sport

Predsezonska testiranja 2020: Mercedesova demonstracija moći i Ferrarijeva “igra skrivača”

Tijekom šest dana predsezonskih testiranja na stazi Catalunya Mercedes je pokazao najviše. S jedne strane svoju moć, ali usput i određene probleme koji stvaraju nemir u redovima aktualnih prvaka. Ovisno o oku promatrača, Ferrari se može smatrati razočaranjem ili nepoznanicom, dok se u red ugodnih iznenađenja ubrajaju Racing Point, Renault i Williams.

Predsezonska testiranja trebala bi predstavljati nagovještaj nadolazeće sezone, ali kad podvučemo crtu pod šestodnevnu akciju na stazi nedaleko Barcelone, ne možemo reći da smo previše toga naučili. Momčadi ne otkrivaju karte i za ozbiljne zaključke o mogućnostima pojedinih bolida, trebat će pričekati utrku, dvije ili tri.

Međutim, iako dva dana kraći, ovogodišnji testovi otvorili su puno zanimljivih tema i mnogim momčadima dali razloga za optimizam.

Mercedesova demonstracija moći

Mercedes je dominantna momčad u svijetu Formule 1 posljednjih šest godina pa nije nikakvo čudo da su Srebrne strijele i na predsezonskim testiranjima ostavile najbolji dojam.

Lewis Hamilton i Valtteri Bottas u šest su dana odvozili čak 903 kruga stazom, što bi po odrađenoj kilometraži iznosilo čak 13 i pol Velikih nagrada Španjolske. Britanac je pritom rekorder ovogodišnjih testova s 466 rundi. Osim po broju krugova, Mercedes je u oba tjedna bio na vrhu po najboljim vremenima.

Još u prvom tjednu Bottas je odvozio 1:15,732. To je vrijeme tek tri desetinke lošije od prošlogodišnjeg pole positiona, a nitko od vozača nije mu se ozbiljnije približio. Finac je i u drugom tjednu imao najbrži krug – 1:16,196 na komponenti guma C5. Mercedes je bio najbrži i u simulaciji utrke, prema određenim analizama i do šest desetinki po krugu brži od najbližih konkurenata.

Iako je prošle godine imao daleko najbolji paket, a pravila se uoči ove sezone nisu značajnije mijenjala, u Mercedesu su se i ove godine odlučili za agresivniji pristup te su za svoj bolid pripremili dosta tehničkih noviteta. Onaj o kojem se najviše pričalo, posebno u prvom tjednu, je DAS – Dual-Axis Steering.

I dok je Mercedes u svim navedenim segmentima bio najbolji te na taj način ponovno demonstrirao svoju moć, na prvu utrku u Australiju ne odlazi sasvim miran. Uzrok tome su problemi s pogonskom jedinicom. U četvrtak poslijepodne Hamiltonu je bolid otkazao suradnju zbog problema s pritiskom ulja, a slične su neprilike doživjeli i u redovima drugog korisnika Mercedesovih motora, Williamsa.

Godinama su Mercedesove pogonske jedinice bile mjerilo za pouzdanost, klasa za sebe u ovoj hibridnoj eri Formule 1. Vjerojatno će i postojeći problemi brzo biti otklonjeni, ali pred odlazak u Melbourne ipak stvaraju određeni nemir u redovima glavnih favorita za naslov.

Ferrarijeva “igra skrivača”

Na ulasku u 2020. od Ferrarija se očekivao barem konkretniji napad na Mercedesovu dominaciju u Formuli 1. S obzirom na pokazano tijekom predsezonskih testiranja, Ferrari bi bilo sasvim opravdano gurnuti u skupinu razočaranja, no talijanskoj momčadi gotovo nitko ne vjeruje da su ova testiranja doista realni odraz njihovih mogućnosti.

Na testovima svi nešto skrivaju, samo je pitanje koliko je tko sakrio i koliko će biti brži kad dođu kvalifikacije za VN Australije. Iz Ferrarija uporno poručuju kako im nije bila namjera skrivati svoje adute, već da su njihovi rivali realno brži u ovom trenutku.

S bolidom SF1000 Ferrari je želio postići više downforcea, odnosno veću brzinu kroz zavoje. Vozači su u svojim izjavama potvrdili da je to uspješno odrađeno, ali ostaje pitanje koliko su zbog toga izgubili brzine na pravcu. Sudeći po rezultatima u Barceloni, mnogo, ali nepoznanica je koliko su “odvrnuli” motore. Posebno uzme li se u obzir da je Alfa Romeo postizao najveće brzine s tim istim Ferrarijevim motorom.

Najbrži krug Ferrarija postavio je Charles Leclerc posljednjeg dana testiranja (1:16,360 na najmekšoj komponenti guma). Talijansko društvo tako se smjestilo na četvrtu poziciju u poretku timova. Taj je krug desetinku sporiji od njihovog najbržeg kruga na prošlogodišnjim testiranjima, a je li doista realno vjerovati da je Ferrari uz sve resurse ove godine sporiji nego prošle?

