sport

Formula 1 se vraća kući: Povijest

Proteklih dana smo sa svih strana slušali kako se nogomet vraća kući, s ishodom kakav već i vrapci na grani znaju, no ovaj vikend se Formula 1 zaista vraća kući. U svoj dom, na mjesto gdje je rođeno Svjetsko prvenstvo Formule 1, na veličanstvenu stazu Silverstone.

Svake godine, od prve utrke Svjetskog prvenstva održane 13. svibnja 1950. godine, Formula 1 se vraćala u Veliku Britaniju, a prošla, pandemijska sezona ugostila je čak dvije utrke na stazi Silverstone. Osim Silverstonea, domaćini utrke za Veliku nagradu Velike Britanije bile su i staze Aintree u blizini Liverpoola i Brands Hatch u predgrađu Londona. Prošle godine smo bili zakinuti za prisustvo publike tijekom vikenda u Silverstoneu, dok će ovaj vikend vozače dočekati pune tribine. Proteklih sedamdeset godina na britanskim trkalištima dogodili su se nebrojene uzbudljive utrke, nerijetko pod tmurnim engleskim oblacima i nemoguće je izabrati pet utrka za prisjetiti se, a da neka ne ostane ne spomenuta. Mi ćemo se, kao i prije svake utrke ove sezone, podsjetiti pet utrka koje su ostale urezane u srca i uspomene obožavatelja Formule 1.

PRVA U POVIJESTI, 1950. GODINA

Iako peta u povijesti utrka za VN Velike Britanije i treća na stazi Silverstone nakon Drugog svjetskog rata, utrkom održanom 13. svibnja 1950. godine otvoreno je prvo Svjetsko prvenstvo Formule 1. Bila je to prva od sedam utrka prve sezone u Formuli 1. Na prvoj utrci nedostajala je momčad Ferrari, koji su u Svjetskom prvenstvu debitirali tek na idućoj utrci u Monaku. Kvalifikacije su održane u petak, a u prvi startni red su se smjestili vozači momčadi Alfa Romeo, Giuseppe Farina i Luigi Fagioli, uz još dva vozača iste momčadi, Juana Manuela Fangia i Rega Parnella. Jedan od vozača koji je startao utrku bio je i Princ Bira, automobilist s Tajlanda i član tajlandske kraljevske obitelji, koji je ujedno bio i najbolje pozicioniran vozač u startnom poretku, a koji nije vozio Alfu. Princ Bira bio je za upravljačem Maseratija, a iz utrke je odustao radi nedostatka goriva. Prvu utrku, uz stotine tisuća gledatelja, pratio je i Kralj George IV, a u utrci je pobijedio Giuseppe Farina, čiji je bolid razvijao prosječnu brzinu od oko 146 km/h.

JIMOVA POSLJEDNJA POBJEDA NA DOMAĆEM TERENU, 1967. GODINA

Ništa domaćoj publici nije draže nego gledati svog miljenika kako dominira na domaćem terenu. Po peti put u svojoj karijeri, 1967. godine to zadovoljstvo im je pružio veliki Jim Clark, dominirajući terenom tijekom cijelog vikenda, od najbolje startne pozicije, sve do najviše stepenice pobjedničkog postolja. Iako ga je momčadski kolega i prijatelj, Graham Hill, dobar dio utrke pratio u stopu, uz manje izmjene momčadskih kolega na prve dvije pozicije, dok Hill nije odustao iz utrke. Hillovo odustajanje promoviralo je budućeg svjetskog prvaka, Dennyja Hulmea na drugu poziciju, ispred Chrisa Amona i Jacka Brabhama. Nikad se više Jim nije vratio na Silverstone. Clark je tragično nastradao u nesreći na utrci Formule 2 na stazi Hockenheim, 07. travnja 1968. godine.

Graham Hill i Jim Clark. Veliki prijatelji i veliki rivali.

MANSELL PROTIV PIQUETA, 1987. GODINA

Od druge polovine šezdesetih pa sve do 1986. godine, neparnim godinama se VN Velike Britanije vozila na stazi Silverstone, a parnim godinama na stazi Brands Hatch. Posljednje izdanje na stazi Brands Hatch održano je 1986. godine, kada je Nigel Mansell pobijedio u rezervnom bolidu momčadskog kolege Nelsona Piqueta. Stazi Brands Hatch presudila je politika koja je zahtijevala da se jedna velika nagrada vozi na jednoj stazi, pa je tako nadalje domaćin utrke za VN Velike nagrade Velike Britanije postala i ostala staza Silverstone. Staza je za 1987. godinu doživjela određena unapređenja, ali je ostala vrlo brza. Iako je Piquet smatran favoritom za pobjednika VN Velike Britanije 1987. godine, njegov momčadski kolega se nije baš slagao s tim. Williams je za svoje vozače planirao da završe utrku bez zamjene guma, no Mansell se ipak polovinom utrke odlučio za svježe gume. Iz boksa je izašao s 29 sekundi zaostatka za Piquetom. Na svježim gumama Mansell je započeo svoju maestralnu izvedbu, krug za krugom rušeći rekord staze, bacajući u delirij domaću publiku. Tri kruga do kraja utrke već je puhao za vratom momčadskom kolegi, a samo krug kasnije ga i prestigao. Nakon samog prolaska kroz cilj Mansell je zbog kvara na motoru radi preopterećenja zaustavio svoj bolid. Na trećem mjestu, iza Williamsovog dvojca, utrku je završio Ayrton Senna.

