Ocjene s VN Španjolske: Verstappen nadmašio sebe, Mercedesi na visokoj razini

Iza nas je i sedma utrka sezone. Max Verstappen po treći put u karijeri osvojio je takozvani ‘Grand chelem’, odnosno iznimno rijetko postignuće kada vozač u jednom GP vikendu osvoji pole position, pobjedi u utrci, postavi najbrži krug i vodi svaki krug. Iza Nizozemca smjestili su se Mercedesov Lewis Hamilton i George Russell, koji su tako osvojili prvo dvostruko postolje ove sezone za ‘srebrne strijele’ ali i prvo dvostruko postolje koje nije u režiji Red Bulla u 2023.

Prije nego što počnemo s ocjenama i kratkim komentarom svakog vozača, još ćemo jednom podsjetiti na kriterij za ocjenjivanje. Zlobno je kažnjavati vozače zbog mehaničkih kvarova i vanjskih faktora, tako da su ocjene isključivo usredotočen na performanse vozača tijekom GP vikend. Najbitniji je, naravno, konačan plasman u utrci. On najviše određuje ocjenu, ali u obzir se uzimaju i kvalifikacije, kao i slobodni treninzi – koji bi ipak samo u rijetkim slučajevima trebali raditi razliku na ocjenu.

‘Default’ ocjena je pet, dakle svaka je veća ocjena prikladna za nastup iznad prosjeka. Sukladno tome, ocjene manje od pet su za slabije nastupe. Važno je dodati i da se najviša ocjena (10) i najniža (1) ne koriste često. Desetka je rezervirana za izuzetne vožnje, one koje se pamte i godinama nakon utrke. Tako izuzetne vožnje rijetko vidimo, stoga neće često biti ni ocjene 10. Isto vrijedi i za ‘jedinicu’, pri ocjenjivanju više se držimo sredine, nego odlaska u ekstreme.Za kraj ćemo još istaknuti da se u obzir uzima i mašinerija, odnosno, u nastup vozača uzimamo kontekst brzine njegovog bolida i očekivanja momčadi. Zato istu ocjenu može dobiti pobjednik utrke i netko tko je u najgorem bolidu na gridu osvojio mršavi bod.

Photo by Mark Thompson/Getty Images // Getty Images / Red Bull Content Pool

Logan Sargeant (4) – Opet osjetno sporiji od momčadskog kolege. Ako moramo istaknuti nešto pozitivno kod američkog rookieja ovog vikenda, to je činjenica da nije imao nesreću na stazi. Ipak, njegova budućnost u sportu je pod upitnikom, možda čak i većim nego karijera Nycka De Vriesa.
Alexander Albon (5) – Kvalificirao se 18, utrku završio na 16. mjestu. Williams ponovno izgleda kao najsporiji bolid na gridu, a u Barceloni je šokirala i fotografija podnice bolida koja izgleda znatno ‘primitivnije’ od ostalih na gridu. Što se tiče Albona, nije puno mogao u bolidu koji nije bio konkurentan.
Nyck de Vries (4) – Nije bio poseban ni u pozitivnom ni u negativnom smislu. Ponovno u sjeni Tsunode, a utrku je završio na 14. mjestu. Ako želi zadržati mjesto u AlphaTauriju trebao bi početi konkurirati za bodove.
Yuki Tsunoda (6) – Kroz cilj prošao kao deveti, ali u službenom zapisniku utrke vidjet ćete ga na 12. mjestu zbog pet sekundi kazne koju je dobio zbog ‘zatvaranja vrata’ Zhouu u 56. krugu utrke prilikom borbe za poziciju. Po mom mišljenju opravdano nezadovoljan kaznom. Smatram da je incident s vozačem Alfe Romeo više spadao u kategoriju grubog utrkivanja nego nepoštenog.
Nico Hülkenberg (4) – Očekivao sam više od Hulkenberga u utrci u koju je krenuo s osmog mjesta. Možda Haas nije bio na toj razini u Kataloniji, ali od Hulkenberga je za očekivati borbu za Top 10 s AlphaTaurijem i Alfom Romeom. U Kataloniji su te ekipe imale predstavnika u Top 10, tako da je 15. mjesto Hulka razočaravajuće.

Photo by Peter Fox/Getty Images) // Getty Images / Red Bull Content Pool

Kevin Magnussen (3) – Daleko od dobre forme. Nakon sjajne 2022, za Magnussena svakako nije sjajno što je povratnik Hulkenberg bolji i konzistentniji ove sezone. Nakon 19. mjesta u Monaku mora se pomiriti s 18. mjestom u Barceloni.
Fernando Alonso (5) – Na početku sezone šesto i sedmo mjesto bilo bi sjajno za Aston Martin. Međutim, očekivanja su s punim pravom veća nakon što je Alonso osvojio već pet postolja ove sezone. Prvi put ove sezone sporiji od Strolla, a vikend je obilježila i greška koju je napravio u Q1 i time si otežao posao u kvalifikacijama. Moramo istaknuti i da je na kraju utrke vjerojatno svojom voljom završio iza Strolla.
Lance Stroll (6) – Prvi put ove sezone bolji od Fernanda Alonsa. Na početku utrke domišljato je prestigao Hamiltona i neko vrijeme bio na trećoj poziciji. Odradio čisti vikend bez grešaka i osvojio solidne bodove u vikendu u kojem Aston Martin nije bio na najvišoj razini.
Valtteri Bottas (3) – Bottas je u neobjašnjivo lošoj formi u 2023. Nastavio je niz slabih rezultata i završio 19. u utrci u kojoj nitko nije odustao, dok je Zhou završio na devetom mjestu.
Zhou Guanyu (8) – Najbolji plasman u karijeri Zhoua! Osvojio dva boda i time se izjednačio s iskusnijim Bottasom u poretku vozača s četiri boda. Iako mu je Finac pomogao u srednjoj fazi utrke, kineski vozač bio je brži, konzistentniji i bolji u Kataloniji. Zaslužuje pohvale za vrlo dobar vikend i bodovima kojima se Alfa izjednačila s Haasom na sedmom mjestu u poretku konstruktora.

