sport

Prvi pole position u karijeri za Charlesa Leclerca!

Najbrži krug kvalifikacija za sutrašnju Veliku nagradu Bahreina ostvario je Charles Leclerc u bolidu Ferrarija. Savladao je Bahrain International Circuit za 1:27,866 i osvojio svoj prvi pole position u karijeri. Drugi je najmlađi osvajač prve startne pozicije u povijesti. Prvi startni red popunio je njegov timski kolega Sebastian Vettel, a iz drugog startnog reda krenut će Mercedesovi vozači Lewis Hamilton i Valtteri Bottas. Max Verstappen bio je peti.

Neugodno iznenađenje kvalifikacija bio je Nico Hülkenberg u Renaultu. Na svim treninzima ovoga vikenda bio je vrlo brz, a onda ispao već u prvom dijelu kvalifikacija i startat će kao 17. Daniel Ricciardo u Renaultu i Pierre Gasly u Red Bullu završili su kvalifikacije u Q2 te ponovno nisu pronašli svoje mjesto u Top 10.

Q1 – eliminirani vozači: Giovinazzi, Hülkenberg, Stroll, Russell i Kubica

Bilo je za očekivati da će na samom začelju biti vozači Williamsa, George Russell i Robert Kubica. To se i dogodilo. Poljak je ovdje imao svoj jedini pole position u karijeri (2008.), ali u godini svog povratka u Formulu 1 startat će kao posljednji.

Iz velike gužve koja vlada u sredini poretka trebalo je izbaciti još tri vozača, a ti nesretnici ovoga su puta bili Antonio Giovinazzi, Nico Hülkenberg i Lance Stroll. Jasno, najveća žrtva bio je Nijemac u Renaultovom bolidu, koji je dan ranije na drugom slobodnom treningu bio peti, a onda u kvalifikacijama zapeo na 17. mjestu. Kimi Räikkönen provukao se u Q2 kao 15., za manje od jedne desetinke sekunde ispred timskog kolege.

Najbolje vrijeme imao je Charles Leclerc (1:28,495). Vettel je kasnio nešto više od dvije desetinke sekunde, Hamiltonov zaostatak bio je 0,7 sekundi, a na četvrto mjesto između Mercedesovih vozača ugurao se Lando Norris u McLarenu.

Q2 – eliminirani vozači: Ricciardo, Albon, Gasly, Perez, Kvjat

U drugoj kvalifikacijskoj rundi vladala je velika borba za plasman u Top 10. Osim Ferrarija i Mercedesa, svi su ostali morali strahovati od eliminacije. Ponovno je Leclerc bio najbrži – vrijeme 1:28,046.

Vettelu nije sve išlo glatko jer ga je momčad pri prvom izlasku na stazu gurnula u gust promet i lošim krugom smjestio se tek na šesto mjesto. Za razliku od Leclerca i Hamiltona, morao je na stazu još jednom i tada je postavio drugo vrijeme. Hamilton je bio treći, Bottas četvrti, ispred Magnussena i Sainza. Dalje su prošli Verstappen, Grosjean, Norris i Räikkönen. Ovoga puta Finca je od eliminacije dijelilo samo 17 tisućinki sekunde.

Daniel Ricciardo drugu utrku zaredom nije uspio izboriti treću kvalifikacijsku rundu. Završio je na 11. mjestu, ispred Albona i Gaslyja. Francuzu u Red Bullu ovo je također novo veliko razočaranje, nakon što je u Australiji ispao već u Q1. Gasly se pri povratku u boks požalio svom inženjeru na probleme s bolidom. Dvojica najsporijih u drugom dijelu kvalifikacija bili su Perez i Kvjat.

Q3 – Ferrari potvrdio nadmoć u Bahreinu

Dakle, u završnoj rundi kvalifikacija gledali smo po dva bolida Ferrarija, Mercedesa, Haasa i McLarena te po jedan Alfa Romeo i Red Bull.

Od prvog slobodnog treninga u Bahreinu, Ferrarijevi su bolidi bili izuzetno nadmoćni, a svoju su nadmoć potvrdili u završnici kvalifikacija. Charles Leclerc ponovno je bio najbrži (1:27,866), srušio je rekord staze i zgrabio svoj prvi pole position u karijeri. Vettel je vozio samo jedan brzi krug, budući da je morao sačuvati gume za utrku, te se morao zadovoljiti drugim mjestom. Kasnio je za mladim momčadskim kolegom gotovo tri desetinke sekunde.

Nastavljena je tako tradicija koja traje od 2016., da u Bahreinu u prvom startnom redu budu bolidi iste momčadi.

Mercedesovi Hamilton i Bottas startat će iz drugog reda. U Bahreinu jednostavno nisu mogli parirati Ferrariju po brzini u jednom krugu, a vidjet ćemo hoće li u utrci biti drukčije. Max Verstappen startat će peti, a društvo u trećem startnom redu pravit će mu Magnussen u Haasu. Sainz i Grosjean startat će iz četvrtog, a Räikkönen i Norris iz petog startnog reda.

Start utrke je u nedjelju u 17:10 po hrvatskom vremenu, a na našem portalu očekuje vas tekstualno live praćenje iz minute u minute.

Izvor: GP1.hr