sport

Put oko svijeta Formule 1: Japan

Staza Suzuka je dom utrka Formule 1 od 1987. godine. Tijekom godina niz zanimljivih trenutaka desio na Suzuki, a bilo je i nekoliko odlučujućih poteza u borbi za naslov svjetskog prvaka. Utrka za Veliku nagradu Japana održana je preko 40 puta, no nisu sva izdanja bila u okviru Svjetskog prvenstva Formule 1. Trinaest borbi za naslov svjetskog prvaka odlučeno je u Japanu, dobrim dijelom zato što je godinama bila održavana pred sami kraj sezone. Stazu Suzuka izgradila je Honda, a nekada je svoje mjesto kao domaćina utrke za VN Japana ustupala stazi Fuji, čiji je vlasnik Toyota. Upravo je na stazi Fuji održana prva utrka Svjetskog prvenstva za VN Japana 1976. godine, koja je ovjekovječenja filmom Rush. Utrku je na trećem mjestu završio James Hunt i tako osvojio naslov svjetskog prvaka ispred Nikija Laude, koji je zbog loših vremenskih uvjeta iz sigurnosnih razloga odbio startati utrku.

Velika nagrada Japana je posljednji put održana 2019. godine, a zbog pandemije je 2020. i 2021. godine otkazana. Kako je Japan prilično skupa turistička destinacija, tako je i odlazak na utrku za VN Japana malo kompliciran. Oko staze Suzuka nema baš mnogo smještajnih kapaciteta, pa tako treba uračunati i troškove transfera iz obližnje Nagoye do staze svakog dana trkaćeg vikenda. Na sreću, ulaznice za VN Japana nisu među najskupljim u kalendaru, a postoje i različiti cjenovni razredi ulaznica. Ako ne želite potrošiti previše novca, na raspolaganju su general admission ulaznice bez rezerviranih sjedećih mjesta, smještaj u hostelu u Nagoyi i solidan džeparac, te će takva kombinacija koštati oko 3.150 kuna. Nešto komotnija varijanta bila bi s trodnevnim ulaznicama za neku od tribina srednjeg ranga tribinu, smještaj u hotelu s tri zvjezdice u Nagoyi i malo više novca za dnevno trošenje, te iznosi oko 7.900 kuna. Najskuplja opcija raspoloživa je i za VN Japana, ona koja podrazumijeva F1 Experiences dvodnevni paket, smještaj u hotelu s četiri zvjezdice, te dosta komotniji džeparac, no ona košta oko 30.000 kuna.

Putovanje u zemlju izlazećeg sunca svakako je nešto zbog čega nijedan turista neće požaliti. Japan je zemlja posebna u svakom pogledu i zasigurno je za turiste nezaboravno iskustvo.

  • Japan je otočna država u istočnoj Aziji smještena na lancu otoka istočno od Azijskog kontinenta na zapadnom rubu Pacifičkog oceana. Čini ju 6.852 otoka, a najveći otoci od sjevera prema jugu su Hokkaido, Honshu, Shikoku i Kyushu koji čije više od 97% površine ove države. Japansko otočje je dio pacifičkog vatrenog prstena i nastalo je kao posljedica podvlačenja Filipinske i tihooceanske litosferne ploče pod Euroazijsku. Dva japanska slova koja označavaju naziv Japan znače „izvor sunca“. Japansko otočje je vulkanskog podrijetla, te je dio geološki izrazito nemirnog prostora obala Tihog oceana. Po državnom uređenju je ustavna parlamentarna monarhija s carem na čelu. Po broju stanovnika je deseta zemlja na svijetu, a naseljava ju oko 128 milijuna stanovnika. Glavni grad je Tokio koji sa susjednim gradovima ima oko 32 milijuna stanovnika i čini najveće metropolitansko područje svijeta.
  • Japan je jedna od vodećih svjetskih sila. Po nominalnom BDP-u je treća svjetska ekonomija, četvrti svjetski izvoznik i šesti uvoznik. Tehnološki je jedna od najrazvijenijih država svijeta, vodeća u mnogim poljima znanstvenih istraživanja, posebice u elektronici i robotici.

