sport

Kako je VN Kine zaslužila veliku čast 1000. utrke Formule 1

Slikovni rezultat za shanghai circuit

Kina je željela biti domaćin Formule 1 još početkom 90-ih godina prošlog stoljeća i staza u Zhuhaiju bila je 1991. postavljena u kalendar utrka, ali ipak nije zadovoljila sigurnosne i infrastrukturne standarde organizacije.

Kina nije odustajala, pa je za 2004. u kalendar uvršten 5451 metar dugačak Shanghai International Circuit s ugovorom do 2011., a već 2008. su počele priče o prestanku održavanja utrka, netočne nasreću. Iako još uvijek u svijetu motosporta u sjeni slavne gradske staze u Macauu, bila je to tada najsuvremenija i najskuplja trkaća staza na svijetu s pomalo megalomanskim objektima na startno ciljnoj ravnini. Hermann Tilke nije niti malo razočarao dizajnom staze i kombinacijama zavoja. U kalendaru se Shanghai vozio krajem rujna, pa bio i posljednja utrka sezone, a sada je na početku sezone. Spletom okolnosti i mijenjanja kalendara, velika čast kao 1000. utrci Formule 1 pripala je upravo ovoj Velikoj nagradi. Kratkim pregledom kroz povijest podsjetit ćemo se velikih trenutaka iz bliže povijesti Formule 1 kojim ova utrka polako gradi i opravdava status klasične F1 staze svakog ljubitelja ovog sporta.

2004. – Dominacija Barichella i katastrofa Schumachera

chinese gp f1 2004 start

Prva utrka za VN Kine održala se 26. rujna, u samoj završnici sezone. Odvozila se utrka s dosta pretjecanja zahvaljujući ravnici duljoj od jednog kilometra koja završava desnim “lakat” zavojem u koji se ulazi s dosta nadmudrivanja oko kočenja i uzimanja putanja. Rubens je startao s prvog startnog mjesta i branio poziciju od Räikkönena. Ipak, pozornicu je ukrao Michael Schumacher sa svojim prilično čudnim vikendom. Greške u kvalifikacijama natjerale su ga da starta čak iz boksa. U utrci se ponovo izvrtio i imao mini sudar sa Klienom i borbu s bratom Ralfom. Na kraju je završio utrku s krugom zaostatka iza vodećih.

2005. – Renaultov prvi momčadski naslov

Slikovni rezultat za alonso china 2005

Pobjeda Fernanda Alonsa na tada posljednjoj utrci sezone donijela nam je novog najmlađeg svjetskog prvaka i prvu titulu Renaultu kao konstruktoru. Značilo je to konačan kraj Ferrarijeve dominacije u utrci u kojoj je ponovo čudan bio Michael Schumacher.
Tom utrkom u Kini se zatvorilo još jedno veliko poglavlje Formule 1, bila je to zadnja utrka za vrišteće V10 motore.

2006. – Posljednja pobjeda Michaela Schumachera

Slikovni rezultat za chinese gp 2006

Start na gumama za mokro obilježio je početak utrke 2006. godine. Zahvaljujući promjenjivim uvjetima na stazi do izražaja je došao i rat proizvođača guma. U prijelaznoj fazi uvjeta na stazi, Bridgestone na Schumacherovom bolidu je radio savršeno i Michael je to najbolje iskoristio i prestigao Fernanda u direktnoj borbi. Pametnim odlukama i ulascima u boks postavio si je dovoljno prednosti ispred Alonsa prije nego što je Michelin počeo ponovno bolje funkcionirati od Bridgestonea. Fernando je jako grabio prema Michaelu, ali je na kraju ipak ostao kratak za tri sekunde. Uz sve nesretne okolnosti koje su zadesile Michaela kasnije, ova utrka ostaje zapamćena kao njegova posljednja pobjeda u Formuli 1.

2007. – Katastrofa Lewisa Hamiltona

Slikovni rezultat za chinese gp 2007

Lewis je odlično krenuo u utrku ispred glavnih konkurenata za naslov. Kimi je bio drugi i gubio korak s Lewisom, a iza njih Alonsu je probleme stvarao Felipe Massa. Vremenski uvjeti su se nekoliko puta mijenjali tijekom utrke i uglavnom se taktika svodila na održavanje guma za mokro preko sve više suhih dijelova staze i ulazak u boks po nove gume s novom kišom. Tu su počeli problemi za Lewisa. Prvo ga je Kimi prestigao na stazi zahvaljujući boljem gripu i očuvanijim gumama, Lewisove gume bile su poderane doslovno do rasparanih konaca. Hamilton ulazi u boks, ima previše brzine i izlijeće u šljunčani dio prije ravnice na ulasku u boks. I dok je na prvu izgledalo da će to biti samo kratki izlet po izletnoj zoni, bolid je ipak zapeo metar do asfalta zbog dubokog šljunka i Lewis je morao odustati. Kasnije u Brazilu u finalu sezone se pokazalo da je upravo ta greška bila kobna za Lewisa jer je naslov prvaka izgubio za 1 bod.

