sport

Predsezonska analiza bolida (1. dio) – sestrinski RB16 i AT01 pod povećalom

Predstavljanja bolida su iza nas, počeli smo i s testiranjima. A koliko ćemo vjerovati vremenima krugova kao prezentaciji brzine pojedinog bolida, povijest nas uči da bi iz godine u godinu sve manje trebali obraćati pažnju na to. Zato ćemo kratkom analizom u nekoliko dijelova posvetiti pažnju samom dizajnu bolida, tehničkim novostima i mogućim smjerovima budućeg razvoja. U današnjem prvom dijelu ćemo se dotaknuti ‘Red Bull obitelji’, AlphaTauri AT01 i Red Bull RB16.

AlphaTauri

Novo ime u Formuli 1, momčad koje se nedavno zvala Toro Rosso, predstavljanjem svojeg AT01 bolida izazvala je toliko pozitivnih reakcija na izgled i boje bolida da će fanovi uskoro i zaboraviti na staro ime momčadi.

Momčad se i dalje oslanja na svoju matičnu, Red Bull momčad, stoga i na ovogodišnjem bolidu možemo vidjeti elemente s prošlogodišnjeg bolida Red Bulla. Ipak, filozofija samog bolida je drugačija od trenutnog Red Bulla. To se nekako i zahtijeva od svakog bolida u Formuli 1, unikatnost i posebnost dizajna i tehnikalija. Zato Red Bull ne može jednostavno svojoj sestrinskoj momčadi dati skice svojeg bolida.

Odmah do izražaja u odnosu na Red Bull dolazi prednje krilo koje, barem na prezentaciji bolida, ima postavke prilično malenog aerodinamičkog učinka (low downforce). Tok zraka se usmjerava prema završnoj ploči (endplate) koja laganim zakrivljenjem usmjerava zrak (outwash) kroz mali razmak između kotača i gornjeg ruba krila.

Prednji dio ovjesa je postavljen visoko, što je postavljeno s ciljem da zajedno s prednjim krilom prema podnici struji više zraka s kojim se može dalje manipulirati. Na samom ulazu u bočni usis zraka nalazi se još neko maleno krilo, očito s ciljem da usmjerava zrak koji je već ušao u usis, a ne da ga samo prikuplja.

Rješenja stražnjeg ovjesa nose novo zabavno ime dizajna, a to je “boca coca-cole”. Taj dizajn nastoji tok zraka koji dolazi na zadnji dio bolida, usmjeriti nekom vrstom rampe prema gore, što naravno izaziva bolji potisak i držanje stražnjeg ovjesa. Naravno, turbulencije će igrati ovdje ulogu pa cijeli aerodimački paket mora igrati ulogu. Otvori za izlaz zraka i topline će se prilagođavati ovisno o uvjetima trkaćeg vikenda. Ventil pritiska turbo punjača (wastegate), ima dva mala izlaza ispod glavne ispušne cijevi (suprotno od Red Bulla), te jednostruki držač zadnjeg krila.

AlphaTauri AT01

Red Bull

Momčad Red Bulla na svojem RB16 nastavlja s prepoznatljivim strmim kutom podnice bolida (rake), tj. pomalo čudno visok stražnji kraj bolida koji se prema naprijed naravno spušta.

Prednje krilo za sada izgleda postavljeno za mnogo aerodinamičkog učinka (high downforce), poput Mercedesovog. Novost na prednjem dijelu je drukčiji izgled nosnice, zanimljivog dizajna i dva proreza na vrhu, vjerojatno za pomoć S-kanalu.

Sam nos je malo uži od prošlogodišnjeg, prilagođen strujanju zraka prema podnici. Prednji ovjes je niži, računajući tako na nižu točku gravitacije, ali i kompliciraniji protok zraka koji dolazi s prednjeg krila. U tome pomažu krilca koja se nalaze bočno na nosu bolida.

Stražnji ovjes je tipičan za Red Bullovu high-rake postavku bolida, s dijelovima postavljenima pomalo čudno visoko i spustom prema kotačima, a sve za učinkovitu cirkulaciju zraka. Ispušna cijev je ispod ventila pritiska turbo punjača, što znači da sam pokrov na stražnjem dijelu može završiti niže u odnosu na suprotnu postavku, kakvu ima AlphaTauri, ali istovremeno znači i širi pokrov pri kraju zadnjeg dijela. Zadnje krilo ima dvostruke držače prema stražnjem dijelu bolida, a u oko upada nimalo skrivena zlatna folija koja štiti držače od visokih temperatura ispuha.

Stražnji kotači imaju zanimljivi rebrasti dio koji služi jednostavno da površina unutar naplatka bude višlja, a time se bolje upravlja temperaturom kočnica.

Slikovni rezultat za red bull rb 16

Red Bull RB16

Izvor: GP1.hr