sport

Andrija Hiržin: Povijest se uvijek ponavlja dvaput

McLaren i Honda, uspješno partnerstvo ovjekovječeno vozačkim i konstruktorskim naslovima 80-ih i početkom 90-ih godina prošlog stoljeća. Zvuči kao savršena uvertira za ponovnu obnovu suradnje i vraćanje na stare staze slave, jer povijest se uvijek ponavlja dvaput, zar ne? I stvarno, povijest se ponovila 2015. godine, no ovaj put kao tragedija.

Gledajući par godina unazad, odluka McLarena o ponovnoj suradnji s Hondom činila se kao sasvim razumna odluka, odluka s kojom dobivaju vlastitog tvorničkog dobavljača motora i jasno ciljaju na sam vrh. Uz vlastitog tvorničkog dobavljača, u “paketu” su dobili i značajnu financijsku injekciju od istog. Kakva ponuda! To me neodoljivo podsjeća na one televizijske reklame kojima nas neprestano obasipaju, one u kojima “uvijek dobiješ više”. Iako o sebi imaš visoko mišljenje i smatraš se racionalnim bićem, zaintrigirano počneš pratiti reklamu. Brzo okrećeš broj jer je dostupan još samo jedan set kvalitetnih japanskih noževa. Nije ni čudno, ljudi su prepoznali priliku i razgrabili ostale, misliš u sebi. Nakon kraćeg čekanja javlja se ljubazna operaterka koja te obavještava da ti je danas sretan dan, set noževa je tvoj! Sljedećeg dana, kada paket stigne na tvoju adresu, shvatiš da nisi dobio čelične japanske noževe savršene oštrine. Naprotiv, u paketu vidiš samo set hrđavih kineskih noževa.

Nažalost, i McLaren je napravio sličnu grešku, grešku koja ima puno veće reperkusije. Ta greška za posljedicu nema izgubljenih par stotina kuna i povrijeđeni ego, već višegodišnju rezultatsku katastrofu. S pravom su očekivali pouzdan i kvalitetan japanski V6 motor vrhunskih performansi, a već treću godinu zaredom dobivaju sve samo ne to. Honda ne uspijeva napraviti iskorak i približiti se trojici dobavljača motora. Dapače, ne da nisu napravili korak naprijed, već su se ove sezone vratili par koraka unazad, a kao pobjeda se slavi svaka utrka u kojoj motor ne otkaže poslušnost. Neke stvari ostaju zagonetka. Hoće li se Kubica vratiti u Formulu 1? Postoji li netko tko podržava “Halo” koncept? Može li Kvjat završiti utrku bez incidenata? Kako japanski proizvođač, sa svom silom infrastrukture i uz značajnu financijsku podršku, ne uspijeva proizvesti iole kompetitivan motor, ili u najmanju ruku motor koji neće otkazivati poslušnost svaku drugu utrku?

Glavni glumac ove sportske tragedije svakako je Fernando Alonso. Zlobnici će reći da se “prodao za šaku dolara”, iliti 40 milijuna dolara po sezoni, te mu je ovo zaslužena kazna za pohlepu. Osobno sam stava da je Alonso, baš kao i velika većina nas, vjerovao u uspješnost ovog projekta, a imao je svaki razlog za to. Nažalost, svoj talent jedan od najboljih vozača današnjice mora “trošiti” na grčevitu borbu za bod ili dva, ako mu to Hondin motor dopusti. “Najljepši snovi o slobodi sanjaju se u tamnici”, citat je koji najbolje opisuje trenutnu situaciju Španjolca. Međutim, koliko god on sanjao, čini se da mu je tamnica tj. McLaren najizglednija opcija za sljedeću sezonu jer su vrata vodećih timova zatvorena. Optimizam mu može probuditi izgledna promjena dobavljača motora za sljedeću sezonu, ali borba za pobjede ili postolja mi se ne čine kao realna mogućnost. U životu ponekad treba imati sreće, a sreća Alonsa zaobilazi u širokom luku posljednjih desetak sezona. Zbog toga “laskava” titula najvećeg pehiste Formule 1 svakako pripada njemu.

McLaren je trenutno u vrlo nezahvalnoj poziciji, odluka o dobavljaču motora za sljedeću sezonu uskoro mora biti donesena. Izvršni direktor McLarena Zak Brown izjavio je prije par dana da će se pri odlučivanju voditi isključivo performansama motora, odnosno da će odluka biti sportska a ne financijska. Sve najave, priče i neslužbene informacije idu u prilog tome da su papiri za razvod predani, ostalo je samo formalnost. U slučaju raskida ugovora između McLarena i Honde, obje strane će platiti posljedice ovog nesretnog trogodišnjeg braka. McLaren će svakako platiti cijenu razvoda, odnosno prijevremenog raskida ugovora. Uz to, prestat će dotok 100 milijuna dolara po sezoni od strane japanskog proizvođača. Međutim, „nije u šoldima sve“, a dokaz tome su ove tri sezone. Kao alternativa se nude Renaultovi motori i nova nesigurnost. Ali zar može biti gore od trenutne situacije? Vrijeme će pokazati, kao i uvijek do sada.

S druge strane, Honda će potražiti sreću s Toro Rossom, u nadi da će popraviti reputaciju ovih nekada vrhunskih motora. U prilog tome ide posljednja neslužbena vijest o potpisivanju ugovora između Carlosa Sainza i Renaulta, čime bi se pokrenuo kotačić velikih promjena i potvrda suradnje Toro Rossa i Honde, kao i McLarena i Renaulta. Kolateralna žrtva takve rokade bio bi Jolyon Palmer, jedan od onih vozača kojeg ćemo brzo zaboraviti, jedan od onih za kojeg možemo reći da je zalutao u ovo najprestižnije automobilističko natjecanje. Japanci će u bilo kojem od dva moguća scenarija nastaviti svoj skupu avanturu u Formuli 1, a ako se performanse motora ne poboljšaju, ovaj izlet će uskoro završiti. Možda će se ti hrđavi kineski noževi nekim čudom iduće godine preobraziti u kvalitetne japanske noževe, ali statističari bi vjerojatnost nastanka tog događaja opisali kao skromnu, vrlo skromnu.

Izvor: GP1.hr