Renault / Testovi

Renault Captur Helly Hansen

Renault Captur Helly HansenTrendovi u autoindustriji zahtjevaju od svakog proizvođača automobila prilagodbu. Današnja popularnost SUV karoserijskog oblika, neovisno o veličini vozila, tjera ih na stvaranje sve veće palete proizvoda pa sve češće imamo pojavu novih automobila kod marki za koje nismo mislisli da će se upustiti u proizvodnju takvih modela. Čak i jedan Porsche ima veći i manji SUV u svojoj ponudi.

Captur je Renaultov mini crossover, odnosno SUV baziran na četvrtoj generaciji Clia. Simpatičnim izgledom pobudio je veliko zanimanje na Ženevskom auto salonu 2013., kada je svijetu prvi puta predstavljen. Tada je imao samo klasičan prednji pogon, no da biste se upustili u vožnju putevima na kakve vas takav karoserisjki oblik automobila vuče, to nije dovoljno. U Renaultu se ipak nisu odlučili za pogon na sve kotače, ali su ponudili tržištu zanimljivu izvedenicu s posebnom kontrolom proklizavanja pogonskih kotača. Ona je zanimljiva i zbog opreme, jer se radi o posebnoj ediciji naziva Helly Hansen.

Ograničenom serijom Helly Hansen, Renault tržištu nudi do sada najatraktivniju i serijski najopremljeniju inačicu Captura. Mogućnost je odabira nekoliko boja, ali sve izvedenice su dvobojne. Novost je crvena metalik boja, ekskluzivna za ovu inačicu, u kojoj Captur izgleda iznimno atraktivno.

Atraktivnost vanjskog dizajna nastavlja se i u unutrašnjosti, gdje je i inače moderno dizajniran interijer dodatno dotjeran kako bi se Helly Hansen edicija makismalno istaknula. Posebne presvlake sjedala i zanimljiva kombinacija boja, uz bogatu opremu, koja uključuje i navigacijski sustav, dodatno izdvaja ovu inačicu iz standardne ponude. Konkretno, u testnom automobilu dodatna oprema svela se na parkirne senzore i kameru za vožnju unatrag. Sve ostalo, automobil ima serijski.

Iako se radi o posebnoj seriji, Renault je kupcima na odabir ponudio različite motore i mjenjače pa svatko može odabrati sebi najbolju izvedenicu. Testni model imao je 1,5-litreni turbo diesel snage 66 kW (90KS) i ručni mjenjač. Ta izvedba je najštedljivija i emitira prosječno 99 g CO2 po kilometru, što ju čini posebno zanimljivom, a s cijenom tek nešto većom od 150.000 kn, postavlja Captur u fokus pažnje potencijalnih kupaca. Podsjetimo, radi se o najopremljenijoj inačici, s posebnim sustavom kontrole proklizavanja.

Captur Helly Hansen ima tzv. Extended Grip sustav kontrole proklizavanja pogonskih kotača koji omogućuje vozaču odabir između nekoliko načina rada, kako bi maksimalno iskoristio mogućnosti automobila u vožnji izvan asfalta. radi se o sustavu kojeg je Renault prvi puta ponudio na jednom od svojih većih automobila pa je ovdje, zbog manjih dimenzija i manje mase Captura, još učinkovitiji.

Extended Grip Control, ovisno o režimu rada kojeg odaberete, kontrolira proklizavanje lijevog i desnog pogonskog kotača, kako bi autombil najbolje moguće prijanjao uz podlogu, odnosno, kako bi se maksimalno iskoristio pogon.

Što se pak tiče vožnje po asfaltu, Captur ovdje pokazuje sve prednosti gradskog automobila, ali je testna vožnja pokazala da se radi o vozilu koje mijenja tzv. kompakte. Prostor u kabini je sasvim dovoljan i za dulja putovanja. Vrlo ugodno i na autoputu, s više nego solidnom zvučnom izolacijom, uz prednost relativno malih dimanzija u gradskoj gužvi, uz atraktivan izgled, čini Captur posebo privlačnim.

Izvedbom Helly Hansen, Renault upotpunjuje ponudu Captura i tržištu nudi atraktivan automobil, koji daje puno zabave u vožnji i izvan asfalta.