sport

Analiza sezone: Aston Martin Red Bull Racing – Borba na dva ratišta

Momčad Red Bulla druga je najuspješnija momčad u posljednjem desetljeću Formule 1. Vezali su četiri uzastopne titule s krajem u 2013., a uz to su dodali druga mjesta u 2014., 2016. i 2020. Osim toga, Red Bull je završio na trećem mjestu u tri uzastopne sezone s početkom u 2017., i najlošijim plasmanom koji bi bio četvrto mjesto 2015. godine.

Odlaskom Daniela Ricciardo u Renault, Max Verstappen prirodno je postavljen kao svemoćni vladar ekipe. Verstappenu su, naravno, s novom ulogom došla i nova, viša očekivanja. Široko se za Nizozemca smatralo da je incidentan na stazi previše “zelen” te se komentiralo kako njegova nezrelost jednostavno pobjeđuje njegov raskošni talent.

Statistika Red Bulla u 2020. godini:
Mjesto u poretku konstruktora: 2.
Broj osvojenih bodova: 319
Broj pobjeda momčadi: 2
Broj postolja momčadi: 13
Broj plasmana u top 5: 17
Broj plasmana u top 10: 24
Broj najbržih krugova: 3
Rezultatski najuspješnija utrka u sezoni: VN Abu Dhabija
Najbolji rezultat u kvalifikacijama: 1. mjesto na VN Abu Dhabija

Momčad iz Milton Keynesa ove je sezone zatresla šokantna odluka Honde koja napušta sport nakon 2021. godine. To su bile nepovoljne vijesti za Red Bull, koji je posvojio status tvorničke momčadi japanskog proizvođača pogonskih jedinica u F1. U eri turbo hibridnih V6 motora pokazalo se da je za momčadi koje imaju status “kupaca” gotovo nemoguće konkurirati za najviša mjesta (doduše, s obzirom na to da je Mercedes osvojio svaku titulu, teško je tvrditi da je ovo posve točno). Kao važni igrači tu su Mercedes, Ferrari i Renault – tri proizvođača motora i svaki ima druge momčadi koje kupuju njihove motore (u slučaju Mercedesa i Ferrarija to uključuje i neke druge dijelove). Svaki od tih proizvođača ima svoju istoimenu momčad koja ima najjači status i samim time bolje uvjete zato što sebi ostavljaju ono najbolje.

Red Bull u ovoj je eri imao veoma zanimljivu povijest s pogonskom jedinicom. U 2014. su bili glavna Renaultova mušterija s obzirom da Francuzi u to vrijeme nisu posjedovali F1 momčad. Njihovo partnerstvo obilježile su svađe u stilu bračnog para koji konstantno prebacuje krivicu s jedne strane na drugu, a ljubav je konačno pukla 2016. godine kada je Red Bull promijenio ime Renaultove pogonske jedinice u TAG-Heuer. Red Bull je 2019. odlučio preći na Hondin motor, nakon što su Japanci sezonu ranije pokazali prilično obećavajuće rezultate na testu s Toro Rossom. Nakon dugo godina činilo se da Red Bull ima stabilno i dugoročno riješenje s motorom, da bi potom iz vedra neba udario grom – Honda se odlučila na još jedno povlačenje iz Formule 1. Svoju odluku opravdali su argumentom da im je potrebno više resursa u poboljšavanje njihovih cestovnih automobila koji će morati do 2030. biti ugodniji za okoliš na Zemlji.

Red Bull trenutno drži pregovore s Hondom o kupovini IP-a Hondinog motora kojeg bi vlastoručno razvijali sve do uvođenja nove pogonske jedinice 2025. godine.

Statistika vozača Red Bulla u 2020. godini:
Broj osvojenih bodova: Verstappen 214-205 Albon
Broj pobjeda: Verstappen 2-0 Albon
Broj pole positiona: Verstappen 1-0 Albon
Broj najbržih krugova: Verstappen 3-0 Albon
Broj odustajanja: Verstappen 5-2 Albon
Međusobni omjer vozača u utrkama: 10-0
Međusobni omjer vozača u kvalifikacijama: Verstappen 17-0 Albon

Red Bull se u 2020. borio na dva potpuno različita fronta. Tu je bio Verstappen, koji je bio vjerni pratitelj Mercedesa kroz sezonu. Dok se većina grida gladijatorski borila za svaki bod kroz sezonu, Verstappen se nalazio u situaciji da je u nekoliko navrata puhao za vratom Mercedesa, uglavnom onog sporijeg – Valtterija Bottasa. S druge strane, Alexander Albon nalazio se u sredini poretka, u većini slučajeva u borbi s McLarenom, Renaultom ili Racing Pointom. Na trenutke je razlika između njih dvojice bila toliko velika da bi mi bilo teško vjerovati u to da voze za istu momčad. Logično, Verstappen je uživao u svim beneficijama broj 1 vozača, Albonov RB16 često je služio kao igračka na kojoj bi momčad testirala svoje dijelove kako prvi slučajno ne bi dobio neke spore nadogradnje. Ipak, teško je povjerovati da je čak značajniji dio ove ogromne razlike uzrokovan statusom broj 1 i broj 2 vozača.

Primarno iz tih razloga Red Bull je odlučio zamijeniti Albona u 2021. s iskusnijim, bržim i kvalitetnijim Sergio Perezom. Red Bull je posljednjih godina dokazao da su vrlo surovi u odabiru svojih vozača. Sjetite se samo kako je Daniil Kvjat doslovno dobio nazadovanje u Toro Rosso 2016., zamijenio ga je upravo Verstappen koji je tada imao samo 19 godina. Imali su prilično zabetoniranu vozačku postavu dok Daniel Ricciardo nije odlučio preći u Renault. Zamijenio ga je Pierre Gasly koji je imao velikih problema s formom u svojim utrkama za Red Bull, tako da je sredinom sezone također dobio nogu i kartu za Toro Rosso. Znamo da je rookie Alex Albon dobio šansu u Red Bullu pored Verstappena te je nakon okej nastupa u drugoj fazi sezone potvrđen i za 2020.

Međutim, Albon u 2020. nije uspio ni prismrditi Verstappenu. Nizozemac ga je deklasirao u svim head-to-head segmentima, a Albon se ispred njega plasirao samo kada bi ovaj odustao iz utrke. Red Bull nije strpljiv, mlade vozače stavljaju pod veliki pritisak i nad njima postavljaju visoka očekivanja. Kao što smo vidjeli, neki se probiju i nadmaše očekivanja – poput već spomenutog Verstappena, Neki drugi, kao Kvjat, Albon i Gasly (koji je bio nevjerojatan u AlphaTauriju), jednostavno ne uspiju ostaviti dovoljno dobar utisak u tako kratkom vremenu. Ova momčad se nada ozbiljno zapapriti Mercedesu 2021. u borbi za naslove prvaka – čeka ih ogroman posao u ovoj kratkoj zimi gdje će sloboda u razvoju bolida biti manja nego što je uobičajeno. Iskreno se nadam da će barem malo uhvatiti korak s aktualnim prvacima.

Izvor: GP1.hr