Crnković slavio ispred Jaroša, Hranić ispred Karasa na otvaranju PH u motocrossu

Otvorena je nova sezona Prvenstva Hrvatske u motocrossu. Domaćin prve utrke u 2019. bio je Moto klub Požega Promet, koji se pobrinuo da staza Villare 7. travnja bude spremna za najbolje hrvatske juniore, seniore i veterane, ali i goste iz susjednih zemalja. Ukupno je nastupilo preko 80 vozača iz Bosne i Hercegovine, Slovenije i Hrvatske.

Uvjeti su bili vrlo dobri, kiša je pričekala sve do kasnog poslijepodneva pa su vozači doista imali jako dobre uvjete. Mogli su pokazati što znaju i umiju, a požeška publika, uvijek željna oktanskih uzbuđenja, došla je provjeriti tko se kako pripremio za novu sezonu.

U najjačoj klasi MX Open pobjedu je odnio Luka Crnković iz MCK Zagreb. U obje vožnje vidjeli smo sličan scenarij – vozač požeškog kluba Matej Jaroš najbolje je startao na svom Kawasakiju, no u kasnijoj fazi utrke Crnković je na Hondi nizao nešto bolje krugove pa na kraju osvojio maksimalnih 50 bodova. Jaroš je obje vožnje završio na drugom mjestu (44 boda), treće mjesto s 40 bodova osvojio je Janko Martinac iz MK Krašić, dok je četvrti bio vozač MK Bedekovčina Dejan Zver (36 bodova).

Nažalost, u borbu za vrh nije se mogao uključiti aktualni prvak Hrvatske u toj klasi, Matija Kelava iz MK Kelava 97. On je zaradio ozljedu ruke na utrci Prvenstva Austrije tjedan dana prije Požege, tako da na otvaranju nove sezone Prvenstva Hrvatske nije mogao bolje od 11. mjesta.

Pobjednik u klasi MX2 bio je Nikola Hranić na KTM-u, vozač MK Bedekovčina. Pobijedio je u obje vožnje, a zanimljivo je bilo u drugoj, kad je vodio borbu s povratnikom na motocross staze – Hrvojem Karasom iz MK Karas Team. U jednom trenutku obojica su završili na zemlji, no nakon toga Hranić je bio spretniji i brži pa osvojio prvo mjesto. Karas je završio drugi, prošlogodišnji prvak Filip Vragotuk treći, a iza prve trojice poredali su se vrlo mladi asovi Patrik Ujčić, Dominik Piskor i Kristian Jakopec.

Poredak seniorskih klubova u Požegi je izgledao ovako: MK Požega Promet, MK Bedekovčina, MK Pakrac Lipik. Za poredak seniorskih timova, najviše je bodova skupio Kreator Racing MX Team.

Juniori su se takmičili u tri klase. Najbrojnija klasa bila je MX85, a u njoj je slavio Luka Kunić (MK MX Šipek) na Yamahi. On je bio vrlo uvjerljiv u svom nastupu, a na pobjedničkom postolju pridružili su mu se Jaka Osek iz Slovenije i Dino Lončar iz MŠD Zabok. Najbolja među vozačicama bila je Mia Ribić iz SMK Savski Marof, ukupno četvrta u MX85.

U klasi MX65 najbrži su bili Slovenci – Lukas Osek na KTM-u i Bian Marcus Polanec na Husqvarni, dok je od hrvatskih vozača najviše pokazao Tin Troha iz MK Gajs Tima. Alex Novak iz MCK 97 pobjednik je utrke u klasi MX50, ispred klupskog kolege Roka Gracera i Stefana Lenčea iz MK Pakrac Lipik.

Pobjeda kod juniorskih timova pripala je MX Academy Imunosal Teamu, a kod klubova – Motocross klubu 97.

Među Veteranima najbrži je bio Borut Koščak na Yamahi, slovenski vozač koji brani boje MCK 97. Na drugom mjestu završio je Luka Brajdić, Koščakov klupski kolega, dok je treće mjesto osvojio Danko Braim iz MCK Jaska. Najbolji veteran iznad 50 godina bio je Slovenac Alojzij Fortuna.

Utrka u Požegi bila je prva od 11 planiranih u 2019. Naši vozači u akciju će ponovno već sljedeće nedjelje 14. travnja. Tada je na rasporedu zajednička utrka Prvenstva Hrvatske i Slovenije, a održat će se u Brežicama.