Iako su u prvom tjednu imali nekih tehničkih problema, Ferrari je na kraju drugi po broju odrađenih krugova s 844, s tim da je Leclerc odradio 40 više od Sebastiana Vettela.

Red Bull kao prvi izazivač?

Max Verstappen i Alexander Albon izrazili su zadovoljstvo bolidom RB16, iako su i jedan i drugi imali nekoliko pirueta i izleta van staze. Bilo je određenih tehničkih poteškoća, ali što je važno za Red Bull, te poteškoće nisu bile vezane uz Hondinu pogonsku jedinicu, koja se činila vrlo dobrom i pouzdanom.

Po ukupnom broju krugova Red Bull je završio na petom mjestu sa 780 odrađenih rundi, a zanimljivost je da su čak 583 kruga odradili na C2 komponenti guma.

Posljednjeg poslijepodneva u Barceloni Verstappen je odradio i neke vrlo brze krugove na mekšim gumama pri čemu se ističe krug odrađen na gumama C3 u kojem je kasnio manje od dvije desetinke za Bottasom, a onda je na gumama C4 popravio svoje vrijeme za desetinku (1:16,269) i tim krugom došao do drugog mjesta na ljestvici najbržih vozača.

Toto Wolff, šef Mercedesove momčadi, u jednom je medijskom istupu rekao kako Red Bull izgleda kao prvi izazivač, a iz redova “Bikova” također se mogu čuti najave da im je ove godine cilj borba za naslov prvaka. Performanse bolida definitivno obećavaju, ostaje vidjeti jesu li spremni za korak više u odnosu na prošlu sezonu, odnosno mogu li biti konstantniji nego tijekom 2019.

Glavna priča sredine poretka: Rozi Mercedes

Što se tiče ekipa iz sredine poretka, tijekom testiranja se najviše pričalo o Racing Pointu. Iz više razloga. Prvo zbog dizajna njihovog bolida RP20 koji je izuzetno sličan prošlogodišnjem Mercedesu W10, a nakon toga i zbog odličnih rezultata koje je taj bolid postavio.

Tijekom svih dana testiranja vozači Racing Pointa bili su negdje pri vrhu rezultata. Za razliku od Mercedesa i Williamsa, nisu imali problema s pogonskom jedinicom, a ukupno su odradili 782 kruga. Najbrži krug postavio je Sergio Perez (1:16,658) i smjestio svoju ekipu na peto mjesto po brzini, ali važno je napomenuti da je taj rezultat ostvario na C3 gumama.

Nekima je zasmetala ta sličnost bolida Racing Pointa i lanjskog Mercedesa, ali u redovima Pink Panthera se ne zabrinjavaju time. Kažu da je sve po pravilima i da im je cilj borba za četvrto mjesto. Nakon testiranja otišli su čak i korak dalje pa ponudili malo preoptimističnu najavu borbe s Ferrarijem. Očito ima i onih koji stvarno vjeruju u ovako slab Ferrari.

Renault je testiranjima pristupio bez pravog predstavljanja bolida i nekako neuvjerljivo, ali završili su ih u pozitivnom tonu. Vrijeme 1:16,276 na C5 gumama, koje je u petak postavio Daniel Ricciardo, smjestilo je francusku momčad na treće mjesto poretka.

Imali su određenih problema tijekom boravka u Barceloni pa su ostali na 743 kruga (sedmo mjesto), ali dojam je kako su prema kraju testiranja išli uzlaznom putanjom i mogu s optimizmom gledati prema Melbourneu.

Tu je naravno i McLaren, od kojeg se mnogo očekuje nakon uspješne 2019. Čak 802 kruga odradili su Carlos Sainz i Lando Norris, što McLaren svrstava odmah iza Mercedesa i Ferrarija. Po najbržem krugu su se smjestili na šestu poziciju, Sainzovim krugom 1:16,820 na komponenti guma C4.

Definitivno u McLarenu imaju na čemu raditi, sugeriraju tako i Norrisove izjave o određenim nedostacima bolida, ali predsezonskim testiranjima mogu biti zadovoljni jer su sve odradili bez većih poteškoća i kvarova.

Probuđeni Williams, usnuli Haas

Williams je prvi izašao na stazu prvog dana testiranja i nakon prošlogodišnjeg debakla s kašnjenjem na testiranje, već je to bila svojevrsna pobjeda, barem u psihološkom pogledu.

Ono što može u većoj mjeri veseliti Williams, kao i njegove simpatizere, su daleko konkurentnija vremena i činjenica da su odradili preko 100 krugova u pet od šest dana testiranja. Ukupno su odradili gotovo 200 krugova više nego prošle godine, kad je bilo omogućeno osam dana testiranja.

