sport

Najava VN Japana: Oktansko mjesto pod suncem

Nakon prošlotjednih uzbuđenja u kišom natopljenom Singapuru, okrećemo se Zemlji Izlazećeg Sunca. Japanski otok Honshu i Njezino Veličanstvo Suzuka ovotjedni su domaćini karavane Formule 1. Poprište „onog“ sudara između Senne i Prosta, blagonaklono mjesto za Japance u F1, stanica na kojoj je Max započeo svoj put… Suzuka je još jedno sveto i kultno mjesto ovoga sporta o kojemu se govori s poštovanjem. Budući da se nakon par sezona izbivanja vraća u kalendar, čast je utoliko veća.
 

Nakon Australije, Kanade i Singapura, Japan je četvrta, ujedno i posljednja ovogodišnja stanica koja se nakon 2019. godine vraća u kalendar Formule 1. Bolidi Formule 1 na japanskom su se tlu prvi put utrkivali 1976. godine i to na stazi Fuji International Speedway, a pobjednik prve VN Japana bio je Mario Andretti. Govoreći o stazi Suzuka, prva utrka u sklopu natjecanja Formule 1 održana ondje bila je VN Japana 1987. godine na kojoj je pobijedio Gerhard Berger.

Sveukupno, VN Japana do sada je 35 puta bila vožena u sklopu prvenstva Formule 1 – četiri puta na stazi Fuji, a preostali 31 put na Suzuki. Dodajmo ovome da je japanska staza Okayama, nekad zvana Tanaka International Aida, u dva navrata ugostila VN Tihog oceana.

SUZUKA, JAPAN (Photo by Zak Mauger / LAT Images)


Punim imenom Suzuka International Racing Course, ova staza na otoku Honshu spada u same bisere Formule 1 te mjesto na kojemu su nastale mnoge uspomene i prijelomni trenuci.

Suzuka je 1989. godine bila poprište „onog“ neslavnog okršaja između Senne i Prosta; Nakon incidenta Jacquesa Villeneuvea, VN Japana odlučila je prvenstvo 1996. godine, a prvak je postao Damon Hill; Michael Schumacher je upravo pobjedom na ovoj utrci 2000. godine osigurao svoj prvi naslov s Ferrarijem. Mnogi pamte jednu od najboljih predstava Kimmija Räikkönena iz 2005. godine kada ga start sa 17. pozicije nije spriječio da slavi na Suzuki.

Japanski vozači nisu rijetkost u Formuli 1, no isto tako ni prevelika učestalost. Pa ipak, od svih japanskih vozača u ovome sportu, troje ih je dosegnulo postolje, a dvojica su to učinila upravo na ovoj stazi. Prvi takav slučaj bio je Aguri Suzuki koji je na VN Japana 1990. godine za volanom Lole dosegnuo treće mjesto, a na istu stepenicu poretka se 2012. godine vinuo i Kamui Kobayashi u kombinezonu Sauber-Ferrarija. Njihov sunarodnjak Takuma Sato svoje je F1 postolje zaslužio na VN SAD-a 2004. godine. Stoga, Yuki, ima šanse i za tebe.

Ovosezonska Velika Nagrada Japana peta je utrka prije kraja sezone 2022. Prije još jedne meč lopta za Maxa Verstappena stiže uputa navijačima branitelja naslova na što bi ovoga puta trebali obratiti pažnju.

Nakon singapurskog vikenda koji je loše prošao po Nizozemca, nova jednadžba otkriva da bi Verstappen na nadolazećoj utrci trebao osvojiti najmanje osam bodova više od Leclerca te šest više od Pereza i naslov je njegov. To može učiniti na način da pobijedi na VN Japana uz najbrži krug, ali, naravno, u igri je nekoliko kombinacija.


