sport

Razgovor s povodom: Dean Grbac, predsjednik MK Matulji racing i sportski direktor HAKS-a

Autor: Miroslav Krpan

Područje Kvarnera ima svoju dugu tradiciju, sad već stoljetnu. Pisani nas tragovi vraćaju u prvo desetljeće, prije stotinu godina, kada bilježimo pojavljivanje prvih automobila i motocikala, a jedno od mjesta, koje je zarano upisano u oktansku kartu, svakako su Matulji. U ovim danima, da nema „novog normalnog“ i zlobuke tišine, odzvanjala bi zvona brojnih karnevalskih skupina koje su svoj prostor djelovanja, prezentacije, pozivanja u goste, pronašli upravo u svojevrsnom centru zvončara – Matuljima.

Za isti kraj, za samo mjesto, veže nas i duga tradicija ljubitelja brzina, mirisa benzina, vrsnih organizatora i još boljih natjecatelja u svim oblicima ovog atraktivnog sporta, bilo na dva ili četiri kotača. Vrijedi zato ona – Matulji prijestolnica zvončara i oktana !

Zimski period na svojevrstan način predstavlja zatišje, u mjesecima smo kada se analizira odrađeno, planira novo. A uz sve to uvijek se u znakovitim susretima oktanskih zanesenjaka rado vrati uspomena na neke davne godine o kojima čitamo u monografijama, o kojima znamo iz razgovora s nekadašnjim pregaocima ovog sporta, od kojih većine više nema među nama, ili pak smo osobno sudionici, u posljednjim desetljećima, koja nisu zanemariva.

Svako toliko dotaknemo se i ponekog jubileja, pa nimalo beznačajno zvuči činjenica da se ove godine u Hrvatskoj bilježi 115 godina automobilizma. Ipak, povod susreta, s jednim od prekaljenih zanesenjaka u brzine, predstavnikom, sad već one srednje generacije stalno aktivnih, bili su učestali napisi o pojedinim sportskim manifestacijama automobila i motocikala, ali isto tako spoznaja da, i u ovim čudnim, teškim i turobnim vremenima, ima novosti koje treba podijeliti sa širom javnošću. Za svaki uspjeh ili dobro realiziran projekt ne treba biti skroman, vrijedi ga prezentirati široka srca i na velika vrata.

POVRATAK AUTO MOTO DRUŠTVA MATULJI

Iza, danas 53-godišnjeg Deana Grpca, piše se punih 40 godina bavljenja oktanskim sportovima u svim oblicima. Već nizom godina, svaki slobodni trenutak upražnjava i kroz odgovorne funkcije i zadaće, pa je tako predsjednik Moto kluba Matulji racing, sportski direktor čak dvije automobilističke discipline – kružnih auto utrka i autocrossa Hrvatskog auto i karting saveza, te aktivni sportski sudac najvišeg ranga u djelovanju Automobilističkog sportskog kluba Kastavac. Ma koliko god često kontaktirali, dogovoreni susret, uz sve sada aktualne epidemiološke mjere, onako „s nogu“, krenuo je svojevrsnom ekskluzivom, „u glavu“, kako bi se kazalo:

“Privodimo kraju pripreme osnivanja Udruge ljubitelja auto i moto sporta matuljskog kraja pod znanim i legendarnim imenom „Auto moto društvo Matulji“. Dogodit će se to u godini kada se bilježi 75 godina od osnutka tog društva, koje je desetljećima bilo sinonim, utemeljenje okupljanja mnogih znalaca i ljubitelja sporta po kojem je naš kraj poznat. Tim činom, na svojevrstan način, odat će se dužno poštovanje tradiciji imena i udruge čiji su članovi bili mnogi znani i trofejni sportaši, aktivisti, priznati sportski suci, bez kojih je svjevremeno bila nezamisliva realizacija bilo koje oktanske manifestacije, vrativši se u davnu prošlost na Učki ili Preluku, a potom znakovito i na Automotodrom Grobnik, svih ovih više od 40 godina”, kazuje Grbac.

Tko su osnivači i kako je zamišljen rad udruge?