2009. – Prva pobjeda Red Bulla

Slikovni rezultat za chinese gp 2009

Utrka se sada vozila početkom sezone, kao treća u kalendaru. Startalo se iza sigurnosnog automobila radi prilično teških kišnih uvjeta. Vettel se odlično snašao u uvjetima, preživio čak i kontakt s bolidom iz sestrinske momčadi, te s Markom Webberom osigurao dvostruku pobjedu ispred tada senzacije sezone, Brawn GP-a. Bio je to početak naznaka kakav bi Red Bull mogao imati bolid, ali nitko još nije bio svjestan dominacije koja dolazi.

2012. – Prvi pole i pobjeda za Rosberga i Mercedesova pobjeda nakon mnogo godina

Povezana slika

Nico Rosberg po prvi put u karijeri startao je s prve startne pozicije i dominantno završio utrku s preko 20 sekundi prednosti ispred McLarenovog dvojca. Bila je to prva pobjeda za budućeg svjetskog prvaka (ne još tako skoro tada), prva pobjeda za Mercedes nakon 1955. godine i prva pobjeda Nijemca u njemačkoj momčadi i bolidu. Utrka je obilovala pretjecanjima i akciji i unatoč tome, utrku su završila 23 od 24 bolida. Odustao je – Michael Schumacher. Ovo je također bila pobjeda momčadi čija dominacija se tada nije još mogla naslutiti niti u kojoj će mjeri biti.

2013. – Izredali se svjetski prvaci

Na petom mjestu završio je Jenson Button iza Vettela. Podij je dosegnuo Hamilton ispod Räikkönena, a pobijedio je Fernando Alonso u dobrom vikendu za Ferrari. Odlično je Ferrari tada izgledao, razgovor između Fernanda i boksa zvučao je kao iz bajke:

“Fer, no need to push.”

Alonso je odgovorio komotno pobjeđujući:

“I’m not pushing!”

Razgovor je dao do znanja da Ferrari još ima mnogo brzine u sebi, ali je sezona ipak otišla u ruke Red Bulla.

2014. do 2017. – Mercedesova prezentacija snage

Slikovni rezultat za chinese gp 2015

Bile su to više manje lagane utrke za Mercedesov dvojac, dvostruke pobjede bile su 2014. i 2015. s Lewisom kao pobjednikom. Nico je nadmoćno pobijedio 2016., a Lewis je imao problema cijeli vikend. Utrku 2016. završili su svi vozači, a i napušten je kontroverzni eliminacijski sustav kvalifikacija, vožen u Australiji i Bahreinu. Oboren je i rekord za povijest, bilo je 161 preticanje u utrci.

Zahvaljujući promjenjivim uvjetima, utrka 2017. donijela je pregršt akcije na stazi. Giovinazzi je razbio bolid na čistoj ravnici samo radi prejakog doziranja gasa po nepredvidljivom asfaltu, a Bottas se izvrtio za vrijeme vožnje iza sigurnosnog automobila. Kasnije se odvijala borba Vettela i Ricciarda koja spada među najspektakularnije u novijoj povijesti F1. Tome najviše pridonosi njihov kontakt kod kojeg je čak došlo do pojave iskrenja zbog dodira kotača. Lijepo se prezentirala borbenost vozača, borba za svaki milimetar staze i vožnja na samom rubu sigurnosti.

2018. – Ricciardo u punom sjaju

Slikovni rezultat za ricciardo china 2018

Prošlogodišnja utrka potvrdila je praktički svima poznatu stvar – Ricciardo je najbolji vozač u pretjecanjima. Sretnim okolnostima uspio je zamijeniti gume tik nakon što je oglašen sigurnosni automobil i u kasnijim direktnim preticanjima Räikkönena, Hamiltona, Vettela i Bottasa došao do pobjede.

Najviše pobjeda u Kini za sada ima Lewis Hamilton i naravno Mercedes kao momčad. VN Kine u Shanghaiju je sklona promjenjivim vremenskim uvjetima i kao takva je predodređena za uzbudljivu utrku. Mjesta za preticanje ima, a tehnički zahtjevni zavoji upotpunjuju sve što jedna odlična staza mora imati.

Izvor: GP1.hr