Lewis Hamilton zgrabio prvu startnu poziciju na VN Francuske

S prve startne pozicije u ovogodišnju Veliku nagradu Francuske, osmu utrku u sezoni Formule 1, krenut će Lewis Hamilton u Mercedesu. Do njega, iz prvog startnog reda, start će timski mu kolega Valtteri Bottas.

Tako se ponovila situacija otprije godinu dana na ovoj stazi, kada je Mercedes također dominirao kvalifikacijama i osigurao prvi startni red. Prošle je godine Hamiltona i Bottasa dijelilo 118 tisućinki sekunde, a ovoga puta 286 tisućinki.

Drugi startni red rezervirali su Charles Leclerc u Ferrariju i Max Verstappen u Red Bullu, dok je Sebastian Vettel osvojio tek sedmu startnu poziciju.

Odlične kvalifikacije imao je McLaren, s dva bolida u završnoj rundi, što nije pošlo za rukom domaćoj momčadi. Renault je u Q3 predstavljao samo Daniel Ricciardo, dok je najugodnije iznenađenje kvalifikacija bio Antonio Giovinazzi u Alfi. Razočarao je Haas, koji ovoga puta nije bio niti blizu ulaska među deset najboljih.

Vozače su u kvalifikacijama dočekale vrlo visoke temperature i vedro nebo. U zraku se mjerilo preko 25° Celzija, dok je temperatura staze išla čak i iznad 55°. Ovoga puta problem za vozače i timove zvao se: pregrijavanje guma i kočnica.

Q1 – eliminirani vozači: Kvjat, Grosjean, Stroll, Russell i Kubica

U završnici prvog dijela kvalifikacija vladala je prava ludnica i poredak se mijenjao iz sekunde u sekundu. Očekivano, na začelju su ostali vozači Williamsa, Russell i Kubica, a ispred njih završio je Lance Stroll. Kanađanin je nastavio svoj tragični niz ispadanja u Q1 (12 zaredom).

Najveća žrtva bio je domaći predstavnik, Romain Grosjean u Haasu, koji je završio na 17. mjestu. Njegov vikend od početka nije išao u dobrom smjeru, dok je Rus Daniil Kvjat i prije početka kvalifikacija znao da će startati posljednji zbog promjene motora. Njegov timski kolega Alex Albon provukao se u Q2 za jednu desetinku.

Najbrži krug prvog dijela kvalifikacija postavio je Bottas – 1:30,550. Hamilton je imao drugo, Leclerc treće vrijeme, a u Top 5 bili su još vozači Renaulta.

Q2 – eliminirani vozači: Albon, Raikkonen, Hülkenberg, Perez i Magnussen

U drugi dio kvalifikacija dosta je vozača krenulo sa srednje tvrdim gumama, svi koji su vjerovali da na toj komponenti mogu postići vrijeme vrijedno prolaska u Q3. To se i očekivalo. Zbog visokih temperatura, start na najmekšoj komponenti mogao bi biti popriličan nedostatak.

Najbolje vrijeme ponovno je postavio Bottas, ovoga puta 1:29,437. Vettel i Hamilton bili su drugi i treći, sa zaostatkom manjim od jedne desetinke, a Leclerc je na četvrtom mjestu kasnio dvije i pol desetinke.

Odlični su bili vozači McLarena, Norris i Sainz, koji su zauzeli peto i sedmo mjesto, a između njih smjestio se Max Verstappen. Njegov timski kolega Gasly jedva je prošao dalje, kao deseti, a ispred njega bili su Ricciardo za Renault i Giovinazzi za Alfa Romeo.

Albon i Raikkonen bili su vrlo blizu ulaska u Top 10, ali startat će iz šestog reda. Hülkenberg i Perez iz sedmog, a najsporiji u Q2 bio je Magnussen, koji je kompletirao vrlo loše kvalifikacije za Haas.

Q3 – Hamilton najbrži kad je bilo najpotrebnije, bljesak McLarena

Kako se moglo i naslutiti prema ranijim rezultatima, za pole position su se borili samo vozači Mercedesa. I dok je Bottas dobio FP2 i FP3, imao najbolja vremena u Q1 i Q2, kad je bilo najvažnije – Lewis je ponovno spojio odličan krug i osvojio svoj 86. pole position u karijeri.

Bottas se morao zadovoljiti drugim mjestom, a drugi startni red izborili su Charles Leclerc i Max Verstappen. Razočarao je Sebastian Vettel tek sedmim mjestom, nakon što je prvi brzi krug prekinuo zbog određenih problema, a onda u drugom pokušaju jednostavno nije bio dovoljno brz.

Fenomenalne kvalifikacije odradili su Norris i Sainz, koji će startati iz trećeg startnog reda. McLaren je pronašao briljantnu formu u Francuskoj. Vettelu će u četvrtom redu društvo praviti nekadašnji timski kolega Ricciardo, dok su devetu i desetu poziciju osvojili Gasly i Giovinazzi.

Start utrke zakazan je za nedjelju u 15:10.