Zanimljivost je da je priča Maxa Verstappena počela upravo na Velikoj Nagradi Japana prije osam godina. Nizozemski vozač je na VN Japana 2014. godine upisao prvi nastup u nekoj F1 sesiji. Max je tijekom prvog slobodnog treninga zamijenio Jean-Erica Vergnea u bolidu Torro Rossa i uz 22 odvožena kruga postavio za debitanta jako dobro 12. vrijeme.

Dodajmo ovome da je Verstappen u pet nastupa na VN Japana tri puta dosegnuo postolje; dva je puta bio drugi te jednom treći, ali i to da je na posljednjoj japanskoj utrci morao odustati u 14. krugu nakon što je pri startu utrke imao kontakt s Ferrarijevim Charlesom Leclercom.

Budući da se ovoga vikenda kao pokrovitelj utrke vraća Honda te da na gridu F1 postoji japanski vozač, još ćemo se neko vrijeme zadržati u grupaciji Red Bull.

Japanska će utrka biti u znaku japanskog proizvođača motora Honda. Pogonska jedinica Honde snabdijevala je lanjske bolide Red Bulla i AlphaTaurija, no na kraju prošle sezone Hondino ime je, samo na papiru, otišlo iz ovoga sporta.

Pierre Gasly, Scuderia AlphaTauri AT02 Honda (Photo by Mark Thompson/Getty Images)

Danas je „ispod haube“, točnije ispod stražnjeg kraja bolida ovih momčadi, takozvana pogonska jedinica Red Bull PowerTrains, no ne krije se činjenica da je to tek nešto prilagođena Honda te da je ta japanska tvrtka ostala u sportu kao dobavljač za momčadi grupacije Red Bull.

K tome, nadolazeća utrka nosi službeni naziv „Formula 1 Honda Japanese Grand Prix 2022.“ Osim što je Honda pokrovitelj događaja, amblem Honde vraća se na bolide Red Bulla RB18 i AlphaTaurija AT03 te će tamo ostati do kraja sezone. U kolovozu ove godine produžen je ugovor o njihovoj podršci s Red Bull PowerTrains, a iz Honde su naznačili svoj interes za daljnju suradnju. Budući da se Red Bullu ove godine smiješi i naslov konstruktora, mogla bi ovo biti slatka suradnja.

Stoga, počevši od ovog vikenda, pa barem do kraja sezone, Hondin logo krasit će bolide vozačkih dvojaca Verstappen-Perez te Gasly-Tsunoda. Nadalje, pobjednik VN Singapura Sergio Perez postat će ambasador Honda Racing School sa sjedištem u Suzuki koja podučava osobe od 15 do 21 godine.

Suradnju Honde i Red Bulla komentirali su akteri voditelj Red Bull F1 tima Christian Horner, šef motosporta Red Bulla Helmut Marko te predsjednik Honda Racinga Koji Watanabe.

„Honda je značajno uložila u hibridnu tehnologiju tijekom našeg partnerstva. To je osiguralo opskrbu konkurentnih pogonskih jedinica za obje momčadi, a na tome smo im vrlo zahvalni. Naš je zajednički cilj nastaviti isporučivati dominantne motore i postići najveći mogući uspjeh u sljedeće tri godine. Kako bismo to obilježili, radujemo se što ćemo ponovno pozdraviti Hondin logo na bolidima. Od Suzuke, pa nadalje.“, rekao je Horner.

„Oracle Red Bull Racing Team i Honda Racing Corporation(HRC) postigli su veliki uspjeh u Formuli 1. Ponosni smo što ćemo uz nove ugovore sve do uvođenja iduće generacije motora 2026. godine nastavljati napredovati uz tehničku podršku HRC-a. Uvjereni smo da će nam ovaj odnos s HRC-om osigurati više uspjeha u sljedeće tri sezone i zahvaljujemo im se na njihovoj kontinuiranoj podršci.“, dodao je Helmut Marko.

„Honda će, kroz tehničku podršku koju pruža HRC, u potpunosti podržati izazove s kojima se ti strojevi suočavaju kako bi postali ‘najbrži na svijetu.’ Vrlo smo zadovoljni što će ti strojevi biti predstavljeni na F1 Velikoj Nagradi Japana gdje je Honda glavni sponzor.“, navodi predsjednik Honda Racinga Koji Watanabe.

