Ocjene s VN Kanade: Ferrari za promjenu ugodno iznenadio, prvenstvo vozača je gotovo?

U osmoj utrci prvenstva Formule 1 u 2023. Max Verstappen uzeo je šestu pobjedu ove sezone i čak 41. u karijeri, čime se izjednačio s legendarnim Ayrtonom Sennom na petom mjestu vječne liste. Nizozemac je povećao prednost u prvenstvu na 69 bodova u odnosu na drugoplasiranog Sergija Pereza.

Fernando Alonso osvojio je šesto postolje ove sezone i ‘puše za vratom’ Perezu u prvenstvu vozača, a Lewis Hamilton drugu je utrku u nizu završio na postolju.

Prije nego što počnemo s ocjenama i kratkim komentarom svakog vozača, još ćemo jednom podsjetiti na kriterij za ocjenjivanje. Zlobno je kažnjavati vozače zbog mehaničkih kvarova i vanjskih faktora, tako da su ocjene isključivo usredotočen na performanse vozača tijekom GP vikenNajbitniji je, naravno, konačan plasman u utrci. On najviše određuje ocjenu, ali u obzir se uzimaju i kvalifikacije, kao i slobodni treninzi – koji bi ipak samo u rijetkim slučajevima trebali raditi razliku na ocjenu.

‘Default’ ocjena je pet, dakle svaka je veća ocjena prikladna za nastup iznad prosjeka. Sukladno tome, ocjene manje od pet su za slabije nastupe. Važno je dodati i da se najviša ocjena (10) i najniža (1) ne koriste često. Desetka je rezervirana za izuzetne vožnje, one koje se pamte i godinama nakon utrke. Tako izuzetne vožnje rijetko vidimo, stoga neće često biti ni ocjene 10. Isto vrijedi i za ‘jedinicu’, pri ocjenjivanju više se držimo sredine, nego odlaska u ekstreme.Za kraj ćemo još istaknuti da se u obzir uzima i mašinerija, odnosno, u nastup vozača uzimamo kontekst brzine njegovog bolida i očekivanja momčadi. Zato istu ocjenu može dobiti pobjednik utrke i netko tko je u najgorem bolidu na gridu osvojio mršavi bod.

(Photo by Jared C. Tilton/Getty Images) // Getty Images / Red Bull Content Pool

Logan Sargeant (4) – Odustao u četvrtom krugu utrke, ali nije pokazao ništa u Kanadi zbog čega bi mogli misliti da bi imao odličnu utrku u Kanadi.
Alexander Albon (9) – Kakva vožnja Albona! Osvojio je sjajno sedmo mjesto i šest bodova za Williams. Drugi put ove sezone završio je u bodovima, a pogotovo je impresivno jer je do sedmog mjesta došao na čelu ‘DRS kolone’. Iza sebe ostavio je oba McLarena, Lancea Strolla i Estebana Ocona.
Nyck de Vries (3) – Nastavlja s neuvjerljivim vožnjama. Utrku je završio zadnji, a opet se pokazao u negativnom svijetlu. Učinio je amatersku pogrešku, zablokirao kotačima i poslao sebe i Magnussena u izletnu zonu.
Yuki Tsunoda (5) – Imao je svoje najgore kvalifikacije u sezoni i u utrci nije mogao konkurirati za bodove. AlphaTauri sada je zadnja u prvenstvu konstruktora, a čini se da je mladi Tsunoda usamljen u borbi za bodove, jer ne može baš računati na pomoć momčadskog kolege.
Nico Hülkenberg (5) – Kvalificirao se na nevjerojatno drugo mjesto, iako su mu u tom pothvatu itekako pomogli vremenski uvjeti. Krenuo je s petog mjesta u utrku zbog kazne (zadržavanje u kvalifikacijama), a njegov Haas nije dobro čuvao gume i to se odrazilo na tempu iskusnog Nijemca. Na kraju 15. i neće biti presretan vikendom u Kanadi unatoč sjajnim kvalifikacijama.

(Photo by Jake Grant / LAT Images)

Kevin Magnussen (4,5) – Nije se istaknuo po brzini u Kanadi. Haas proždirao gume u Kanadi, a Magnussen je bio i žrtva lošeg utrkivanja Nycka de Vriesa, koji je obojicu poslao u izletnu zonu. Vikend za zaborav.
Fernando Alonso (9) – U vrhunskom izdanju kao i većinu sezone. Završio prvi put utrku ove sezone s manje od deset sekundi zaostatka za Alonsom, a zaslužio je pohvalu i zbog sjajnog vođenja utrke na drugom mjestu dok je iza sebe imao itekako brzog Hamiltona. Snašao se u zahtjevnijim uvjetima (problemi s kočnicama) i osvojio šesto postolje ove sezone.
Lance Stroll (4) – Ispao u Q2 i utrku završio s više od 50 sekundi zaostatka za Alonsom nakon što je prvi put ove sezone pobijedio dvostrukog svjetskog prvaka na utrci u Barceloni. Iako je konačno deveto mjesto, uzevši u obzir tijek utrke, na kraju pozitivan rezultat za Strolla, teško je progledati mu kroz prste zbog ogromnog zaostatka za Alonsom.
Valtteri Bottas (7) – Napokon je podsjetio da spada među kvalitetnijim vozačima na gridu i drugi put ove sezone osvojio bodove. Iako Alfa Romeo nije toliko konkurentna ove sezone, ekipi je potreban Bottas koji iz utrke u utrku konkurira za bodove.
Zhou Guanyu (4) – Puno slabiji nego prošlu utrku u Španjolskoj, gdje je ostvario najbolji uspjeh u karijeri s devetim mjestom. Završio utrku na 16. mjestu, čak šest pozicija slabije od momčadskog kolege Bottasa, koji ove sezone nije u sjajnoj formi.

