sport

Kreće li Ferrari u “lov na vještice”

Još jedna u nizu, nažalost i tipična FIA-ina promjena pravila u tijeku neke od sezona, dogodit će se za dva tjedna na VN Italije u Monzi. Prvotni plan bio je da se to primijeni na VN Belgije sljedećeg tjedna, no FIA opravdava odgodu pravilnikom koji nalaže da bolidi i momčadi moraju biti u potpunosti spremni pred sucima i delegatima te je tako momčadima dala još malo vremena za pripremu.

Momčadima više neće biti dopušteno koristiti popularne kvalifikacijske “Q” ili “party” modove rada motora koji su služili kada je trebalo “stisnuti” tijekom utrke i kvalifikacija kako bi se ubrzao bolid. To se postizalo mnogim kombinacijama rada dijelova današnje pogonske jedinice, preko baterija i goriva, svaka momčad je skrojila načine rada koji su bili optimalni za njihove bolide. Dijelovi pogonske jedinice su naravno “proživljavali” svoja teža ili manja opterećenja, sve prema potrebi situacije u utrci i kvalifikacijama.

Sada se, prema riječima FIA-inog Petera Bayera traži da pogonska jedinica tijekom kvalifikacija i utrke djeluje u jedinstvenom načinu rada. To je ta vremenska odgoda koje su neke i momčadi tražile kako bi na dyno testovima mogle pripremiti spomenuti jedinstveni način rada svojih pogonskih jedinica. Dakle, od VN Italije pogonske jedinice bolida smiju raditi u samo jednom “režimu” rada. Momčadi sada moraju pronaći optimalan rad svih dijelova pogonske jedinice, a najviše do izražaja bi mogla doći potrošnja goriva koja se mogla kontrolirati upravo uskoro zabranjenim različitim modovima rada pogonske jedinice. Nakon primjerice, nekog lova na vozača ispred ili rupe u izlasku iz bokseva, za što je bio potreban izrazito “stresan” rad pogonske jedinice, moglo se jednim pomakom gumba na volanu ponovo prebaciti u “štedljivi” način rada pogonske jedinice te dozirati potrošnja goriva. No, nije tu sve samo do potrošnje goriva i korištenja baterija, nego i cjelokupno opterećenje ostalih dijelova bolida. Sada će momčadi morati pronaći “zlatnu sredinu” i optimum za svoje pogonske jedinice, imajući na umu dosta parametara koji su se do sad mogli lagano nadzirati.

Party modovi, oni najbolji, su već duže vrijeme vezani usko uz momčad Mercedes i njegove bolide. Razlike u brzinama u odnosu na ostatak bolida su ove godine još izraženije i Mercedes je i dalje zastrašujuće brz u svakom dijelu trkaćeg vikenda. Ova zabrana različitih načina rada je FIA-ina želja da donekle izjednači bolide na gridu, tj. javna tajna da se uspori Mercedes. No, teško da će ovo teže “naštetiti” Mercedesu jer tko zna da li smo uopće i vidjeli sve mogućnosti W11 bolida.

No, prošle godine je Mercedesov W10 nakon ljetne pauze ipak dobio konkurenta. Bio je to Ferrarijev SF90 bolid koji se preko ljetne stanke prema Mercedesovim, a i očima većine javnosti dosta sumnjivo ubrzao i počeo krasti pobjede Lewisu i Valtteriju, premda je sezona praktički bila riješena u njihovu korist. Upitnika bezbroj sa svih strana. Šef Ferrarijeve momčadi, Mattia Binotto, kaže da njega i momčad nije strah nikakvih kontrola i protesta od strane drugih momčadi. Bolid je sukladno tome prolazio svaku kontrolu i pregled delegata, a ni službenih protesta nije bilo. Naravno, druge momčadi na čelu s Mercedesom i Red Bullom sumnjaju na varanje i kršenje pravila. Mercedes je pobrojao moguće načine postizanja ovakve brzine, te s Red Bullom traži od FIA-e dodatna pojašnjenja tehničkih direktiva. Glavne sumnje odnosile su se na moguće “skriveno” ulje korišteno u sagorijevanju motora, te ono izglednije što se odnosilo na premošćivanje očitavanja korištenja dozvoljene količine goriva. Od ove sezone se radi toga pojavio i još jedan senzor za očitavanje.