Analiza podataka smješta Williams na sedmo mjesto po brzini u jednom krugu, a na deveto mjesto po brzini kroz simulaciju utrke. Krug Georgea Russella 1:16,871 čak je sekundu i dvije desetinke brži od njihovog najbržeg kruga na prošlogodišnjim testiranjima.

Ne treba sad očekivati da će Williams u ravnopravnu borbu s ekipama sredine poretka. Vjerojatno će u Australiji ponovno biti posljednji, ali napravili su značajan korak naprijed i smanjili zaostatak za ostalima.

A momčad za koju se očekuje da će biti najbliže Williamsu je – Haas. Iza američke momčadi grozna je 2019., a prema pokazanom na testiranju nema tu previše razloga za optimizam.

Po brzini su bili najlošiji, Romain Grosjean odvozio je krug 1:17,037 i tako je Haas jedina momčad koja se tijekom čitavog testiranja nije uspjela spustiti ispod granice od 77 sekundi. Po broju odrađenih krugova su također posljednji. Uspjeli su odvoziti 649 krugova, pri čemu je Kevin Magnussen ostao vozač s daleko najmanje krugova od dvadesetorice pilota na gridu.

Danac je ostao na 250 krugova, a sljedeći na listi je Kimi Raikkonen, koji je sa svojom Alfom odradio 300. Pritom treba uzeti u obzir da je Alfa Romeo testirao i rezervni vozač Robert Kubica pa su zato Kimi i Antonio Giovinazzi imali nešto manje vremena u bolidu od ostalih vozača.

Alfa je po najbržem krugu završila na devetom mjestu, zahvaljujući krugu Roberta Kubice od 1:16,942 na C5 gumama. Na stazi su se istaknuli najvećom maksimalnom brzinom posljednjeg dana, ali osim toga se nema baš puno toga pozitivnoga za istaknuti o Alfinim testiranjima. Niti po brzim krugovima, a niti po simulacijama utrke nisu izgledali posebno dobro.

Jednako samozatajno djelovala je i momčad srodnog imena – AlphaTauri. Pierre Gasly i Daniil Kvjat hvalili su Hondinu pogonsku jedinicu, ali najbržim krugom 1:16,914 (Daniil Kvjat, gume C4) smjestili su svoju momčad na osmo mjesto.

Ukupni broj krugova AlphaTaurija, a odvozili su 769, ipak sugerira na dosta uspješno odrađene testove, dok je Alfa i u tom pogledu pri dnu. Sa 735 krugova bolji su jedino od Haasa.

Momčadima sada preostaje detaljna analiza prikupljenih podataka pa na temelju te analize pokušati popraviti što se popraviti može. Vremena nemaju puno jer Velika nagrada Australije kreće za manje od dva tjedna.

Situacija je slična kao prošle godine. Mercedes je u ulozi velikog favorita, ispred Red Bulla i Ferrarija, a u sredini poretka možemo očekivati totalni kaos. No, tko zna, možda nam Melbourne pripremi neko veliko iznenađenje.

Statistika predsezonskih testiranja 2020.

Momčad Najbrži krug Vozač
Mercedes 1:15.732 (C5) Valtteri Bottas
Red Bull 1:16.269 (C4) Max Verstappen
Renault 1:16.276 (C5) Daniel Ricciardo
Ferrari 1:16.360 (C5) Charles Leclerc
Racing Point 1:16.658 (C3) Sergio Perez
McLaren 1:16.820 (C4) Carlos Sainz
Williams 1:16.871 (C5) Geroge Russell
AlphaTauri 1:16.914 (C4) Daniil Kvjat
Alfa Romeo 1:16.942 (C5) Robert Kubica
Haas 1:17.037 (C4) Romain Grosjean
Momčad Broj krugova Vozač s više krugova
Mercedes 903 Lewis Hamilton 466
Ferrari 844 Charles Leclerc 442
McLaren 802 Carlos Sainz 446
Racing Point 782 Sergio Perez 441
Red Bull 780 Max Verstappen 414
AlphaTauri 769 Daniil Kvjat 399
Renault 743 Esteban Ocon 376
Williams 737 George Russell 394
Alfa Romeo 735 Antonio Giovinazzi 323
Haas 649 Romain Grosjean 399

Broj krugova prema proizvođaču motora:
Mercedes – 2422
Ferrari – 2228
Honda – 1549
Renault – 1545

Razlika između najbržeg kruga testiranja 2019. i 2020. po momčadima:
Williams -1.259
Racing Point -0.922
Red Bull -0.822
Renault -0.567
Mercedes -0.492
Alfa Romeo -0.297
McLaren -0.093
Haas -0.039
AlphaTauri +0.032
Ferrari +0.139

Izvor: GP1.hr