Sažetak utrke možete pogledati ovdje.

SCHUMACHER PROTIV SUDACA, 1994. GODINA

Iako slovi za jednog od najboljih vozača u povijesti Formule 1, znao je Michael Schumacher (zajedno sa svojom momčadi) povlačiti i prljave poteze na stazi. Tako je, tijekom formacijskog kruga za utrku za VN Velike Britanije 1994. godine, za koju se kvalificirao na drugu startnu poziciju, dva puta pretekao Damona Hilla koji se pripremao za početak utrke s najbolje startne pozicije. Za svoje izvedbe tijekom formacijskog kruga Schumacheru je dodijeljena kazna od pet sekundi “odmora” u boksu. Kako Schumacher do 21. kruga nije odradio dodijeljenu kaznu, uslijedile su crne zastave koje su označavale diskvalifikaciju iz utrke za Nijemca. Kao i prvobitnu kaznu, Schumacher je ignorirao i crne zastave, te nastavio svoju utrku, iako je kasnije tvrdio kako nije vidio kad mu je istaknuta crna zastava. Iz Benettona, njegove tadašnje momčadi, tvrdili su kako nisu dobro razumjeli prvobitnu kaznu, pa su suci povukli crne zastave i dozvolili Schumacheru da kaznu odradi u 27. krugu. Benetton je za ovaj pothvat kažnjen novčanom kaznom od 25.000 dolara, no kasnije je FIA tu kaznu podigla na 500.000 dolara i zabranu učešća na naredne dvije utrke za Schumachera. Kako se Benetton žalio na ovu utrku, Schumacher se do konačne odluke mogao nastaviti utrkivati. Hill je pobijedio na VN Velike Britanije, ispred Schumachera i Bergera, no kako je Schumacheru naknadno oduzet i plasman u utrci, Berger je promoviran na drugo, a Alesi na treće mjesto.

PRAZNE TRIBINE I KAOS S GUMAMA, 2020. GODINA

Kao i cijela sezona 2020., prošlogodišnja utrka za VN Velike Britanije po svemu je bila drugačija od svojih 70 prethodnica. Kao i na početak same sezone, na termin utrke utjecala je pandemija korona virusa, niz utrka je otkazan, ali britanske vlasti su Formuli 1 odlučile dati priliku. Iako je bilo upitno hoće li uslijed restrikcija i mjera za suzbijanje pandemije uopće biti moguće organizirati utrku, premijer Boris Johnson je odlučio dozvoliti održavanje utrke. Silverstone je u smislu termina utrke zamijenio mjesta s Hungaroringom, pa smo u Britaniju stigli početkom kolovoza za prvo prošlogodišnje izdanje na Silverstoneu. Tjedan dana kasnije, Silverstone je ugostio utrku u čast 70. godišnjice Svjetskog prvenstva, a kasnije je potvrđeno kako je ponuđeno da Silverstone bude domaćin ako je potrebno i 12 utrka tijekom prošle sezone. Vozače su na Silverstoneu dočekale prazne tribine, a ceremonija prije utrke uključivala je podršku vozača u borbi protiv rasizma i zahvale upućene prema zdravstvenom osoblju za njihovu borbu protiv virusa COVID-19. Lewis Hamilton je na domaću utrku došao kao vodeći u poretku, a Sergio Perez, tada vozač momčadi Racing Point je morao propustiti utrku radi pozitivnog testa na korona virus. Mijenjao ga je Nico Hϋlkenberg. Hamilton je startao s najbolje startne pozicije, ispred Bottasa i Verstappena, dok Hϋlkenberg zbog kvara na bolidu nije uopće ni započeo utrku. Lewis je sigurno poveo utrku i unatoč zbrkama u poretku iza njega i periodima iza sigurnosnog vozila, sve je izgledalo kao još jedna utrka kojom će dominirati Mercedesi. Pred sam kraj utrke nastao je kaos s gumama. Bottas, koji se čitavu utrku vozio iza momčadskog kolege počeo je gubiti na vremenu i padati u poretku i tri kruga prije kraja utrke njegova prednja lijeva guma se predala. Verstappen je preuzeo drugo mjesto u poretku i uz pozamašnu prednost ispred trećeplasiranog Leclerca otišao u boks po svježe gume, kako bi izbjegao Bottasovu sudbinu. Bottas se dovukao do boksa, zamijenio gume i vratio se na 12. poziciju. Samo krug kasnije, Sainz, koji se nalazio na četvrtom mjestu je također ostao bez prednje lijeve gume, pa je i on utrku završio bez bodova. Vodećem u utrci, Hamiltonu, ekipa je putem radio veze kontinuirano slala poruke da čuva gume, no u osmom zavoju posljednjeg kruga, Hamilton je postao treći vozač čija je prednja lijeva guma otkazala poslušnost. Na Hamiltonovu sreću, ispred Verstappena je imao prednost od preko 30 sekundi pa je uz varnice, na samo tri čitava kotača stigao do pobjede.

Sažetak utrke pogledajte ovdje.

Mercedes-AMG Petronas Motorsport, British GP 2020. Lewis Hamilton

Objava Formula 1 se vraća kući: Povijest pojavila se prvi puta na GP1.hr | Najbrži hrvatski F1 portal.

Izvor: GP1.hr