Yuki Tsunoda s ekipom u šetnji Suzukom (Photo by Peter Fox/Getty Images)

Glavna zvijezda ovog vikenda bit će, kako i priliči, Yuki Tsunoda. Japanski je vozač nedavno produžio vjernost sa svojim AlphaTaurijem, a nakon što je prošlog tjedna neslavno završio utrku u Singapuru, na domaćem tlu želi postići bolji uspjeh.
Iako Tsunoda dobro poznaje layout Suzuke, ovo će mu biti prvi F1 izlet na tu stazu. Mladi Yuki raduje se toploj podršci svojih navijača, ali i toplim zalogajima njemu domaće kuhinje.

„Moj prvi posjet Singapuru nije prošao onako kako sam se nadao…Sada ću to ostaviti iza sebe i usredotočiti se na nadolazeći vikend i svoju prvu domaću F1 utrku. Na jedan način, Japan je samo još jedna utrka, no to je i utrka kojoj se veselim još otkako sam došao u Formulu 1. Puno sam vozio na Suzuki, pogotovo u Formuli 4, stoga imam određena iskustva sa stazom, no kada sam nedavno vozio simulator Formule 1 na toj stazi, bio je to drugačiji svijet.“

„Budući da imate više potisne sile, mislim da ste u bolidu F1 veći dio kruga na gasu. Pogled na stazu se postupno mijenja, pa je to kao potpuno nova staza. Znam da će za ovu utrku interes navijača biti velik. Ne mogu ni zamisliti kako će to izgledati. Drago mi je zbog pažnje koju dobivam. Ja sam osoba koja i onako ne osjeća veliki pritisak drugih ljudi. Kada vozim, pazim samo na sebe i sva ta podrška koju ću dobiti, dat će mi dodatnu energiju u svakom krugu. Mnogi prijatelji i obitelj doći će u Suzuku. I vrlo važna završna točka – moći ću cijeli tjedan jesti japansku hranu!“, pred prvu domaću utrku ushićen je Yuki Tsunoda.

Mercedes je imao puno uspjeha na japanskom tlu u prethodnoj F1 eri

Staza Suzuka posljednjih godina predstavlja igralište Mercedesa koji je slavio na posljednjih šest utrka u Japanu. No, ova momčad već dugo nije osjetila slast pobijede. Nakon što su se u Singapuru loše proveli, osvojivši svega dva boda te tako upisavši svoju najlošiju ovosezonsku izvedbu, Mercedes se u Japanu želi vratiti na staze rezultatskog kontinuiteta kakav ga krasi tijekom ove sezone. Komentar je dao Toto Wolff.

„Naš cilj je ponovno izgraditi zamah koji smo imali prije Singapura i iskoristiti pozitivnu temeljnu izvedbu bolida. Još uvijek imamo pet prilika do kraja sezone da postignemo dobre bodove i uspješno završimo godinu.“

„Suzuka će našem paketu dati neke nove izazove i bit će teško ponoviti kvalifikacijske rezultate koje smo vidjeli u Singapuru, no nadam se da će to biti uravnoteženo s jačim nedjeljnim poslijepodnevnom u Japanu. Formula 1 nije bila u Japanu od 2019. godine, stoga se naš tim jako veseli povratku. To je tako posebna staza; jedna od najizazovnijih za čovjeka i za bolid. Nedostajali su nam i briljantni japanski navijači.“, rekao je Toto Wolff.

Prvenstvo se ovog vikenda nastavlja na 5.807 kilometara dugoj stazi koja je nastala 1962. godine za potrebe automobilske kompanije Honda, a stazu Suzuka konstruirao je poznati Nizozemac John Hugenholtz. Staza ima maniru „osmice,“ a karakteristična je po mnogim i raznovrsnim zavojima.

