Lewis Hamilton slavio pred domaćim navijačima u zanimljivoj VN Velike Britanije!

⚫

Pred domaćom publikom na Silverstoneu Lewis Hamilton je slavio ispred momčadskog kolege Valtterija Bottasa. Britanac je prvo mjesto osvojio za vrijeme sigurnosnog automobila u 20. krugu kada je dobio ‘besplatno’ zaustavljanje.

Treći je završio Charles Leclerc koji je kroz cijelu utrku vodio zanimljivu borbu s dvojcom iz Red Bulla. Iza njega je ovoga puta završio Pierre Gasly. Max Verstappen je završio na petom mjestu, a najdramatičniji dio utrke desio se u 37. krugu kada je Sebastian Vettel pogriješio u borbi za treće mjesto s Nizozemcem i pritom se zabio u stražnji kraj Red Bulla.

Šesti je Carlos Sainz koji je do kraja utrke vodio bitku s Danielom Ricciardom. Kimi Raikkonen je završio osmi, a u krugu osvajača bodova završili su još Daniil Kvjat i Nico Hulkenberg koji je u posljednjem krugu prestigao Alexa Albona.

LIGHTS OUT!!!

The 70th British Grand Prix is GO! #BritishGP 🇬🇧#F1 pic.twitter.com/GsklDFUE9a

— Formula 1 (@F1) July 14, 2019

Start utrke prošao je bez većih promjena u poretku. Proceduru starta izveo je Justin Whiting, sin pokojnog Charlieja Whitinga. Bottas je uz nešto muke izdržao nalete Hamiltona koji ima punu podršku domaće publike. Norris je u briljantnom okršaju uzeo sedmo mjesto od Ricciarda. Vettel je bez poteškoća prestigao Gaslyja za peto mjesto.

Mercedesov dvojac se u ranoj fazi odlijepio od Leclerca i borba za prvo mjesto je još uvijek bila otvorena. Nešto dalje u poretku oba su Haasa morala u boks zbog kontakta u prvom krugu. Nevjerojatno utrkivanje gledamo između Bottasa i Hamiltona. Britanac je uz pomoć DRS-a stekao ogromnu zavjetrinu koju je iskoristio da stavi pritisak na kolegu koji je loše ušao u zavoj. Hamilton prestiže Finca; ali samo na jednu ravninu – Bottas ponovno steće prvo mjesto kod Luffielda.

U 13. krugu Gasly ulazi u boks u pokušaju da s undercutom prestigne Ferrari Sebastian Vettela. Gasly je time prvi od vodećih vozača koji je otišao u boks. Krug poslije u boks zajedno odlaze Leclerc i Verstappen; iz boksa su izašli kotač uz kotač da bi potom Verstappen dobio poziciju. Vozač Red Bulla idući zavoj uzvrača udarac i vraća svoju poziciju na stazi.

Na početku 17. kruga vodeći čovjek utrke, Valtteri Bottas, ulazi u boks po novi set guma . Na stazu se vraća treći iza Vettela i momčadskog kolege Hamiltona koji još nisu bili u boksu. Istovremeno, Leclerc i Verstappen i dalje zabavljaju publiku odličnom borbom za (trenutno) četvrto mjesto. Norris i Albon su pod istragom sudaca zbog incidenta u boksu.

LAP 19/52: Verstappen tries to get past Leclerc again and is almost onto the grass

📻 “He’s moving pretty late”, Max tells his Red Bull team #BritishGP 🇬🇧#F1 pic.twitter.com/WJ27Z57u1u

Suci su objavili da neće biti posljedica za incident Albona i Norrisa, a u 21. na stazu izalzi i sigurnosni automobil zbog Giovinazzija koji je završio u šljunku. Hamilton i Vettel se nalaze na pravom mjestu u pravo vrijeme te odlaze u boks. Peterostruki prvak se na stazu vratio kao vodeći, a Nijemac treći ispred Leclerca i Verstappena koji, pomalo iznenađujuće, također odlazi u boks. Sainz je također profitirao pojavom SC-a s čime je izborio sedmo mjesto.

LAP 20/52: ⚠ SAFETY CAR ⚠@Anto_Giovinazzi into the gravel trap #BritishGP 🇬🇧#F1 pic.twitter.com/5t2mk43mlq

Krajem 23. kruga sigurnosni automobil s povlači u boks i juriš do cilja se nastavlja. Prva promjena mjesta bila je za deseto mjesto kada je Ricciardo nadvladao Raikkonena. Potom Verstappen na svježijim gumama prestiže Leclerca. Nekoliko zavoja poslije Leclerc na trenutak vraća peto mjesto, ali ubrzo Nizozemac uspostavlja kontrolu nad pozicijom. Osim Giovinazzija, iz utrke su također odustali Haasovi vozači nakon što je njihova utrka bila upropaštena već u samom početku, i to zahvaljujući sebi. U 26. krugu poredak je sljedeći:

Nakon vrlo zanimljivih 20. krugova, kvaliteta utrke je pala nakon Safety Cara. Verstappen je ubrzo pronašao način da dostigne Gaslyja i četvrto mjesto, a u 30-tim krugovima smo mogli gledati jurnjavu između Vettela i Verstappena, odnosno Gaslyja i Leclerca. U 36. krugu Leclerc odličnim manevrom napokon prestiže Gaslyja, a vrijedi spomenuti i da je Norris otišao u boks, na stazu se vratio 14.

Veliki incident u 37. krugu! Verstappen je prestigao Vettela da bi se ovaj zaletio u njega na ulazu u Club! Obojica izlijeću sa staze, a deblji kraj je izvukao Nijemac. Pada na 15. mjesto prije odlaska u boks da bi nakon promjene krila pao na samo začelje u poretku. Verstappen je, sreća u nesreći, izgubio samo dva mjesta i vraća na stazu kao peti iza Leclerca i Gaslyja. Naravno, vozači su pod istragom komisije sudaca.

Nijemac je kažnjen s deset sekundi vremenske kazne zbog incidenta. Međutim, to neće igrati nikakvu ulogu u utrci s obzirom na to da je njegova utrka uništena. Nešto niže u poretku, točnije na šestom mjestu, Carlos Sainz izdržava napade od strane Daniela Ricciarda. Raikkonen je nešto ranije iskusnom vožnjom riješio Kvjata i zauzeo osmo mjesto.

Hamilton je u dva uzastopna kruga ignorirao pozive u boks, ali Bottas nije. Finac se vraća na stazu na korištenim soft gumama tri seunde ispred Leclerca. U 47. krugu Hamilton po treći put ignorira pozive u boks dok Bottas istovremeno postavlja novi rekord staze. Albon gubi 10. mjesto od Hulkenberga, a Hamilton slavi ispred Bottasa i povisuje svoju bodovnu prednost u prvenstvu vozača na visokih 37 bodova.