F1, GP, Spain Fernando Alonso, Aston Martin AMR23

Oscar Piastri (4.5) – Krenuo je 10. u utrku i bio sporiji od Tsunode i Zhoua koji su bili u Top 10. Smatram da je u toj borbi Piastri mogao pokazati više.
Lando Norris (7.5) –
Kvalificirao se na treće mjesto i imao priliku za sjajan plasman i dobar bodovni ulov. Ipak, utrka mu je uništena već u prvom krugu zbog trkaćeg incidenta s Hamiltonom. Morao je u boks na kraju kruga, gdje mu nije pomogla spora promjena prednjeg krila i guma u režiji mehaničara McLarena. Utrku je završio na 17. mjestom i samo krugom zaostatka za letećim Verstappenom.
Pierre Gasly (5) – Vikend pun uspona i padova. Kvalificirao se četvrti, što je sjajan rezultat. Međutim, startao je tek s 10. mjesta zato što je dobio dvije kazne od tri mjesta zbog ometanja drugih vozača u kvalifikacijama. Na startu utrke je pao na 14. mjesto, na kraju napredovao do 11. pozicije, a bod mu je poklonio dobar prijatelj i nekadašnji kolega Yuki Tsunoda, koji je kažnjen. Na kraju može biti zadovoljan s bodom.
Esteban Ocon (7) – Još jedan solidan vikend u kojem je osvojio dobre bodove za Alpine. Iako su iz francuskog konstruktora najavljivali sličan tempo u Barceloni kao i u Monaku, izgleda kako je realnost za Alpine borba iza Red Bulla, Mercedesa, Aston Martina i Ferrarija. Tu je, dakle, Ocon izvukao maksimum osmim mjestom u utrci, a time je osvojio bodove treću uzastopnu utrku.
George Russell (8) – Iako je odradio sjajnu utrku u kojoj je s 12. mjesta dogurao do postolja, a možda i važnije, bio bolji od Pereza koji je startao s 11. mjesta. Ipak, kiksao je u kvalifikacijama i bilo bi nepošteno prema Hamiltonu, koji je imao konzistentniji i čišći vikend, kada bi Russell imao veću ocjenu.

Lewis Hamilton (8.5) – Osvojio drugo postolje ove sezone i čak 11. u Barceloni u svojoj bogatoj karijeri. Hamilton je startao peti i preživio kontakt s Norrisom na početku utrke. U šestom krugu prestigao je Strolla za treće mjesto, a u 28. Sainza za drugo. Krajem utrke je kontrolirao tempo i rutinski završio drugi.
Carlos Sainz (7) – Kvalificirao se drugi i bio jedan od rijetkih vozača koji nisu imali velikih problema u problematičnim kvalifikacijama. U utrci je, kao da je već sudbina, kliznuo niz poredak, ali završio je peti i osigurao solidan plasman. Postolje je, čini se, izvan Ferrarijevih ruku u ovom trenutku. Pohvalu zaslužuje i za bolji plasman od oba Aston Martina.
Charles Leclerc (3.5) – Kao da svaka utrka služi kao podsjetnik Tifosima da može biti gore. Leclerc je bio neobjašnjivo spor u kvalifikacijama, gdje je završio na 19. mjestu i ispao u Q1. Čak i Ferrariju nije bilo jasno zašto je Monegažanin bio tako spor, pa su rastavili bolid, na Leclercov Ferrari podesili novi stražnji kraj zbog čega je startao iz boksa, ali nije mogao bolje od 11. mjesta. Vikend za zaborav.
Sergio Perez (4) – Opet je zeznuo u kvalifikacijama. Utrku je završio četvrti nakon što je startao 11. Iako to ne zvuči loše na papiru, uzmimo u obzir da Meksikanac vozi uvjerljivo najbrži bolid na gridu, a utrku je završio iza Russella koji je bio iza njega na gridu! Sve osim postolja u ovom Red Bullu je neuspjeh. Uskoro bi mogao zaboraviti lov na titulu prvaka, jer je zaostatak za Verstappenom sada velikih 53 boda.
Max Verstappen (10) – Svjetski prvak u najboljem izdanju. Teško je cijeniti kvalitetu vozača kada vozi bolid koji je kvalitetan kao ovogodišnji Red Bull. Ipak, ne smijemo izgubiti perspektivu da je Nizozemac odradio nevjerojatan vikend, iako praktički nije imao konkurenciju. Čak je i za vrijeme najvećih dominacija rijetko viđamo Grand Chelem, kojeg je ovog vikenda ostvario Verstappen. Osvojio je pole position, pobijedio u utrci, imao najbrži krug i vodio svaki krug utrke. Bonus – bio je najbrži i na svakom slobodnom treningu.

Objava Ocjene s VN Španjolske: Verstappen nadmašio sebe, Mercedesi na visokoj razini pojavila se prvi puta na GP1.hr | Najbrži hrvatski F1 portal.