Max Verstappen šokirao Mercedes i slavio na VN 70. obljetnice Formule 1!

🏆

Britanski Silverstone ugostio je drugu uzastopnu utrku Svjetskog prvenstva Formule 1, ukupno petu ove sezone, a veliko iznenađenje priredio je vozač Red Bulla, Max Verstappen. Očekivalo se da će to biti još jedna sigurna pobjeda za Mercedesov dvojac, no Nizozemac je s četvrte startne pozicije stigao do svoje devete pobjede u karijeri!

Ključ na putu do pobjede bila je Verstappenova strategija te bolja kontrola potrošnje guma. Startao je na hardu, ostao na stazi sve do polovice utrke i tako prestigao Bottasa i Hamiltona, koji su drugi vikend zaredom imali velikih problema s gumama. Mercedesovi vozači morali su se pomiriti drugom i trećom pozicijom, a nakon međusobnog okršaja u završnim krugovima Lewis je osvojio drugo mjesto ispred Valtterija.

Do četvrte pozicije stigao je Charles Leclerc u Ferrariju, dok je peti bio Alexander Albon u drugom bolidu Red Bulla. Vozači Racing Pointa, Lance Stroll i Nico Hülkenberg, završili su šesti i sedmi.

BREAKING: @Max33Verstappen is the winner of our 70th Anniversary Grand Prix!

He holds off @LewisHamilton (P2) and @ValtteriBottas (P3) to take his first victory of the 2020 season #F170 🇬🇧#F1 pic.twitter.com/4bi7aZyGgn

— Formula 1 (@F1) August 9, 2020

Velika nagrada 70. obljetnice Formule 1 vožena je na stazi Silverstone, na istom mjestu gdje je davne 1950. krenula priča Svjetskog prvenstva. Prilično teško za vjerovati kad je Velika Britanija u pitanju, ali i druga nedjelja zaredom protekla je bez kiše. Vozači su imali suho i sunčano vrijeme, uz temperaturu zraka oko 25°, a temperaturu staze malo iznad 40° Celzija.

Da ne bi baš sve bilo isto nedjelju za nedjeljom, Pirelli je ovoga vikenda timovima isporučio mekšu smjesu guma. Najtvrđu gumu s prošle utrke (C1), zamijenila je vrlo mekana komponenta C4, a pokazalo se tijekom vikenda kako te gume imaju vrlo kratki radni vijek.

Zamjena se dogodila i u redoslijedu Mercedesovih vozača u kvalifikacijama, budući da je Valtteri Bottas uspio nadmašiti Lewisa Hamiltona i osvojiti svoj 13. pole position u karijeri. Senzacija jučerašnjeg dana bio je Nico Hülkenberg. Rezervni vozač Racing Pointa, koji mijenja bolesnog Sergija Pereza, osvojio je treću startnu poziciju, ispred Maxa Verstappena u Red Bullu. Upravo je Nizozemac bio jedina iznimka na tvrđoj smjesi guma (C3), dok su svi ostali u prvih deset startali na mediumu (C2). Verstappenov hard “kopirali” su Vettel i Sainz na 11. i 12. mjestu.

⚫⚫⚫⚫⚫
⚫⚫⚫⚫⚫

LIGHTS OUT!!!

The 70th Anniversary Grand Prix is GO!

Finac je imao jako dobar start i obranio je poziciju. Lewis je pokušao napasti sredinom prvog kruga, no Bottas je bio spreman na to i zadržao je vodstvo. Iza Mercedesovih vozača, iako se malo pribojavao starta na tvrđim gumama, Verstappen je izvrsno krenuo i odmah zaskočio Hülkenberga, koji je malo zakasnio u reakciji. Stroll je u prvom krugu prošao Ricciarda, Norris je zaradio dvije pozicije prošavši ispred Albona i Leclerca, a najveći tragičar bio je, a tko drugi nego Sebastian Vettel.

Već u prvom zavoju Nijemac je stražnjim desnim kotačem zahvatio pasicu i zemljani dio, izgubio grip i izvrtio se. Bila je prava sreća da usput nije uništio utrku i nekom od drugih vozača koji su bili u blizini.

Problems for Seb off the start – he’s spun!

He’s now running in P18 #F170 🇬🇧#F1 pic.twitter.com/beoc22Mxuc

Društvo se prilično brzo razvuklo i tijekom prvih desetak krugova nismo vidjeli izravne dvoboje na stazi. Hamilton se držao otprilike sekundu iza Bottasa, a dobar je tempo imao i Verstappen. Alexander Albon bio je prvi vozač u boksu, već u sedmom krugu prešao je s mediuma na hard. U sljedećem krugu isto su napravili Gasly i Giovinazzi.

Nakon deset krugova Verstappen je bio samo 2,3 sekunde iza vodećeg Bottasa, usprkos činjenici da je vozio na tvrđim gumama, a četvrtoplasiranom Hülkenbergu pobjegao je na preko osam sekundi. Zanimljiva je bila komunikacija Maxa i trkaćeg inženjera. Dobio je uputu da je preblizu Mercedesu iz perspektive čuvanja svojih guma, a njegov odgovor je bio: “Daj, čovječe, ovo nam je jedina prilika da im budem tako blizu!”

