Baku: Red Bullu drugi slobodni trening, Leclercu novi udarac u zid

😍

Završen je prvi dan Velike nagrade Azerbajdžana na uličnoj stazi u Bakuu. Najviše razloga za zadovoljstvo imaju u redovima Red Bulla, čiji su vozači na drugom slobodnom treningu osvojili prvo i drugo mjesto. Sergio Perez bio je tom prilikom desetinku sekunde brži od Maxa Verstappena.

Slijedio je dvojac iz Ferrarija, usprkos novom udesu Charlesa Leclerca, pa Pierre Gasly u AlphaTauriju i Fernando Alonso u Alpineu, dok su vozače Mercedesa nastavile pratiti poteškoće. Lewis Hamilton bio je 11., a Valtteri Bottas 16.

All 20 cars on track at once #AzerbaijanGP 🇦🇿 #F1 pic.twitter.com/GjvC4tNlxh

— Formula 1 (@F1) June 4, 2021

Formula 1 se vratila na obalu Kaspijskog jezera nakon dvije godine, a najbolje vrijeme prvog slobodnog treninga imao je vodeći vozač u ukupnom poretku nakon pet utrka, Max Verstappen. Slijedio ga je Ferrarijev duo, dok su vozači Mercedesa postavili tek sedmo i deseto vrijeme. Zato se drugi slobodni trening iščekivao sa zanimanjem, ne bi li pokazao kakvo je realno stanje stvari u Bakuu.

Što se vremenskih uvjeta tiče, petak poslijepodne u Bakuu protekao je u znaku sunca, vedrog neba i vrlo visokih temperatura. U zraku je izmjereno preko 28°, dok je temperatura staze dosegnula izuzetno visokih 49°.

Tijek treninga:

Prvi su na stazu pojurili Esteban Ocon u bolidu Alpinea i njegov sunarodnjak Pierre Gasly za AlphaTauri. Već u prvim minutama bilo je posla za suce koji raspolažu sa žutim zastavama. Valtteri Bottas u Mercedesu, Lando Norris u McLarenu pa i Sebastian Vettel u Aston Martinu imali su kratke izlete van staze, srećom po njih bez udarca u zaštitnu ogradu.

Nešto veći problem imao je Nicholas Latifi, čiji je Williams otkazao poslušnost nakon 12 minuta i stao na stazi. Budući da nije uspio pokrenuti bolid, trening je prekinut da bi se Williams s brojem 6 sklonio sa staze. Do tog trenutka najbolje je vrijeme postavio Carlos Sainz (1:43,162), bio je 22 tisućinke brži od Verstappenovog kruga za prvo mjesto prvog treninga.

Trening je nastavljen s 40 minuta do kraja, a Sainz je odmah značajno popravio svoje vrijeme. Gotovo za sekundu – vozio je 1:42,243. Iza njega je jurio i drugi Ferrari, ali Charles Leclerc bio je dvije desetinke sporiji. Nekoliko minuta kasnije, monegaški je vozač išao brže, postavio najbolje vrijeme prvog sektora, no onda pogriješio na kočenju i udario u zaštitnu ogradu u zavoju broj 15. Uspio je odvesti bolid s mjesta nesreće i dovući se do boksa. Čekalo ga je spremno novo prednje krilo, ali bolid je ipak odguran u garažu radi dodatnih provjera. Suci su pokupili dijelove i nije bilo novog prekida treninga, a Leclerc se kasnije vratio na stazu.

Leclerc is in the barriers 😱

A lock-up at Turn 15 sends the Ferrari driver into wall 😖#AzerbaijanGP 🇦🇿 #F1 pic.twitter.com/ywLmA7jqyP

Na vrh poretka uskoro su izbili vozači Red Bulla. Sergio Perez odvozio je 1:42,115 i bio u tom trenutku jednu desetinku sekunde brži od momčadskog kolege Maxa Verstappena. Lewis Hamilton bio je tek na 11. mjestu na ulasku u drugu polovicu treninga, sekundu sporiji od Meksikanca, nimalo zadovoljan ponašanjem svog bolida. I on i Valtteri Bottas mučili su se s dovođenjem guma u odgovarajući radni okvir.

Mick Schumacher imao je poteškoća s punjenjem baterija Haasovog bolida, a generalno je američka momčad opet bila na začelju poretka. Jedino Latifi nije imao brži krug zbog kvara u ranoj fazi treninga.

U završnici treninga momčadi su se okrenule simulacijama utrke i vožnji s nešto više goriva, tako da su izostali novi brzi krugovi. Bottas je još jednom posjetio izletnu zonu u zavoju broj 1 i nikako nije uspijevao spojiti pravi krug. Završio je trening na 16. mjestu, brži jedino od Williamsovih i Haasovih vozača.

Bottas bringing the smoke show to Baku 💨

He’s currently down in P16 this session ⏱#AzerbaijanGP 🇦🇿 #F1 pic.twitter.com/sJPLDX7oUf

Red Bull je ostao na vrhu i završio dan s najboljim vremenima, što predstavlja veliki poticaj za vodeću momčad prvenstva, s obzirom da su očekivali zaostatak za Mercedesom na ovoj stazi. Ferrari je ponovno djelovao jako dobro, sa Sainzom na trećem i Leclercom na četvrtom mjestu, no monegaški će vozač morati poraditi na izbjegavanju zidova pri vožnji po uličnim stazama.

Pierre Gasly nastavlja s jako dobrim vožnjama. Na treninzima je redovito u prvih deset, ovdje na petom mjestu. Fernandu Alonsu dobro će doći poticajno šesto vrijeme, a s dobrim vožnjama nastavlja Antonio Giovinazzi. Trening su među prvih deset još završili Lando Norris, Esteban Ocon i Yuki Tsunoda.

Treći slobodni trening vozi se u subotu u 11 sati, a kvalifikacije su u 14.

Konačni poredak drugog slobodnog treninga na VN Azerbajdžana

Objava Baku: Red Bullu drugi slobodni trening, Leclercu novi udarac u zid pojavila se prvi puta na GP1.hr | Najbrži hrvatski F1 portal.