Razglednica iz Turske

Velika nagrada Turske se od Formule 1 oprostila 2011. godine. Na stazi Istanbul Park, koju je Bernie Ecclestone opisivao kao najbolju trkaću stazu na svijetu, održano je sedam utrka. No, kako su ulaznice bile preskupe, posjeta je bila loša, a kotizacija za ulazak u kalendar previsoka i Turska se oprostila od Formule 1. A onda se desila pandemija. Organizatori su odustajali, restrikcije glede putovanja su bile nepredvidive, pa je tako Turska odlučila popuniti jedno od praznih mjesta u kalendaru.

Trebao je to biti jednokratni izlet, a ovogodišnji kalendar još jednom nije sadržavao utrku u Istanbulu. Međutim, niz zemalja je još uvijek na različite načine “plivao” u borbi s koronavirusom, a ispadanjem Kanade iz igre još jednom se otvorilo mjesto za Tursku. No, radi tadašnje zabrane putovanja u Tursku od strane britanske Vlade, kanadski termin preuzela je Štajerska, a VN Turske će se održati umjesto otkazane VN Singapura. U Turskoj je uglavnom zabavno, pa ćemo se prisjetiti nekih trenutaka s Istanbul Parka.

MASSINA PRVA POBJEDA – 2006. GODINE

Brazilac Felipe Massa se pridružio momčadi Ferrari na početku sezone 2006., a sezona ni za momčad ni Massu nije krenula baš sjajno. U prvih devet utrka Massa se samo jednom popeo na pobjedničko postolje. Stvari su počele sjedati na svoje mjesto prije ljetne pauze kada je Massa tri uzastopne utrke uspio završiti među prva tri u poretku. Massa je na prvu pobjedu čekao do vikenda u Turskoj, gdje je dominirao sve vrijeme.

U subotu je osvojio prvu najbolju startnu poziciju u karijeri, da bi u nedjelju i pobijedio prvi put. Upravo je u staza u Istanbulu za Massu najuspješnija, od ukupno svojih 11 pobjeda u karijeri, tri je ostvario u Turskoj. Osim Masse, turski vikend 2006. pamti i Sebastian Vettel, koji je svoj prvi nastup u Formuli 1 ostvario upravo na slobodnom treningu za ovu utrku. Vettel je tada vozio bolid momčadi BMW Sauber i uspio je dobiti kaznu od 1000 dolara za prebrzu vožnju kroz pit lane.

TREĆA U NIZU ZA MASSU – 2008. GODINE

Već smo spomenuli kako Massa nosi lijepe uspomene iz Turske, a zapravo je on i najuspješniji vozač u kratkoj povijesti utrkivanja na stazi Istanbul park. Massa je u Turskoj pobijedio tri puta zaredom u periodu od 2006. do 2008. godine i jedini je vozač kojem je to pošlo za rukom.

Massa je još jednom pokazao kako mu ova staza odgovara, pa je osvojio i pole position i pobjedu u utrci, a iza njega su se na pobjedničkom postolju našli Lewis Hamilton iz momčadi McLaren i Massin momčadski kolega iz tih dana, Kimi Räikkönen. Upravo Hamilton može, ako uspije pobijediti ovog vikenda, izjednačiti Massin rekord od tri pobjedi na VN Turske.

SUDAR CRVENIH BIKOVA – 2010. GODINE

Često je nedostajalo ljubavi među momčadskim kolegama u Red Bullu, pa je tako bilo i 2010. godine. Situacija je eskalirala kada su se, 18 krugova pred kraj utrke za VN Turske, vozači Red Bulla Sebastian Vettel i Mark Webber – sudarili. Upravo su vozači Red Bulla i vodili u utrci, Webber je bio na prvom mjestu, a odmah iza njega njegov momčadski kolega.

Vettel je pokušao preteći Webbera, a Mark se baš nije slagao s tim, pa su se i sudarili. Nijemac se izvrtio na stazi, te je za njega utrka bila gotova, a Webber se uspio izvući s manjom štetom. Utrku je završio na trećem mjestu, a svojim nemarom su počastili vozače McLarena dvostrukom pobjedom. Pobijedio je Lewis Hamilton ispred Jensona Buttona.

NAJVIŠE ZAUSTAVLJANJA U BOKSU – 2011. GODINE

Četvrta utrka sezone 2011. bila je utrka za VN Turske. S najbolje startne pozicije utrku je započeo vozač Red Bulla Sebastian Vettel ispred momčadskog kolege Marka Webbera i Mercedesovog Nica Rosberga. Vettel je od samog početka vodio u utrci, dok su se iza njega Webber i Alonso borili za drugo mjesto. Bila je to borba iz koje je Webber izašao kao pobjednik, pa su tako pobjedničko postolje popunili Vettel, Webber i Alonso.

Utrka je održana u suhim uvjetima bez mogućnosti za kišu, a tijekom utrke vozači su se ukupno 82 puta zaustavili u boksu, čime se ova utrka upisala u povijest kao utrka s najviše zaustavljanja u povijesti Formule 1, a koja je vožena u suhim vremenskim uvjetima. Ujedno, ovo je trebala biti i posljednja utrka za VN Turske. A onda je došla korona…

HAMILTONOVA SEDMA TITULA – 2020. GODINE

Nakon devet godina Formula 1 se vratila u Tursku i Lewis Hamilton se upisao u povijest. Pobjedom na VN Turske, Hamilton je izjednačio rekord Michaela Schumachera i postao jedan od dva vozača u povijesti s dva naslova svjetskog prvaka Formule 1. Pobjedom u Turskoj, Lewis je postao i prvi vozač koji je pobijedio, a da nije startao iz prvog startnog reda.

U kišnim kvalifikacijama Hamilton se za utrku kvalificirao tek na šesto mjesto. Uvjeti na stazi u nedjelju su bili slični, no Mercedesov vozač je sjajno startao i već u prvom krugu se probio do treće pozicije. Zahvaljujući dobroj strategiji 20 krugova prije kraja utrke preuzeo je vodstvo od Sergija Pereza i došao do svog sedmog naslova svjetskog prvaka. Osim što je izjednačio Michaelov rekord, postao je i tek četvrti vozač koji je osvojio četiri uzastopna naslova svjetskog prvaka.

Objava Razglednica iz Turske pojavila se prvi puta na GP1.hr | Najbrži hrvatski F1 portal.