Ocjene s VN Las Vegasa: Leclerc propustio najbolju priliku za pobjedu

Veliku nagradu Las Vegasa započela je šokantnim treningom u kojem je nepravilno zavrnut šaht rasturio motor Carlosa Sainza. Spektakl u američkoj režiji malo je koga oduševio, ali zato utrka u Las Vegasu – nije razočarala

Max Verstappen uzeo je 19. pobjedu u sezoni nakon vrlo napete završnice u kojoj je prestigao Sergija Pereza i Charlesa Leclerca za pobjedu. Monegažanin je bio vrlo blizu prve pobjede u sezoni, ali drugim izlaskom sigurnosnog automobila na stazu ostao je bez važne prednosti.

Prije nego što počnemo s ocjenama i kratkim komentarom svakog vozača, još ćemo jednom podsjetiti na kriterij za ocjenjivanje. Zlobno je kažnjavati vozače zbog mehaničkih kvarova i vanjskih faktora, tako da su ocjene isključivo usredotočen na performanse vozača tijekom GP vikenda.

Najbitniji je, naravno, konačan plasman u utrci. On najviše određuje ocjenu, ali u obzir se uzimaju i kvalifikacije, kao i slobodni treninzi – koji bi ipak samo u rijetkim slučajevima trebali raditi razliku na ocjenu. ‘Default’ ocjena je pet, dakle svaka je veća ocjena prikladna za nastup iznad prosjeka. Sukladno tome, ocjene manje od pet su za slabije nastupe. Važno je dodati i da se najviša ocjena (10) i najniža (1) ne koriste često. Desetka je rezervirana za izuzetne vožnje, one koje se pamte i godinama nakon utrke. Tako izuzetne vožnje rijetko vidimo, stoga neće često biti ni ocjene 10. Isto vrijedi i za ‘jedinicu’, pri ocjenjivanju više se držimo sredine, nego odlaska u ekstreme.

Za kraj ćemo još istaknuti da se u obzir uzima i mašinerija, odnosno, u nastup vozača uzimamo kontekst brzine njegovog bolida i očekivanja momčadi. Zato istu ocjenu može dobiti pobjednik utrke i netko tko je u najgorem bolidu na gridu osvojio mršavi bod.

