sport

Najava VN Italije: FIA-in pokušaj spasa sezone

Ovog vikenda nastavljamo s gustim rasporedom i drugom utrkom u tri tjedna, vozi se VN Italije na slavnoj Monzi, a povijest ove legendarne staze lijepo je pripremila je naša Mia. Formula 1 je nakon prošlotjedne VN Belgije, unatoč svima omiljenom Spa-Francorchampsu, pod još većom paljbom osuda kako je sezona dosadna i predvidljiva. Ipak, od ove utrke će FIA pokušati za sebe bar malo spasiti stvar.

Od ovog vikenda momčadi moraju koristiti jedinstvenu mapu rada motora u kvalifikacijama i utrci, te više nema popularnih party modova kojim momčadi nastoje maksimalno iskoristiti mogućnosti svojih pogonskih jedinica. Doduše, “gumb za pretjecanje” ostaje, ali momčadi moraju odabrati optimalnu mapu rada motora koja će odraditi i dobre kvalifikacije i solidnu utrku. I dok se u kvalifikacijama moglo ići prilično rizično s opterećenjima pogonske jedinice i potrošnjom goriva, sada se u istu jednadžbu treba uvesti i utrka koja traži pouzdanost i štedljivost.

Javna je tajna da se ovako nastoji usporiti Mercedes, ali pošto ove godine nismo vidjeli, osim Maxa Verstappena, neku konkurenciju za Valtterija i još manje Lewisa, sukladno tome nismo vjerojatno ni vidjeli puni potencijal W11 bolida. Iako bi se prema tom novom pravilu svi bolidi trebali usporiti, sada bi do izražaja trebala još više doći Mercedesova pogonska jedinica kao trenutno najbolja na gridu. Honda, koja je s Mercedesom tražila odgodu ovog pravila, popularni party mode je uvela tek prošle sezone, a Red Bullov Christian Horner nakon svega ipak pozdravlja ovo pravilo zabrane:

“Zbog razvoja takvih različitih načina rada pogonskih jedinica, neizbježno su bili i ogromni troškovi i zapravo mislim da je ova zabrana zdrava stvar za proizvođače pogonskih jedinica, ako stvori i bolje utrkivanje, to je pozitivno i za Formulu 1.”

Vozači uglavnom ne vole ovu zabranu, označavajući je kao nepotrebnom, a Hamiltonu je i potpuno jasno da se nastoji usporiti upravo Mercedes.

Renault, možda trenutno i s drugom po snazi pogonskom jedinicom, nam je pripremio lijepo iznenađenje prošlog tjedna završivši na odličnom četvrtom i petom mjestu, a Daniel Ricciardo je ostvario i najbrži krug utrke. Grabi francuska momčad prema trećem mjestu poretka konstruktora, Ferrari bi mogli uloviti već ovog vikenda, a Monza je staza koja bi im također trebala odgovarati. Prošle godine su ovdje imali odličan rezultat. Remi Taffin, Renaultov tehnički direktor za pogon, nije previše zabrinut novom zabranom kvalifikacijskih modova. Kaže da se radi o istom poslu, samo s drugačijim ishodom. Računica je više-manje jednostavna. Pogonska jedinica koja će od sada biti pošteđena napora u kvalifikacijama radi zabrane korištenja kvalifikacijskih modova rada motora koji iziskuju veliko opterećenje dijelova, imat će više “života” za utrku. Toto Wolff procjenjuje da neodrađenih pet “napornih” krugova u kvalifikacijama donosi u utrci 25 odvoženih krugova s više performansi. No, to vrlo vjerojatno nije baš tako jednostavno jer se radi brzine potrebne u kvalifikacijama (koja će se sada izgubiti) mora ipak riskirati s nekom donekle “jačom” mapom koja se naravno onda prenosi i na utrku.

U trenutno razočaravajuće lošem Ferrariju govore da nemaju nikakve posebne party modove, te da će i njih ova zabrana koštati minimalno. Zaista, prvi dio im je lako za povjerovati s obzirom na trenutno jako loše performanse svih bolida pogonjenih njihovim motorom. Mattia Binotto smatra kako će u Monzi, kao jednoj od staza koja traži najviše pogonske moći, ova zabrana imati najviše utjecaja. Nadaju se u Maranellu i promjenama u poretku konkurentnosti, ali im je jasno da na području snage nisu najbolji.

Bolidi će se vjerojatno usporiti (uvjetno rečeno), ali razlike u brzini će ostati iste.

Monza u svojoj devetoj varijaciji kroz povijest već klasično pruža najveće brzine u kalendaru Formule 1. Oko 360 kilometara na sat postiže se radi vrlo malog aerodinamičkog otpora. Kompenzacija naravno mora postojati, a to je mehanički grip koji nose gume koje se tako naravno više troše, tim više što Monza ima više jačih točka kočenja rizičnih za kreiranje neželjenog flat spota i daljnjih štetnih vibracija bolida. Tome pridonose i dugačke ravnice koje hlade gume, a kamoli ako je i temperatura zraka niža.

Prošlogodišnja pobjednička strategija Charlesa Leclerca je bila jedan ulazak u boks. S tim da mu je druga guma bila u najtvrđoj komponenti, dok su ostali za drugi dio utrke odabrali srednju komponentu. Ako će prema najavama šefova momčadi sada biti više snage za utrku, onda bi trebala biti i malo veća potrošnja guma.

Vremenske prilike su za sada u prognozi suhe s temperaturama oko 28ºC. Satnica je ista kao i prošlog vikenda:

VN Italije, Autodromo Nazionale Monza, 4. rujna - 6. rujna 2020.
Petak 4. rujna             1. slobodni trening   11:00-12:30
                           2. slobodni trening   15:00-16:30
Subota 5. rujna            3. slobodni trening   12:00-13:00
                           Kvalifikacije         15:00-16:00
Nedjelja 6. rujna          Utrka                 15:10

Prošle godine smo ovdje gledali pomalo smiješne kvalifikacije kada su se potrebe momčadi za “šlepanjem” iza drugog bolida radi manjeg aerodinamičkog potiska pretvorile u veliku pohlepu. Na kraju je to rezultiralo da dobar dio vozača nije uspio ući u posljednji brzi kvalifikacijski krug jer nitko nije htio “biti naprijed”, a istovremeno imati ispred sebe i čistu stazu. To bismo mogli gledati i ove godine, tim više što neće biti spomenutih kvalifikacijskih modova rada motora, no valjda si vozači neće opet dopustiti baš takve greške.

Najviše pobjeda ovdje (pet) imaju Michael Schumacher i Lewis Hamilton, s tim da će Lewis vrlo vjerojatno preuzeti rekord ove nedjelje. Leclerc je ovdje prošle godine već okrunio svoju karijeru pobjedom kao Ferrarijev vozač, a sve je počelo osvajanjem prve startne pozicije:

Izvor: GP1.hr