sport

Povratak utrkivanja u Tursku

Odmorili smo jedan vikend od utrkivanja, utisci iz Imole su se slegli, i polako se vraćamo ustaljenom ritmu. Nakon vikenda pauze slijedi nam još jedan povratnički trkaći vikend, utrka za Veliku nagradu Turske. Posljednju utrku za VN Turske ispratili smo 2011. godine, a ovogodišnji, revidirani kalendar otvorio je mogućnost za organiziranje još jedne inicijalno neplanirane utrke. Od 12. do 15. studenog jureći karavan boravit će na stazi Istanbul Park, gdje će se u nedjelju voziti 58 krugova utrke za Veliku nagradu Turske.

Formula 1 u Turskoj nije provela dugo vremena. Prva utrka za VN Turske održana u kolovozu 2005. godine, na stazi Istanbul Park, još jednoj stazi koju je dizajnirao Hermann Tilke. Izgradnja staze započela je 2003. godine, a u njezinu izgradnju uloženo je oko 40 milijuna dolara. Nekadašnji šef Formule 1, Bernie Ecclestone, stazu u Tuzli istočno od Istanbula, nazivao je najboljom trkaćom stazom na svijetu. Istanbul Park je staza duga 5,338 kilometara, s prosječnom širinom od 15 metara i prostire se na 2,215 milijuna kvadratnih metara. Staza ima 14 zavoja, a u utrci će se prijeći ukupno 309,356 kilometara.

Prvi pobjednik na utrci za Veliku nagradu Turske bio je Kimi Raikkonen, tada vozač momčadi McLaren-Mercedes. Uz njega su se na inauguralnom pobjedničkom postolju našli Renaultov vozač Fernando Alonso i McLarenov Juan Pablo Montoya. Montoya je na prvom izdanju utrke u Turskoj postavio i najbrže vrijeme kruga (1:24.770), što i danas stoji kao vrijeme za rekord kruga.

Godinu kasnije Felipe Massa je svoju prvu pobjedu u karijeri ostvario na VN Turske. Massa je u bolidu momčadi Ferrari u utrci vodio od početka do kraja. Ferrarijev dvojac, Massa i Schumacher su dobar dio utrke bili na prve dvije pozicije, no tijekom sigurnosnog vozila morali su zajedno ući u boks, što je iskoristio Fernando Alonso. Massa je pobijedio ispred Fernanda Alonsa koji je branio naslov svjetskog prvaka i svog momčadskog kolege Michaela Schumachera, sedmerostrukog svjetskog prvaka. Massa je svoj uspjeh ponovio i naredne dvije godine, čime je postao i najuspješniji vozač na utrkama za VN Turske.

Massin niz u Turskoj prekinuo je Jenson Button 2009. godine, pobijedivši u bolidu momčadi Brawn GP. Bila je to ujedno i Jensonova najuspješnija sezona u karijeri, a i najava za uspješan niz Red Bulla. Naime, utrku su iza Buttona završili vozači Red Bull Racing momčadi, Mark Webber i Sebastian Vettel. Buttonova pobjeda u Turskoj bila je njegova šesta pobjeda u prvih sedam utrka te sezone. Također, bila je to posljednja Buttonova pobjeda sezone, no imao ih je dovoljno za naslov svjetskog prvaka.

Kako bi Felipe Massa ostao usamljen u statistici višestrukih pobjednika u Turskoj, pobrinuli su se Lewis Hamilton (pobjednik 2010.) i Sebastian Vettel (pobjednik 2011.) godine. Za mnoge fanove nezaboravan je sudar Red Bullovih vozača Webbera i Vettela 2010. godine, nakon kojeg je Vettel odustao, a Webber se spletom okolnosti dokopao trećeg mjesta na kraju utrke. Dosta se debatiralo oko tog sudara nakon utrke, a vozači su krivili jedan drugog. Izdanje 2011. godine bilo je zadnje utrke u Turskoj, a i ono je bilo upitno, obzirom da je Ecclestone planirao dvostruko povećati troškove učešća u kalendaru. Utrka je 2011. ipak održana, no za narednu godinu dogovor nije postignut.

Pandemija koronavirusa i otkazivanje niza utrka u ovogodišnjem kalendaru otvorili su vrata za neke nove utrke i povratak starih. Turci su iskoristili priliku i jednokratno se vratili u svijet Formule 1. Osma utrka za VN Turske koja nam slijedi za vikend mogla bi biti utrka na kojoj će Lewis Hamilton postati svjetski prvak i izjednačiti rekord Michaela Schumachera po broju osvojenih naslova svjetskog prvaka. Naime, Lewisu je neophodno da završi utrku ispred momčadskog kolege Valtterija Bottasa, ili da Bottas nema osam i više bodova ispred Hamiltona u utrci. Ako pobijede vozači Mercedesa, biće to 200. pobjeda za bolide pogonjene Mercedesovim motorima, a ako pobijedi Lewis Hamilton, izjednačit će još jedan Schumacherov rekord. Naime, Michael je pobijedio najviše puta za jednog konstruktora, 72 puta za Ferrari. Ako pobijedi, Lewis će upisati 72. pobjedu za Mercedes.

Uz još nekoliko zanimljivih detalja o utrkivanju u Turskoj, želimo Vam ugodan trkaći vikend.

• Od posljednje utrke za VN Turske do nedjelje proći će 3.479 dana.
Istanbul Park je staza na kojoj se utrke voze u smjeru suprotnom kazaljci na satu. Godine 2011. bila je jedna od pet takvih staza, društvo u obrnutom smjeru su joj pravile staze Jose Carlos Pace u Brazilu, Marina Bay u Singapuru, Korea International Circuit i Yas Marina u Abu Dhabiju.
• Kapacitet tribina na Istanbul Parku je oko 125.000 gledatelja, te je utrka trebala biti otvorena za gledatelje u punom kapacitetu. Unatoč velikoj zainteresiranosti obožavatelja naknadno je objavljeno da će utrka ove godine biti zatvorenog tipa zbog pandemije koronavirusa.
• Felipe Massa je jedini vozač koji je u Turskoj pobjeđivao više od jednom, i to tri puta. Od konstruktora, u Turskoj je najuspješniji Ferrari, s tri pobjede, Massine.
• Na sedam utrka za VN Turske, pobjeđivalo je pet različitih vozača za četiri momčadi, i to Kimi Raikkonen za McLaren, Felipe Massa za Ferrari, Jenson Button za Brawn, Lewis Hamilton za McLaren i Sebastian Vettel za Red Bull.
• 2011. godine utrku su startala 24 vozača. Oni su tijekom utrke 82 puta posjetili boksove. Pobjednik Sebastian Vettel se četiri puta zaustavljao u boksu.
• Pet od sedam utrka pobijedio je vozač koji je utrku započeo s najbolje startne pozicije.
• U Turskoj se nikad nije utrkivalo ovako kasno u godini, pa se mogu očekivati nešto niže temperature nego u ranijim izdanjima.
• S tim u vezi, 15. studenog su dosad vožene još samo dvije utrke, VN Australije 1987. i VN Brazila 2015. godine.
• Ako se na podiju nađu Hamilton, Bottas i Verstappen, izjednačit će se s drugim najčešćim trojcem na podiju, Vettelom, Alonsom i Webberom. Najviše puta su se zajedno na podij popeli Hamilton, Vettel i Rosberg.

Izvor: GP1.hr