F1, GP Fernando Alonso, Aston Martin AMR23

Oscar Piastri (5) – Nije profitirao s izlaskom sigurnusnog automobila. Kasnije u utrci je zaglavio u DRS vlaku, ali nije bio među uvjerljivijim vozačima iz te skupine. Napušta Kanadu s 11. mjestom i nula osvojenih bodova.
Lando Norris (4) – Kao i momčadski kolega Piastri, Norris nije imao sreće sa Safety carom. Na kraju je bio u igri za bodove, ali je zbog vlastite gluposti kažnjen i završio izvan Top 10.
Pierre Gasly (5) – Još jedan vikend za Gaslyja u kojem su se problemi samo gomilali. Nije završio prvi slobodni trening zbog problema s bolidom, a u Q2 nije završio krug zbog zadržavanja Carlosa Sainza, koji je zbog toga kažnjen. U utrci je zaglavio u DRS vlaku i nije uspio osvojiti bodove. Još nije uhvatio pravu formu ove sezone.
Esteban Ocon (7) – Nastavlja demonstrirati dobre vožnje. Ocon je četiri utrke u nizu završio u bodovima i osvojio 25 bodova u tom razdoblju. U ovom trenutku jedan od najkonzistentnijih vozača na gridu.
George Russell (3) – Iako je demonstrirao brzinu i neustrajnost ovog vikenda, Russella su na kraju koštale vlastite greške. Pratio je Alonsa i Hamiltona u prvom dijelu utrke, ali je završio u zaštitnoj ogradi zbog vlastite greške, izgubio pola prednjeg krila i morao otići u boks. Dobrom vožnjom vratio se u bodove, ali morao je odustati zbog problema s kočnicama koji je nastao nakon sudara. Skupa greška za mladog Britanca.

(Photo by Andy Hone / LAT Images)

Lewis Hamilton (8) – Drugu utrku u nizu i treći put ove sezone na postolju. Hamilton nastavlja s odličnim vožnjama ove sezone i definitivno izgleda kao bolja ‘srebrna strijela’ ove sezone. Odradio je mirnu utrku i dao sve od sebe da svlada Fernanda Alonsa, koji je ipak bio prebrz. Postao četvrti vozač ove sezone s više od 100 osvojenih bodova.
Carlos Sainz (6,5) – Kao i Leclerc, iskoristio je sjajnu strategiju Ferrarija u utrci i drugu utrku u nizu završio na petom mjestu. Ferrari je ovog vikenda osvojio više bodova od Mercedesa i jednako kao Aston Martin, rezultat koji im je bio od velike važnosti kako bi ostali u igri za drugo mjesto u prvenstvu konstruktora. Sainz zaslužuje jednake pohvale kao Leclerc za taj rezultat, ali dobio je manju ocjenu zbog nepotrebnog zadržavanja Pierrea Gaslyja u kvalifikacijama i kazni koju je sukladno tome dobio.
Charles Leclerc (7) – Ispao u Q2 nakon loše procjene Ferrarija, ali u utrci je izvukao maksimum. Bio znatno brži od Pereza i momčadskog kolege, a Monegažaninu je trebala ovakva utrka sa solidnim tempom kako bi ‘stao na noge’. Sigurno s nešto većim veseljem očekuje sljedeću utrku.
Sergio Perez (3) – Nakon odličnog starta u sezonu Perez nastavlja s očajnom formom. Treću utrku u nizu nije izborio Q3 niti završio utrku na postolju, što je vrlo loš rezultat kada uzmemo u obzir da Verstappen komotno osvoji utrku čak i kada starta oko desetog mjesta. U Miamiju je mogao preuzeti vodstvo u poretku vozača, a sada zaostaje 69 bodova i Fernando Alonso mu puše za vratom. Red Bull sigurno s povećalom sada prati njegove vožnje…
Max Verstappen (9) – Još jedan uvjerljiv vikend za vodećeg vozača u prvenstvu. Perez je u prve četiri utrke uzeo dvije pobjede i konkurirao za vodstvo u prvenstvu, ali leteći Max od tada je ubacio u višu brzinu i nanizao četiri pobjede i povisio prednost u poretku vozača na ogromnih 69 bodova. Nije ni srpanj, ali borba za prvaka već se čini gotova.

Objava Ocjene s VN Kanade: Ferrari za promjenu ugodno iznenadio, prvenstvo vozača je gotovo? pojavila se prvi puta na GP1.hr | Najbrži hrvatski F1 portal.