Gume na Mercedesovim bolidima bile su u groznom stanju i Max je ubrzo došao u priliku uz pomoć DRS-a napadati Hamiltona. Na kraju 13. kruga Bottas je skrenuo u boks, a krug kasnije primjer je slijedio Hamilton. Verstappen je preuzeo vodstvo, a vozači Mercedesa vratili su se na stazu s tvrđim gumama.

LAP 14 & 15/52

Bottas pits and then Hamilton (📸) comes in for a fresh set of tyres the following lap.

Verstappen now leads #F170 🇬🇧#F1 pic.twitter.com/QaP3mpOLzM

U pozadini je poziciju po poziciju zarađivao Carlos Sainz u McLarenu, koji je startao na hardu. U 20. krugu bio je četvrti, no tada još bez ulaska u boks. Vettel se u istom periodu vozio na desetoj poziciji, a dobre borbe na stazi vodili su Gasly i Albon te Leclerc i Norris. Žestoko je bilo između Magnussena i Latifija, pri čemu je Danac zaradio kaznu od pet sekundi jer je pretjerao u branjenju pozicije.

Suprotno očekivanjima, Mercedesovi vozači nisu smanjivali zaostatak za Verstappenom, naprotiv. Red Bullov vozač je na starom hardu radio bolje krugove i odvajao se od Bottasa i Hamiltona, ostalo je samo pitanje hoće li Nizozemac u boks jednom ili dvaput.

Sainz i Vettel u boksu su bili u 22. krugu, pri čemu je Španjolac izgubio nekoliko dragocjenih sekundi. Poredak prvih osam na polovici utrke bio je Verstappen, Bottas, Hamilton, Hülkenberg, Stroll, Ricciardo, Leclerc, Norris.

U 27. od 52 kruga Max je otišao u boks i vratio se na stazu na medium gumama, tik iza Bottasa. Iskoristio je prednost svojih novih i mekših guma te se već u zavoju Luffield vratio na prvu poziciju. Tada je postalo jasno da se Max doveo u odličnu poziciju za pobjedu u utrci, dok su se u Mercedesu pitali kako je to moguće i odakle tolika prednost u menadžmentu guma. Hülkenberg je i dalje bio četvrti, manje od deset sekundi iza Hamiltona.

LAP 28/52

Verstappen wastes no time hunting down Bottas and he’s past the Finn on the same lap! #F170 🇬🇧#F1 pic.twitter.com/LmroY2Nr7C

Ubrzo se ponovno zagužvalo u boksu, a Daniel Ricciardo upropastio si je utrku piruetom u 31. krugu. Vodeći dvojac išao je na drugu promjenu guma na kraju 32. kruga. Sve je prošlo bez poteškoća i Verstappen se vratio na stazu s prednošću od dvije sekunde u odnosu na Bottasa. Hamilton je ostao na stazi i razgovarao sa svojim inženjerom o opciji produljenja drugog stinta.

Pitao se Britanac hoće li ga opet zadesiti pucanje gume, kao na prošloj utrci, ali činjenica je da su mu krugovi po brzini bili vrlo slični Verstappenovima. Deset krugova prije kraja Maxu su iz boksa poručili da podigne tempo i pokuša smanjiti zaostatak za Hamiltonom. U tim trenucima razlika je bila osam sekundi, a u sljedećem krugu Lewis je ipak skrenuo u boks. Vratio se na hardu kao četvrtoplasirani, iza Charlesa Leclerca.

Ferrarijev vozač bio je prilično neprimjetan tijekom utrke, ali dobrom se taktikom i preciznom vožnjom doveo u jako dobru poziciju. Vozio je 21 krug na mediumu pa prešao na hard. Hamiltona ipak nije mogao zadržati iza sebe.

Šest krugova prije kraja utrke Verstappen je imao pet sekundi prednosti pred Bottasom, a Hamilton je bio još četiri sekunde iza. Leclerc je držao četvrto mjesto, a Stroll peto, nakon što je Hülkenberg otišao u boks po soft gume za završnicu utrke. Nico se vratio kao sedmi, a između dva Racing Pointa bio je Alexander Albon.

LAP 50/52

Hamilton gets past his team mate and is up to P2

The gap to Verstappen is just over 9 seconds#F170 🇬🇧#F1 pic.twitter.com/WpTcv5Ti00

U samo nekoliko krugova Lewis je dostigao Valtterija, a od momčadi su dobili dozvolu za direktnu borbu, uz uvjet da borba bude fer i korektna. Bez većih poteškoća, Lewis je iskoristio prednost novijih guma i preuzeo drugu poziciju. Verstappen je za to vrijeme pobjegao na gotovo osam sekundi.

Do kraja utrke nije bilo promjena. Verstappen, Hamilton i Bottas završili su na postolju, a Leclerc je ponovno izvukao maksimum i dovezao Ferrari do četvrtog mjesta. Slijedili su Albon, Stroll i Hülkenberg, a bodove su još osvojili Ocon, Norris i Kvjat. Do cilja je stiglo 19 bolida, jedino odustajanje zabilježio je Kevin Magnussen.

Dakle, u petoj utrci sezone prvi smo put vidjeli jednog vozača koji nije član Mercedesa na vrhu pobjedničkog postolja. Bez obzira na to, Lewis Hamilton je još malo povećao svoju prednost na vrhu ukupnog poretka. Sljedeća utrka vozi se već za tjedan dana u Španjolskoj.