Lewis Hamilton pobjednik VN Japana, Vettel odustao!

Lewis Hamilton u Mercedesu pobjednik je VN Japana vožene na Suzuki ispred Red Bullovih Maxa Verstappena i Daniela Ricciarda.

Valtteri Bottas (Mercedes) i Kimi Raikkonen (Ferrari) završili su četvrti i peti. Force Indijini Esteban Ocon i Sergio Perez stigli su šestog i sedmog mjesta, a Hassovi Kevin Magnussen i Romain Grosjean do osmog i devetog. Zadnji bod je uzeo Williamsov Felipe Massa.

Tijek utrke

Nekoliko minuta prije starta utrke ponovno je vladala panika u Ferrariju. Motor na Vettelovom bolidu bio je otkriven, a momčad je radila na njemu. Problem je nakon nekoliko minuta bio riješen. Bottas, Hulkenberg, Raikkonen, Ericsson, Wehrlein, Palmer i Sainz startali su na soft gumama, a ostali su bili na supersoftu.

Hamilton je na startu uspio obraniti svoju poziciju. Verstappen je prošao Ricciarda, a kasnije u prvom krugu i Vettela. Vettel je nakon toga počeo gubiti mjesta zbog problema na bolidu. Sainz je završio u šljunku i bio je označeni safety car. Raikkonen je također imao loš početak utrke, pao je na 14. mjesto. Vettel je bio 6.

Ocon je bio na odličnom 3. mjestu. Nakon što se maknuo sigurnosni automobil Vettel je izgubio poziciju od Pereza. Vettelu je zatim javljeno da mora u boks te da je utrka za njega gotova. Hamilton je bio u vodstvu, a Verstappen je bio 1,5 sekundi iza njega. Ocon na 3. mjestu je zaostajao više od 6 sekundi.

U 9. krugu Ericsson je završio u zaštitnoj ogradi. Ovog puta bio je označeni virtual safety car. Utrka se nastavila nakon dva kruga. Ricciardo je odmah nakon toga uspio proći Ocona i stići do 3. mjesta. U sljedećem krugu prošao ga je i Bottas. Raikkonen je nakon lošijeg starta počeo vraćati pozicije.

Finac je u 14. krugu prošao Massu i stigao do 7. mjesta. Hamilton se na vrhu odvojio na više od 4 sekunde odnosu na Verstappena, a Ricciardo je zaostajao više od 10. Massa je u 18. krugu bio među prvima u boksu. Brazilac je prešao na soft gume. Raikkonen je u 20. krugu bez većih problema prošao Pereza i stigao na 6. mjesto.

Ocon je bio sljedeći u boksu. Francuz se također vratio na soft komponenti. Prvi od vodećih koji je odradio promjenu guma bio je Verstappen u 22. krugu, a u sljedećem je to odradio i Hamilton. Obojica su prešli na soft komponentu. Ricciardo je s vodeće pozicije boks odradio u 26. krugu utrke i vratio se na 5. mjesto.

Hulkenberg je u 26. krugu otišao preširoko u Degner 2 zavoju, ali je uspio izbjeći zid i vratiti se na stazu. Bottas, koji nije odradio pit-stop jer je bio na drugačijoj strategiji, je vodio utrku ispred momčadskog kolege. No, ubrzo je propustio Hamiltona jer je Britanac gubio puno vremena u odnosu na Verstappena koji se jako približio.

Nizozemac se približio Bottasu, ali mu nije bilo lako proći ga. To je omogućilo Hamiltonu da se odvoji na vrhu. Finac nije još dugo ostao na stazi. Odradio je boks u 31. krugu i vratio se na stazu iza Red Bullovog dvojca, na četvrto mjesto. Hamilton je uspio povećati svoju prednost na više od 3 sekunde.

Verstappen je javio na radiju da nema problema s gumama, a Hamilton se žalio na njihovo stanje. Na začelju poretka Alonso je pritiskao Strolla u borbi za 14. mjesto. Borbu za 10. mjesto i jedan bod vodili su Massa, Magnussen, Grosjean i Gasly. U tu borbu pridružio se i Hulkenberg, koji je među posljednjima odradio promjenu guma.

U 40. krugu je prošao Gaslyja, ali je imao problema s DRS-om koji je ostao ostvoren. Nijemac je otišao u boks, ali problem nije bio riješen te je morao odustati. Magnussen i Grosjean su prošli Massu u 43. krugu. Brazilac je imao problema, a približavao mu se i Alonso. Na vrhu poretka nije dolazilo do većih promjena.

Bottas je uspio smanjiti zaostatak u odnosu na Ricciarda, ali je Australac i dalje bio predaleko. Stroll je izgubio kontrolu nad bolidom kroz Esses. Prošao je kroz šljunak i zaostavio svoj bolid pokraj staze. Usporena snimka je pokazala puknuće prednje desne gume. Ponovno je bio označen virtual safety car.

VSC period je završio četiri kruga prije završetka utrke. Alonso se u međuvremenu približio Massi, a Bottas Ricciardu. Verstappen se također približio vodećem Hamiltonu. U uzbuljivoj završnici svi su zadržali svoje pozicije. Hamilton je tako došao do pobjede i odvojio se na 59 bodova u odnosu na Vettela nakon što je Nijemac odustao zbog problema sa svjećicom.