Prvi sektor kruga počinje pri samom ulazu na startno-ciljni pravac gdje je smještena jedina DRS zona. Nakon prva zavoja koja su česta mjesta kontakata na stazi, slijedi zmijoliki sustav zavoja nazvan Snake. Izlazak iz dugog zavoja broj sedam zatvara prvi sektor.

Zavoj broj osam otvara drugi sektor kruga u kojem se najviše ističu zavoj Hairpin te zavoj Spoon. Pravac između zavoja 14 i 15 označava prelazak iz drugog u treći sektor kruga u kojem je najslavniji zavoj 130R. Sustav zavoja Casio triangle te posljednji zavoj zatvara krug po Suzuki. Rekordno vrijeme kruga u utrci postavio je Lewis Hamilton 2019. godine, a ono iznosi 1:30.983.

Pirelli nadolazeću utrku najavljuje riječima: „Veliki zavoji, epski izazov i jedinstvena atmosfera.“ Pirelli gume od 18 inča prvi će se put voziti na Suzuka. Bolje rečeno, vozačima će ovoga vikenda na raspolaganju biti tri najtvrđe gume iz Pirellijevog raspona.

Smjesa C1 bit će hard guma, C2 dobiva epitet mediuma, a C3 ovog vikenda ulazi u ulogu soft gume. Kao i obično, uz tri ponuđene slick gume, vozači i momčadi ovog će vikenda moći računati i na gume za mokre i kišne uvjete, a prognoza otkriva da ih je bolje imati pri ruci. Pirellijev odabir guma pojašnjava Mario Isola.

„Pitajte vozače koje su im omiljene staze u kalendaru i Suzuka će uvijek biti visoko na popisu. Suzuka sadrži zahtjevne zavoje kakvih nema nigdje drugdje; kao na primjer zavoji 130R i Spoon. Navijači daju posebnu atmosferu, a staza ima nevjerojatnu povijest. U tom jedinstvenom rasporedu osmice postoji otprilike jednak broj lijevih i desnih zavoja što znači da su zahtjevi kruga ravnomjerno uravnoteženi.“

„Trajna opterećenja guma neka su od najvećih koja bilježimo tijekom cijele godine. Donosimo, stoga, tri najtvrđe smjese guma. Uz najnoviju generaciju bolida koja je teža nego prije i granice performansi koje ste stalno pomiču, taj je izazov sada veći nego ikad. Ovogodišnji novitet jest činjenica da ćemo testirati neke prototipove guma za sezonu 2023. tijekom produženog slobodnog treninga u petak poslijepodne.“, rekao je Pirellijev Mario Isola.

Europski će gledatelji avanture s Dalekog istoka pratiti u jutarnjim satima. Petak donosi prvi slobodni trening s početkom u pet sati ujutro. Drugi trening na rasporedu je u osam sati i trajat će pola sata duže u svrhu testiranja novih Pirellijevih guma. Subota donosi sesije u istim terminima – treći trening s početkom u pet sati te kvalifikacije u osam sati. Nedjeljna utrka za Veliku Nagradu Japana počinje sedam sati ujutro. U Japanu, baš kao i kod nas, počinje jesen, stoga oborine nisu rijetkost. U petak i nedjelju najveća je mogućnost kiše, stoga se drugu utrku zaredom mogu očekivati zelene gume.

VN Japana, Suzuka (Suzuka International Racing Course), 7. - 9. listopada 2022.
Petak 7. listopada       1. slobodni trening   05:00 - 06:00
                         2. slobodni trening   08:00 - 09:30
Subota 8. listopada      3. slobodni trening   05:00 - 06:00
                         Kvalifikacije         08:00 - 09:00
Nedjelja 9. listopada    Utrka                 07:00 - 09:00

Objava Najava VN Japana: Oktansko mjesto pod suncem pojavila se prvi puta na GP1.hr | Najbrži hrvatski F1 portal.

Izvor: GP1.hr