“Iako je AMD Matulji osnovano davne 1946.godine, doživjelo je niz statusnih promjena prateći trendove načina i djelovanja auto i moto društva i klubova, saveza, potom novih i suvremenijih oblika rada, kroz promjenu imena, posebno od osamostaljenja Hrvatske. Na žalost u jednom je trenutku prestalo djelovati, u samim Matuljima ili okruženju nastajali su neki novi klubovi u kojima su aktivnošću nastavile generacije aktivista, stasale nove. Prilikom obilježavanja 70-godišnjice Društva, u znanom matuljskom Hangaru, obećali smo na scenu vratiti slavno ime i na određeni način objediniti djelovanje postojećih klubova. Tako će osnivačima nove udruge, sa sjedištem u Matuljima, biti Moto klub Matulji racing, Moto cross klub Kvarner, Autoklub Učka sport i Auto sportski klub Kastavac. Rukovodstvo će činiti čelni ljudi ovih klubova, a predsjednik i tajnik će se rotirati na čelu udruge svake dvije godine. Ovako okupljeni, pod istim krovom, na scenu ćemo vratiti neke zaboravljene, ili pak neke svjevremeno atraktivne i znane kultne matuljske manifestacije, osmišljavati nove projekte, nove sadržaje. Kadra imamo, volje imamo, ideja ne nedostaje, vjerujemo u pomoć svih onih kojima je ime AMD Matulji u srcu, u sjećanjima, u zapisu svojih predaka. Napominjem, nećemo biti novi sportski klub, objedinjavat ćemo postojeće na jedinsven način prikladan današnjim trendovima života i rada”, s velikom dozom optimizma najavljuje nam znakovitu novost Dean Grbac, jedan od onih kojima ne nedostaje obveza, ali ih zdušno prihvaća, i uz, i oko sebe, okuplja istomišljenike.

MATULJI IMAJU „SVOG“ NOVOG EUROPSKOG PRVAKA

U već spominjanim turbulentnim vremenima, što zbog administrativnih, što raznih drugih razloga, u jednom je trenutku došlo do odvajanja auto i moto sporta na dva kluba. Motociklistički, imenom „Matulji racing“, zasnovan prije 25 godina, uspješan je dan-danas i djeluje, iako bez pompozne prepoznatljivosti. No, prevarili bi se mišlju da je to tamo neka mala i neprepoznatljiva sportska sredina. Stoga, nametnulo se osnovno pitanje – što je danas MK Matulji racing?

“U duhu tradicije, nastavljajući slavne dane motociklizma u Matuljima, okrenuli smo se jednom drugačijem obliku rada. Naše klupske boje brani 27 vozača, jedan hrvatski, 25 Talijana i jedan Austrijanac. Zato se možda u nas manje o njima zna. Nastupaju na nizu međunarodnih utrka, kao i nacionalnim prevenstvima, a gledajući samo proteklu 2020.godinu ponosni smo na povijesni klupski rezultat – osvajanje dvostrukog naslova prvaka Europe na brdskim stazama. Naš motociklist, Talijan Stefano Bonetti osvojio je naslov prvaka Europe klase Superbike s BMW-om, te u konkurenciji starodobnih motocikala s Bimotom. Uz to nacionalni je prvak Italije klase Superbike. Bila je to kruna njegove dosadašnje karijere, a samo godinu ranije upisao je ukupnu pobjedu irske utrke „North West 200“ (200 milja) i izvrsno četvrto mjesto klase na legendarnom Otoku Manu. Uz vozače u svojim redovima okupljamo 24 suca motociklističkog sporta, koji su aktivni u realizaciji niza moto utrka, prvenstveno na Grobniku”, s ponosom kazuje Grbac, dugogodišnji FIM sudac, u funkciji predsjednika MK Matulji racing.

Nije zanemarivo spomenuti da je Grbac bio jednim od pratitelja izuzetno uspješnog motocikliste, prvog hrvatskog prvaka klase 250 ccm Dražena Srdoča s kojim danas, kao uspješnim gospodarstvenikom, dijeli radne prostore i obveze, a dijelili su i dječake strasti prema motociklima, niti ne znajući do kuda „svemir seže“. A u ozračju titule kontinentalnog prvaka povijest kazuje kako je svoju karijeru u tadašnjem AMD Matulji okrunio i jedini hrvatski europski prvak Zdravko Matulja davne 1982.godine.

