sve preostale konstruktorske naslove do današnjeg dana, a u Hamiltonov niz naslova 2016. se godine ugurao Nico Rosberg.

Aldo Costa 2019. godine je postao tehnički savjetnik momčadi, a u siječnju 2020. godine pridružio se Dallari, talijanskom proizvođaču trkaćih automobila, gdje je preuzeo funkciju glavnog tehničkog direktora. Time je njegovo devetogodišnje razdoblje u Mercedesu završilo, a okrunjeno je s po šest konstruktorskih i vozačkih naslova prvaka. Tako je Aldo Costa kao član dviju najdominantnijih dinastija u povijesti Formule 1 u svoju biografiju upisao ukupno 26 titula u najjačem automobilističkom natjecanju. Budući da je radio s obojicom, Aldo Costa se osvrnuo na neizbježnu usporedbu Michaela Schumachera i Lewisa Hamiltona:

“Teško je raditi usporedbu između vozača iz različitih era sporta. Stilski su različiti. Hamilton je skloniji borbi, dok je Schumacher tehnički jači te je pomagao momčadi u razvoju bolida.”

Costa je također naglasio kako njegov odlazak iz Formule 1 u Dallaru nije znak njegovog usporavanja. Dallara u Formuli 1 ima partnerstvo s Haasom, a dizajniraju i bolide za Formulu 2, Formulu 3 i IndyCar. Šef Mercedesa Toto Wolff odao je počast karijeri Alda Coste osvrnuvši se na njegov doprinos dominaciji momčadi u Formuli 1:

“Aldo posjeduje snažnu strast prema utrkivanju, kako u uredu inženjera, tako i ponekad za volanom. Želio se vratiti u Italiju kako bi proveo više vremena s obitelji, a još uvijek ima dovoljno energije i stručnosti koju može pružiti automobilističkoj zajednici. Njegova nova uloga u Dallari fantastična je prilika te sam sretan što je pronašao tako zahvalnu ulogu s kojom će nastaviti svoju karijeru te svojim znanjem pomoći gotovo svim razinama sporta. U ime svih u Mercedesu, poželio bih mu uspjeh u sljedećem poglavlju njegove karijere.”

Izvor: GP1.hr