sport

Put oko svijeta Formule 1: Belgija

Poslije prošlogodišnjeg manjka ili pak nedostatka akcije na stazi Spa, ove godine ćemo se radovati da se održi utrka u punom obujmu. Ljetna stanka je završena, svi su odmorni i baterije su napunjene, tako da smo spremni za drugi dio sezone koji počinje na tradicionalnoj i veličanstvenoj stazi Spa Francorchamps u Belgiji. Staza je to na kojoj se utrkuje još od dvadesetih godina prošlog stoljeća, a dio je Svjetskog prvenstva Formule 1 od njegove prve sezone 1950. godine, kad je pobijedio Juan Manuel Fangio. Prvih godina bila je to brza staza duljine oko 14 kilometara, koja je dobrim dijelom koristila javne ceste. U kalendaru se zadržala do kasnih šezdesetih, kad je zbog učestalih nesreća, pa čak i sa smrtnim ishodima, proglašena preopasnom za voziti.

Utrka za Veliku nagradu Belgije potom se selila na staze Zolder i Nivelles, da bi se na Spa vratila 1983. godine. Spa Francorchamps je preuređena, rekonstruirana i skraćena na sigurniju izvedbu od 7 kilometara. Otad je VN Belgije rijetko izbivala iz kalendara, nismo ju imali priliku vidjeti 2003. i 2006. godine, a 2020. je bila jedna od rijetkih koja se održala u svom standardnom terminu. Uslijed ograničenja zbog pandemije održana je bez gledatelja, dok je prošlogodišnje izdanje, unatoč punim tribinama održano bez ikakve akcije zbog jake kiše koja je padala na stazi.

Staza Spa Francorchamps nalazi se u pitoresknoj regiji Ardennes i jedna je od rijetkih preostalih klasičnih staza Formule 1. Svakako predstavlja poslasticu za ljubitelje Formule 1, a kao najprihvatljivija opcija za gledatelje su lokacije uz stazu bez označenih mjesta za sjedenje. Niz je primamljivih tribina uz stazu, od čega je najbolje mjesto za pratiti utrku natkrivena centralna tribina uz startno-ciljnu ravninu i Eau Rouge. Natkrivene tribine su najbolja opcija ako idete na VN Belgije, jer je kiša vrlo česta pojava u ovo doba godine. Unatoč tomu što se radi o europskoj stazi, Belgija je jedna od skupljih događaja u kalendaru Formule 1. Osim što se ulaznice prilično skupe, treba uračunati i troškove dolaska do staze svakog dana, osim u slučaju da se odlučite za kampiranje uz stazu. Najpovoljnija varijanta za VN Belgije podrazumijeva ulaznice na neku od tribina bez sjedećih mjesta, smještaj u kampu i skroman džeparac, a košta oko 2.700 kuna. Nešto komotnija opcija, ali svakako ne i najskuplja, podrazumijeva trodnevne ulaznice za zlatnu tribinu, smještaj u hotelu s tri zvjezdice u blizini staze i nešto više džeparca. Za ovu varijantu potrebno je izdvojiti oko 7.000 kuna. Za one s najdubljim džepom, tu je F1 Experiences paket za dva dana vikenda, smještaj u hotelu s četiri zvjezdice i komotan džeparac, no u ovom slučaju potrebno je pripremiti oko 24.000 kuna.

Putovanje u Belgiju se svakako isplati, a ako uključuje i posjet utrci za VN Belgije, sigurno se nećete pokajati. Belgija i okolica staze Spa imaju mnogo toga za ponuditi turistima.

Belgija je manja zemlja u sjeverozapadnoj Europi koju nastanjuje oko 11,4 milijuna stanovnika. Podijeljena je u svoje manje regije, Flandriju na sjeveru u kojoj se govori flamanski jezik sličan nizozemskom, dok se na istoku nalazi Wallonia u kojoj se govori francuski jezik. Glavni grad Belgije je Bruxelles koji predstavlja važno sjedište međunarodne politike, te je dom nekih od glavnih institucija Europske unije i NATO-a.

Kao u većini zemalja Europske unije, službena valuta u Belgiji je euro, a u dijelu Belgije u kojem se nalazi Spa govori se francuski jezik. Nizozemski, njemački i engleski jezik su u široj upotrebi, posebice uz stazu.