TVORAC USPONA KRUŽNIH UTRKA

Bilo dva, bilo četiri kotača, kod našeg sugovornika nema razlike. Nizom je godina, kao vrstan sudac automobilističkog sporta najvišeg ranga, direktorovao brojnim utrkama ne malog broja disciplina, kruga, brda, autocrossa, tehničkih disciplina, tijekom kojih je skupio 20-tak priznanja najuspješnijeg organizatora. U tim je utrkama predvodio sudačke timove koji su očito iza sebe ostavljali trag kvalitetne pripreme, ali i realizacije brojnih utrka. Sada djeluje u okvirima izuzetno uspješnog Auto sportskog kluba Kastavac, koji je 2020.godinu zaključio trećim uzastopnim priznanjem najuspješnijeg organizatora utrka na kružnim stazama. Riječ je o znanoj međunarodnoj utrci „Nagrada Hrvatske“ na Automotodromu Grobnik, za koju će Klubu, čiji je partner u realizaciji iste „Udruga Staza Grobnik“, pripasti Zlatna plaketa HAKS-a.

Detalj sa staze Gambetići

Svoje iskustvo rukovođenja pojedinom utrkom, Dean Grbac posljednjih godina izuzetno uspješno objedinjava u funkciji jednog od sportskih direktora Hrvatskog auto i karting saveza. Tako je, od 2017. direktor discipline autocross, a s početkom 2020. preuzeo je i čelnu funkciju direktora domaćih auto utrka na kružnim stazama. Prošlogodišnja sezona, sve uzrokovano pandemijom virusa korona, bila je gotovo prepolovljena, autocross natjecanja, u Hrvatskoj predviđena u Gambetićima i Ozlju morala su biti otkazana, međutim „krug“ je preživio. I ne samo preživio, već oživio, dobio jednu novu dimenziju u samo jednoj, čak što više onoj teškoj sezoni. O čemu je riječ najbolje kazuje Grbac:

“Nakon proljetnog zatvaranja, na neki način obustave sportskih aktivnosti, našli smo se pred zidom. U realizaciju naše utrke krajem srpnja na Grobniku bili smo uvjereni, ali da je bilo lako, nije nimalo. Dovoljno govori podatak da je naša Nagrada Hrvatske, inače sedmu godinu nakon obnavljanja ove utrke, izuzetno uspješno organizirana, iako bez gledatelja. Znakovit je podatak da je to bila prva kružna auto utrka u Europi nakon „korona“ zastoja, u vrijeme kad se još pola Europe nije „otvorilo“, uz 130 vozača iz 11 zemalja. Bodovana je za FIA CEZ Prvenstvo Srednjeeuropske zone, prestižnu seriju TCR Eastern Europe, hrvatsko i slovensko prvenstvo, uz vrhunski vozni park, ne samo turističkih bolida, već i formula” ističe Grbac.

Jaki sastav HAKS-a u Slovačkoj: Grbac, Serden, Štetner i Novosel

U danima održavanja ove utrke neizvjestan je bio nastavak hrvatskog prvenstva. Već su bile odgođene, s naznakom otkaza, utrke u Banja Luci i Beogradu, posljednjih godina upisane u kalendar HAKS-a kao naše domaće prvenstvo. No, Grobnik i susreti s čelnicima nekih europskih asocijacija iznjedrili su gotovo nemoguće. Sve ostalo je – povijest?

“Razgovori su urodili plodom. Uz punu podršku Hrvatskog auto i karting saveza i našeg predsjednika Davorina Štetnera, ostvareno je, prvi put, gostovanje hrvatskih vozača i nacionalnog prvenstva u kolovozu na znanom Slovakiaringu u Slovačkoj, a potom kao završnica sezone, još jedan prvijenac na F1 stazi Hungaroring u Mađarskoj. Odaziv naših vozača bio je izuzetan, imali su pomoć Saveza u organiziranom prijevozu sportskih vozila, a mi smo s tri natjecanja i šest bodovnih utrka zaključili jednu izuzetnu sezonu Državnog prvenstva, koja će se, u okvirima HAKS-a, zasigurno pamtiti”, kazuje nam Grbac.