• Logan Sargeant (5) – Iako još nije potvrđen za 2024. godinu, moguće da je solidnim izvedbama na kraju sezone osigurao drugu šansu dogodine. Amerikanac svakom utrkom demonstrira sve veću zrelost, a pohvalno je što je držao svoj bolid pored zaštitne ograde cijeli vikend u Vegasu, a i izborio Q3 u kvalifikacijama.
  • Alexander Albon (5) – Činilo se kako Williams očekuje najbolji bodovni ulov u Vegasu nakon što su se s oba bolida kvalificirala u Q3. Ipak, utrka nije išla u korist slavnog konstruktora. Albon je izgubio nekoliko pozicija tijekom drugog SC-a, a u Vegasu je više griješio nego što smo od njega navikli.
  • Daniel Ricciardo (5) – Bio je bolji vozač AlphaTaurija u Vegasu, ali malo će to značiti njegovoj ekipi, koja je zbog slabe forme u SAD-u možda izgubila šansu za sedmo mjesto u poretku konstruktora koje uoči zadnje utrke pripada Williamsu.
  • Yuki Tsunoda (4) – U Vegasu nije bio u briljantnom izdanju, a nije mu pomogao ni prilično loš vikend AlpheTauri, koja je u SAD-u bila bliže samom začelju nego krugu osvajača bodova. Odustao iz utrke nekoliko krugova prije kraja.
  • Nico Hülkenberg (5) – Zanimljivo, Hulkenberg u nijednom trenutku utrke nije kasnio više od četiri sekunde za momčadskim kolegom. Ipak, nije ga uspio prestići, a na kraju je i odustao zbog kvara na motoru.
  • Kevin Magnussen (6) – Dao je sve od sebe da osvoji vrlo važne bodove za Haas, koji je zapeo na dnu poretka konstruktora. Kvalificirao se u Q3 i prvi se dio utrke držao u top 10, ali je njegov Haas ‘progutan’ od strane bržih bolida, pa je utrku završio na 13. mjestu.
  • Fernando Alonso (5) – Napravio je atipičnu pogrešku na startu utrke. Izgubio je kontrolu nad bolidom i time uzrokovao kaos u prvom zavoju te sudar u kojem je sudjelovalo nekoliko vozača. Uz pomoć sigurnosnih automobila i solidnom vožnjom vratio se u krug osvajača bodova, ali greška sa starta mogla ga je skupo koštati.
  • Lance Stroll (7) – Dobio je bizarnu kaznu od pet mjesta na gridu zato što je prestigao vozača na treningu tijekom žutih zastava. Nije se uspio kvalificirati u Q2, ali mu je možda i pomogla kazna, s obzirom da je izbjegao kaos na startu utrke, a zatim vrlo solidnom vožnjom osvojio odlično peto mjesto. Kanađanin je pravu formu uhvatio tek na samom kraju sezone, što je šteta kada uzmemo u obzir kvalitetu Aston Martina s početka sezone
  • Valtteri Bottas (5) – I dok je Zhou ispao u Q1, Bottas je svoju Alfu Romeo doveo sve do 8. mjesta na gridu. Nažalost, njegova je utrka praktički završila u prvom krugu. Bio je kolateralna žrtva incidenta u prvom zavoju, zbog čega je pretrpio veliku štetu. Završio je utrku, ali zakucan na začelju. Istaknimo i kako je cijeli vikend patio od problema sa želudcem.
  • Zhou Guanyu (4) – Prilično anoniman vikend za kineskog vozača koji nije mogao konkurirati za bodove u bolidu Alfe Romeo, koja nije imala kompetitivan paket u Vegasu, izgleda kako je borba za osmo mjesto u prvenstvu konstruktora gotova priča za ovu ekipu.
(Photo by Chris Graythen/Getty Images) // Getty Images / Red Bull Content Pool //
  • Oscar Piastri (6) – Ispao je u prvoj kvalifikacijskoj rundi baš kao i Norris, ali Australac je dovršio utrku i na kraju ‘isčupao’ bod u vikendu koji nije bio najbolji za McLaren. Mogao je doći do još kojeg boda da nije imao puknuće gume u nesreći s Hamiltonom.
  • Lando Norris (4) – Lando je imao vikend za zaborav. Ispao je u Q1 kao i Piastri, a iz utrke je odustao već u trećem krugu nakon što je izgubio kontrolu nad bolidom i proklizao u ogradu.
  • Pierre Gasly (5) – Njegov je vikend bio potpuna suprotnost Oconovog. Kvalificirao se u drugi startni red i trebao je uloviti dobar bodovni plijen u Vegasu. Ipak, otišle su mu gume u drugom dijelu utrke, nakon čega je izgubio nekoliko pozicija i na kraju
  • Esteban Ocon (7) – Imao je nepotreban incident s Verstappenom u kvalifikacijama, zbog kojeg je ispao u Q1. Ipak, u utrci je bio pod sretnom zvijezdom. Već je nakon starta ušao u krug osvajača bodova, a dobrim čuvanjem guma je izborio četvrto mjesto u kaotičnoj utrci.
  • George Russell (4,5) – Odradio je korektan vikend u Las Vegasu, ali ostao je bez važnih bodova zato što nije gledao u retrovizor kada ga je Verstappen prestizao. Kroz cilj je prošao kao četvrti, ali zbog pet sekundi vremenske kazne Russell je završio tek osmi, čime je izgubio važne bodove u borbi za drugo mjesto u prvenstvu konstruktora.
(Photo by Chris Graythen/Getty Images) // Getty Images / Red Bull Content Pool
  • Lewis Hamilton (6,5) – Sedmerostruki svjetski prvak imao je prilično sadržajnu utrku u kojoj je ipak uspio osvojiti bodove unatoč brojnim nedaćama. Preživio je kontakt u prvom zavoju, ali mu je puknula guma tijekom utrkivanja s Piastrijem. Uz pomoć sigurnosnog automobila uhvatio je priključak iako je čitav krug vozio s probušenom gumom, a na kraju je osvojio skromnu nagradu u vidu sedmog mjesta. Možda i presudnog u borbi za drugo mjesto u prvenstvu konstruktora.
  • Carlos Sainz (6) – Španjolac je zaslužio startati utrku u Vegasu iz prvog startnog reda. Nažalost, FIA nije mogla napraviti iznimku i poštedjeti ga kazne od 10 mjesta na gridu nakon bizarne nezgode na treningu sa šahtom, koji je razorio spremnik za energiju na njegovom Ferrariju. Španjolac se nije najbolje snašao na startu utrke, kada je proklizao na dijelu staze po kojem je bilo ulje, zbog čega je sudjelovao u sudaru. Na kraju je završio šesti nakon što je zaradio mjesto zbog Russelove kazne, ali nije uspio na stazi prestići Mercedesovog aduta, kao ni Strolla.
  • Charles Leclerc (8) – Nastavak sjajne forme koju demonstrira u drugom dijelu sezone. U Vegasu je osvojio peti pole position u 2023., a u ovoj je utrci bio i najbliže tome da konačno najbolju startnu poziciju pretvori i u pobjedu. Monegažanin je dao sve od sebe protiv Red Bullovih vozača na svježim gumama, a mi se možemo pitati da li je imao šansu za pobjedu na novim gumama.
  • Sergio Perez (6) – Solidan vikend za Meksikanca koji je svakako zadovoljan činjenicom kako je osvojio prvo postolje nakon 77 dana i VN Italije na Monzi! Nakon što je pomalo nesretno ispao u Q2, Perezu su u utrci pomogli sigurnosni automobili, zbog čega je na kraju čak konkurirao za pobjedu, iako je bio očigledno za nijansu sporiji od momčadskog kolege Maxa i Leclerca, unatoč činjenici da mu je Nizozemac pomagao kako bi osigurali dvostruku pobjedu
  • Max Verstappen (7,5) – Oštro i direktno je kritizirao organizaciju utrke u Vegasu. Istaknuo je kako ne uživa u glamuroznom popratnom sadržaju koji je pratio vikend u Vegasu, ali Nizozemac se činio prilično sretnim nakon što je utrka završila, a on je uzeo 18. pobjedu u sezoni. U kvalifikacijama je završio iza oba Ferrarija, čak i s osjetnim zaostatkom (+0.378s) za RB-ove standarde. Na startu je bio previše agresivan s obzirom na to da je njegov dio staze bio pun ulja, a njegove su gume bile hladne. Ipak, Verstappen je savladao i te izazove i opet slavio.

Objava Ocjene s VN Las Vegasa: Leclerc propustio najbolju priliku za pobjedu pojavila se prvi puta na GP1.hr | Najbrži hrvatski F1 portal.