Leclercu pole position na otvaranju sezone u Bahreinu!

🔟

Prve kvalifikacije u novoj sezoni FIA Svjetskog prvenstva Formule 1 obilježio je Charles Leclerc! Monegaški vozač u bolidu Ferrarija startat će u nedjeljnu utrku s prve pozicije, a društvo u prvom startnom redu pravit će mu Red Bullov Max Verstappen.

U drugom startnom redu bit će Sainz i Perez, a u trećem bivši momčadski kolege – Hamilton i Bottas. Najveće razočaranje prvih kvalifikacija je McLaren, koji nije imao predstavnika u Q3.

Prije prvih ovosezonskih kvalifikacija, vozači i timovi odradili su tri slobodna treninga na stazi Sakhir. Na prvom je najbolje vrijeme imao Pierre Gasly u bolidu AlphaTaurija, a na iduća dva Max Verstappen u Red Bullu. Zbog toga je Nizozemac slovio za prvog favorita kvalifikacija. Dobar je dojam ostavio Ferrari, dok se Mercedes evidentno mučio s praćenjem tempa onih najbržih. Generalno je ostao dojam da su momčadi prilično izjednačene na početku ove nove ere Formule 1, tako da uoči prvih kvalifikacija nije trebalo sasvim isključiti nekakva veća iznenađenja.

Što se vremenskih uvjeta tiče, kvalifikacije se u Bahreinu voze noću pa su temperature ipak nešto niže. Tako je u 18 sati po lokalnom vremenu, neposredno prije početka prve kvalifikacijske runde, temperatura zraka bila 19° Celzija, a temperatura staze 26°. Važno je napomenuti da od ove sezone više ne vrijedi pravilo da vozači koji prođu u završnu rundu Q3, utrku moraju startati na gumama s kojima su postavili svoje najbolje vrijeme u Q2.

Q1 – eliminirani vozači: Tsunoda, Hülkenberg, Ricciardo, Stroll i Latifi

Prva runda kvalifikacija na otvaranju sezone doista je predstavljala veliku nepoznanicu. Tražilo se pet vozača za eliminaciju, no teško je bilo prognozirati tko bi se mogao naći u tom neželjenom društvu. Prema ranije viđenom, činilo se da bi Williamsov dvojac mogao brzo završiti subotnji nastup. Upravo su vozači Williamsa, uz dvojac AlphaTaurija, prvi izašli iz boksa.

Nakon otprilike pet minuta nastala je prava gužva na stazi, a vodeću poziciju zgrabio je Max Verstappen s vremenom 1:31,909. Odličan je krug odvozio Valtteri Bottas, došavši jako blizu Nizozemcu. Potom je na scenu stupio Ferrarijev dvojac. Leclerc je vozio 1:31,471 i preuzeo vrh, a momčadski mu kolega, Carlos Sainz, bio je drugi s krugom sporijim za jednu desetinku. Mercedesovi vozači bili su značajno sporiji – nakon prvih brzih krugova Lewis Hamilton bio je peti, a George Russell deseti.

U zadnjim minutama prije isteka vremena za prvu rundu, krenulo se po druge mjerene krugove. U boksu su ostali Ferrariji i Verstappen. Vodeća trojka bila je sigurna za prolazak u Q2.

Kad su svi odradili brze krugove, izvrsna je vijest da je prvoga i 19. dijelilo samo sekundu i pol. Jedini s većim zaostatkom bio je Williamsov Nicholas Latifi. Uz njega, na neželjenim pozicijama našli su se Yuki Tsunoda u AlphaTauriju, Nico Hülkenberg i Lance Stroll u Aston Martinu i Daniel Ricciardo u McLarenu. “Za dlaku” se provukao Alexander Albon, bio je 24 tisućinke brži od Tsunode. Na vrhu nije bilo promjena – Leclerc, Sainz, Verstappen.

Dakle, jako loš rasplet za Aston Martin i Daniela Ricciarda. Haas se pak pohvalio prvim dvostrukim prolaskom u Q2 nakon VN Brazila 2019.

Q2 – eliminirani vozači: Ocon, Schumacher, Norris, Albon, Zhou

Najboljih 15 iz prve runde, krenulo je potom u lov na Top 10. Temperatura staze pala je za još jedan stupanj. Kako je ranije spomenuto, kalkulacija s izborom guma više nema, tako da su svi vozili na najmekšoj smjesi koju imaju na raspolaganju.

Nakon prvih mjerenih krugova, vrh je držao Verstappen uz odličan rezultat 1:30,757. Prvi se spustio ispod granice od 91 sekunde ovog vikenda. Najbliži u pratnji bio je Leclerc sa zaostatkom od šest desetinki sekunde, a slijedili su Perez, Magnussen i Hamilton. Nažalost, na Haasovom bolidu s brojem 20 pojavio se problem s hidraulikom pa je momčad morala prionuti poslu.

Magnussen prisilno, a Verstappen svojevoljno, promatrali su ostatak druge runde iz garaže. Super brzom Nizozemcu najbliže je došao Carlos Sainz, na 30 tisućinki sekunde. Leclerc je kasnio 0,175 sekundi, Perez 0,251, a Hamilton na petom mjestu 0,291. U završnu rundu prošli su još Russell, Magnussen usprkos kvaru, Alonso, Gasly i Bottas. Doista je fantastičan podvig danskog vozača Magnussena, koji prije dva tjedna nije bio niti u kombinacijama za ovu sezonu.

Finac je bio 65 tisućinki brži od Ocona, koji je završio na 11. mjestu. Mick Schumacher osvojio je 12., a Lando Norris 13. poziciju. Ispali su još Albon u Williamsu i debitant Zhou u bolidu Alfe.

Q3 – prvi pole position sezone za Leclerca i Ferrari!

Za kraj, 12-minutna bitka za pole position. Po dva Red Bulla, Mercedesa i Ferrarija, Gasly u AlphaTauriju, Magnussen u Haasu, Alonso u Alpineu i Bottas u Alfi. Potonja trojka ostala je u boksu i čekala završnicu za jedan brzi mjereni krug.

Od sedmorice na stazi, najbrži je u prvom pokušaju bio Carlos Sainz u Ferrariju s vremenom 1:30,687. Leclerc je bio sporiji 44 tisućinke, a Verstappen 56. Perez je bio četvrti, a Mercedesi s velikim zaostatkom od sekunde i pol na petom i šestom mjestu. Gasly je bio sedmi, a onda se čekala završna jurnjava.

Tri minute do isteka vremena i svih deset bolida bilo je na stazi. Mercedesi nisu uspjeli popraviti svoj plasman, ostali su peti i šesti. Leclerc je išao brže od Sainza, a onda je ciljem prošao Verstappen – svjetski prvak bio je malo više od desetinke sporiji od Leclerca. Ferrari je mogao slaviti pole position na otvaranju sezone!

Objava Leclercu pole position na otvaranju sezone u Bahreinu! pojavila se prvi puta na GP1.hr | Najbrži hrvatski F1 portal.