Ferrarijeva brzina nestaje nakon upita i pojašnjenja direktive od strane FIA-e (VN SAD-a), ostale momčadi su više-manje zadovoljne ishodom, no prava tajna te Ferrarijeve brzine nije se otkrila. Ostale momčadi žele znati što se točno odvijalo ispod pokrova SF90 bolida, no za njih dolazi šok početkom ožujka 2020. kada FIA objavljuje da je s Ferrarijem dogovorila nagodbu nakon istrage o tom sumnjivom radu pogonske jedinice sredinom prošle godine. FIA nagodbu koja za sada nije javno dostupna opravdava neznanjem, tj. nemogućnošću samostalnog otkrivanja Ferrarijevog trika zbog iznimno kompliciranog i naprednog postupka. Ostale momčadi nakon toga još više ustraju na objavi te nagodbe, no kako je sezona radi pandemije donijela puno većih problema, sve je pomalo palo u zaborav. Doprinos tome je i sam Ferrari koji brzinom za sredinu poretka nije nikakva prijetnja za ozbiljne stvari u naslovu prvaka.

FIA je sada vjerojatno nakon te nagodbe s Ferrarijem i saznanja oko tehnologija i principa postizanja tolike brzine, korak ispred svih momčadi. To bi vjerojatno značilo i da Ferrari zna na koji način i bolidi konkurencije postižu tolike brzine, što bi vjerojatno u prijevodu prema njima značilo da ostali na neki način “varaju”, tj. koriste sivu zonu. Moguće je da se Ferrari u nagodbi obvezao FIA-i pomoći oko sprječavanja korištenja sivih zona pravila, pošto FIA, kako je i sama dokazala, to nije u stanju sama kontrolirati.

No, čudno je da je Ferrari ove godine tako spor, tim više što se prema svemu očekivalo da će jednostavno ponovo imati brzinu koju je imao sredinom 2019., pošto će imati vremena sve to posložiti za novi bolid u 2020. Kimi kaže da u Alfi pogonjenoj Ferrarijevim motorom nema nikakav poseban “party mode”, te da se bolid mora poboljšati na ostalim područjima. Ferrarijevi bolidi teško ulaze u posljednji kvalifikacijski krug, a formu Haasa koji je također s Ferrarijevim motorom nije potrebno ni spominjati. Talijanski proizvođač kao da u tišini polagano kipi i želi reći da oni jedini trenutno imaju legalan bolid ispod pokrova, a veća brzina kod konkurenata leži u korištenju sivih zona i mogućih “varanja”. Ferrari je nagodbom očito morao i “počistiti” svoj bolid (barem ono ispod pokrova) i izgleda da u Maranellu žele da i ostali propate njihov put, tj. da izgube na brzini pošto, kako se čini prema Ferrariju, ostali uvelike koriste sivu zonu ili oblik varanja. Može se vjerojatno i drugačije protumačiti (između redaka pročitati) kada ostale momčadi govore da su ugrožene nagodbom Ferrarija i FIA-e. Da li misle iskreno samo na svoj generalno ugrožen položaj ravnopravnosti ili ih je (možda samo neke) ipak strah da se nešto drugo ne otkrije (ugrozi) omogućavanjem uvida FIA-i u neviđenu tehnologiju.

Nejasnoća koja ostaje odnosi se na vrijeme primjene ove zabrane različitih načina rada motora. Moglo je tako biti odmah od početka sezone, moglo je barem od početka sljedeće sezone, ali opet je to nažalost sredina sezone. Logike donekle ima samo u tome što FIA nastoji na neki način spasiti sezonu koja se bombardira epitetima dosade, a ova zabrana bi trebala donijeti prema FIA-i “bliže utrkivanje”.

Izvor: GP1.hr