U Belgiji pada dosta kiše, posebno u brdovitoj Ardennes regiji gdje se nalazi staza Spa Francorchamps. Gledatelji iz 2021. godine su belgijsku kišu odlično osjetili na svojoj koži. Vremenske prilike se uz stazu mijenjaju prilično brzo, pa nije neobično da utrka koja na početku djeluje kao suha, u određenom trenutku postane kišna. Stoga se potrebno pripremiti za sve vremenske prilike i pripremiti kabanice i vodootporne cipele. Ako utrka prođe bez kiše i zahlađenja, mogu se očekivati i temperature između 25 i 30°C, tipične za kasno europsko ljeto.

Belgija se smatra sigurnom zemljom za turiste, no kao i svugdje drugo džeparoši su aktivni u gradu, pa tako treba dobro voditi računa o osobnim stvarima, te o nakitu. Posebice treba biti oprezan u gužvama i na događajima s velikom posjećenošću poput utrke, a ne preporučuje se ostavljati vrijednosti u automobilu ako ga ostavljate na nekom od parkirališta uz stazu.

Kako je prošle godine utrka zvanično održala, organizatori nisu imali nikakvu obavezu prema oko 75.000 gledatelja koji su pokisli i smrzli se uz stazu, a utrkivanje nisu gledali. Iako nisu imali obavezu, organizatori su ipak kontaktirali gledatelje od prošle godine, ponudili im F1 TV pristup, priliku da sudjeluju u nagradnoj igri za 170 ulaznica za ovogodišnju utrku i poseban događaj predviđen za četvrtak prije trkaćeg vikenda. Dva tjedna prije utrke fanovi su saznali da ovaj ekskluzivni događaj podrazumijeva aktivnosti u fan zoni, demonstracije na stazi i pojavljivanja različitih slavnih osoba.

Gradić Spa po kojem staza i nosi ime naziva se još i biserom Ardennesa. Navodno je sam engleski kralj Henry VIII hvalio ljekovite vode ovog grada. Ni slučajno ne možete posjetiti europsku kolijevku zdravstvenog turizma, a ne posjetiti termalne i mineralne izvore.

Desetak kilometara udaljen od staze nalazi se muzej Musée De Circuit De Spa Francorchamps i mjesto je koje se također mora posjetiti. Ovdje su prikazani različiti dijelovi povijesti utrkivanja, kao i začeci utrke 24 sata Le Mansa, te niz trkaćih automobila, bolida i originalni taksi iz 1912. godine.

Dva do tri sata vožnje udaljen od staze je glavni grad Belgije, Bruxelles. Povijesni grad je destinacija obavezna za posjetiti ako ste u Belgiji. Neke od glavnih znamenitosti su Zgrada gradske uprave, Muzej grada Bruxellesa, Mont de Arts – brdo umjetnosti, Muzej muzičkih instrumenata i Kraljevski muzej finih umjetnosti.

Također, oko dva sata vožnje od staze je i Luksemburg, grad država kao iz bajki. Smješten u dubokoj šumi sa srednjovjekovnom arhitekturom i predivnim pogledima. Vrijedi posjetiti Notre Dame katedralu, prošetati nekom od besplatnih tura i pojesti fini obrok u nekom od brojnih restorana nagrađenih Michelinovim zvjezdicama. Luksemburg je grad koji ima više Michelinovih zvjezdica po stanovniku nego ijedan drugi na svijetu.

U Belgiji se proizvodi više od 500 vrsta piva, male pivnice i festivali piva su na svakom koraku. Uz pivo se obavezno služe krumpirići, ali nikad s kečapom, uvijek s tartar sosom. Vafli su još jedan od sinonima za hranu u Belgiji.

Osim nabrojanog, u blizini staze Spa Francorchamps je još predivnih gradova za obići, belgijski Liege, njemački Aachen ili nizozemski Maastricht. Svi oni mogu biti dobro mjesto za odsjesti tijekom trkaćeg vikenda. No, ako ne želite trošiti vrijeme na prebacivanje do staze, Spa je mjesto za biti. Uzbuđenje uz stazu, opuštanje u termama, bolje ne može.

Objava Put oko svijeta Formule 1: Belgija pojavila se prvi puta na GP1.hr | Najbrži hrvatski F1 portal.

Izvor: GP1.hr