  • Službena valuta u Japanu je japanski yen, koji je trenutno prilično slab u odnosu na američki dolar. U Japanu se većinom koristi gotovo novac, no veće trgovine, restorani i hoteli uglavnom prihvaćaju i kreditne i debitne kartice. Bankomati japanskih banaka ne prihvaćaju strane kartice, tako da treba potražiti neki od međunarodnih bankomata. Ako planirate mijenjati gotov novac, onda uz sebe trebate imati američke dolare ili eure, jer je tako dosta manja provizija nego na druge valute. Davanje napojnice u Japanu nije uobičajeno, te ako isto pokušate to može biti shvaćeno kao uvreda.
  • Službeni jezik Japana je japanski jezik, a koristi se i posebno japansko pismo. Engleski nije u širokoj uporabi u Japanu, iako se u dosta škola uči. Japanci često bolje čitaju i pišu engleski jezik, nego što ga govore. Jezik može biti poseban izazov za turiste, no Japanci su izuzetno ljubazan i prijateljski nastrojen narod, te će vam u svakoj situaciji pokušati pomoći. Uz stazu Suzuka se nalazi niz višejezičnih znakova, a jelovnici u restoranima uglavnom sadrže i slike, no nije loše naučiti poneku frazu i na japanskom prije odlaska na put.
  • Utrka ja VN Japana održava se početkom listopada kad u Japanu započinje jesen, što je ujedno i prilično popularan termin među turistima. Temperature su niže od ljetnih vrućina i uglavnom su dani vedri. Temperature se kreću između 13 i 26°C, tako da je potrebno spakirati odjeću za sve moguće vremenske prilike. Nije nemoguće da temperature porastu i do 30°C, kao ni da bude hladnije vrijeme s dosta kiše, pa čak i tajfunsko nevrijeme.
  • Turistička ponuda oko Suzuke je prilično siromašna, osim aktivnosti koje se događaju uz stazu. Preporučuje se ipak smještaj u obližnjoj Nagoyi ili nešto daljoj Osaki, gdje ima toga više za vidjeti i tako popuniti svoje vrijeme izvan staze. Ako planirate odlazak u Japan, onda svakako treba planirati nešto više dana za obilazak i istraživanje zemlje, njenih prirodnih ljepota i bogate tradicije, kao i kontrasta koji nude moderni i tehnološki jako razvijeni gradovi.
  • Nagoya je po broju stanovnika četvrti najveći grad u Japanu, a nalazi se 65 kilometara udaljena od staze Suzuka. U Nagoyi treba pogledati Nagoya dvorac u kojem se nalazi i fantastični muzej u kojem su izloženi oklopi iz Edo perioda, fusama slike na kliznim vratima i druga djela iz bogate japanske kulture.

  • U Nagoyi se također nalazi i 400 godina star Osu trgovački distrikt. Tu se nalazi preko 1.200 trgovima koje su dosta povoljnije od onih u Tokiju i Osaki.
  • Aitchi prefektura poznata je po Unagi, vrsti slatkovodne jegulje. S tim u vezi, nije neobično da se tradicionalno jelo u Nagoyi naziva hitsumubushi – zdjela riže s komadima grilane jegulje.
  • Osaka je veći življi grad od Nagoye, no često je podcijenjena od strane stranih turista. Nije tako šarmantna kao Tokio, no svakako nudi dosta sadržaja za turiste, kao što je Umeda neboder koji nudi prelijep panoramski pogled na grad s 39. kata. Na visini od 167 metara od zemlje nalazi se plutajući vrt između dva tornja ove zgrade.
  • Osaka je dom i predivnog Osaka Kaiyukan akvarija, jednog od najvećih javnih akvarija na svijetu. Nalazi se u Tempozan luci i jedna je od najpopularnijih atrakcija u Osaki uz japanski Universal Studio.

Vjerojatno na svijetu ne postoji nijedno mjesto poput Japana, te za posjet ovoj zemlji treba odvojiti nešto više vremena kako biste vidjeli sve što ona nudi. Svakako treba obići i Tokio i Kyoto, a i uputiti se u šetnju planinama Hokkaida. Japan je posebno lijep u jesen.

Objava Put oko svijeta Formule 1: Japan pojavila se prvi puta na GP1.hr | Najbrži hrvatski F1 portal.

Izvor: GP1.hr