Hrvatski vozači organizirano do Slovačke

I vrijedi priznati – žargonski kazano „hrvatski krug“ se preporodio. Vozile su se utrke na dvije nove ino staze, u rezultatima četiri grupe hrvatskog prvenstva čak je 41 vozač iz 18 klubova, dosta novih, mladih vozača. Bilo je to utemeljenje da se nova sezona 2021., vjerujući da će se realizirati u onom znanom „starom nenormalnom“, pripremi što bolje.

Koje su nam novosti, što možemo očekivati?

HRVATI NA F1 STAZAMA EUROPE

“Naša gostovanja u Slovačkoj i Mađarskoj dala su nam podstreha da priču ponovimo. Uz puno razumijevanje domaćina na tim stazama, ponovo ćemo voziti na te dvije staze. No, priču širimo na još tri utrke koje se boduju za FIA CEZ, a upisane su u hrvatski kalendar 2021.godine. Novu sezonu otvaramo u Mađarskoj – Hungaroring 17. i 18.travnja, slijedi Red Bull Ring u Austriji 20-21.svibnja, Grobnik 23.-25.srpnja, Slovakiaring 21.-22.kolovoza, te Brno u Češkoj 3.-5.rujna. Sve to uz „live“ prijenose na Kreator TV-u i društvenim mrežama. Postoji mogućnost još jedne domaće utrke na Grobniku krajem lipnja. Sve je veći interes vozača, pravilnik smo maksimalno uskladili s CEZ pravilima, obzirom da se dio utrka odvija u sklopu tih međunarodnih sustava, a posvetit ćemo dužnu pažnju teorijskoj pripremi svih vozača uoči sezone, ali i uoči svake utrke. Mogu kazati da je popularizaciji „kruga“ izuzetno doprinijela suradnja Automotodroma Grobnik i HAKS-a u realizaciji otvorenih trening vožnji hrvatskih licenciranih vozača s kojima nastavljamo i ove godine.”

I tako, mic po mic, vrijedi zamijetiti kako je „Nagrada Hrvatske“ bila pun pogodak. Ali u stilu one reklamne poruke – „niti to nije sve“ krajem prošle godine nametnula se, samo naoko sama od sebe, još jedna dobra priča.

Višegodišnjim nastojanjima uprave Automotodroma Grobnik, sredinom studenog, u „korona“ periodu, našom je stazom vožen prestižni europski Nascar, američki pojam i kult automobilističkih utrka. Bio je to probni balon, iza kojeg su sportski kao partneri stali upravo aktivisti ASK Kastavac i Automotodroma Grobnik, da bi utrka bila toliko dobra, bez pretjerivanja, da se samo koji mjesec kasnije već našla u redovnom kalendaru Euro Nascar serije za 2021.godinu sredinom rujna.

Nascar na Grobniku

“Puno je posla još do tada. Uz sve spomenuto, puno radimo na pripremi Nagrade Hrvatske sredinom srpnja, koja bi trebala objedinjavati, uz sve dosad znane skupine vozila i neke nove, još atraktivnije. U klupskom pogledu jačamo sudačke redove s mladim i perspektivnim kadrom, partneri smo Autoklubu Ozalj u realizaciji CEZ autocrossa, koji bi se trebao održati krajem svibnja”, u jednom dahu zaključuje naš susret poduzetni i neumorni Dean Grbac.

Iz projekta u projekt, nema stajanja. Iz minute u minutu telefoni zvone, poruke, razgovori, k tome i redovan posao koji je u automobilističkoj i moto branši, Dean Grbac neumorno hita naprijed. Da zima, da pauza, da korona, … ma sve je to negdje u zraku, prisutno, ali – život ide dalje. Nema stajanja, pa tako već kroz koji tjedan, dobro mjesec-dva, vrijedi očekivati puno dobrih vijesti s automobilističkih i motociklističkih staza Hrvatske, Europe,…

A k tome, uvijek i ona sveprisutna „mantra“ – pa Hrvatska je ove godine domaćin i WRC-a. Prvi put… Kud većih radosti za ljubitelje oktana.

Izvor: GP1.hr