Sepang za psihološku prednost

Baš kao što su neposredno prije ljetnih F1 ferija svi stručnjaci i ˝stručnjaci˝ tvrdili da je, nakon četiri uzastopne pobjede Lewisa Hamiltona u Austriji, Engleskoj, Mađarskoj i Njemačkoj, prvenstvo praktički završeno, tako sada, nakon serije pobjeda Nice Rosberga iz Belgije, Italije i Singapura, gotovo svi predviđaju da će Nijemac postati svjetski prvak krajem studenog (ili ranije).

Nitko, naravno, ne može predvidjeti kako će se stvari uistinu odvijati, premda je – kao što je netko od vas dobro primijetio u komentarima – zanimljivo kako ova dva vozača Mercedesa vrlo rijetko zapravo vode otvorenu bitku na stazi. Ili je jedan u nekakvoj zlatnoj seriji, ili drugi. A ako se i nađu na stazi blizu jedan drugoga, današnji ih tehnološki DNA Formule 1 (aerodinamika/prljavi zrak, gume, kočnice, štednja benzina…) vrlo često onemogućava u pravoj, žestokoj borbi prsa o prsa. Da, OK vidjeli smo ih mi u nekoliko navrata u borbi na stazi – ove sezone, recimo, u Španjolskoj i u Austriji, i znamo kako je to završilo… No, te su situacije uistinu rijetke.

Ne možemo gledati u budućnost, ali možemo zaviriti u prošlost i podsjetiti se kako su njih dvojica odradila utrke na šest preostalih staza ovogodišnjeg F1 kalendara, i vidjeti tko, na osnovu tih predstava, ima naizgled više šansi do kraja prvenstva.

Najprije Malezija. Na stazi Sepang (možda ponajboljoj još ˝živoj˝ kreaciji Hermanna Tilkea, onoj zapravo najstarijoj) Hamilton, što se povijesti tiče, ima prednost. Pobijedio je jednom (2014.), bio je najbrži u kvalifikacijama tri puta u posljednje četiri godine. Rosberg nije u Maleziji pobijedio još niti jednom – no to nikako ne mora biti loše za njega, jer na stazama u kojima je osvojio ove svoje tri posljednje pobjede nije nikada ranije pobjeđivao. No, nije on nikada u Sepangu bio dobar niti u kvalifikacijama: nikada najbrži, posljednji (i jedini) put startao je iz prvog reda još 2010., u prvoj sezoni s Mercedesom. Rosberg je u Sepangu vodio samo dva puta, sveukupno 16 krugova, a Hamilton u četiri utrke, odnosno kroz 79 krugova. Rosberg je najbrži krug ove utrke vozio jednom (lani), a Hamilton dva puta.

Sveukupno, dakle, 1:0 za Hamiltona.

Englez bi trebao imati posve nedvojbenu prednost i u Japanu. To je, zapravo, jedna od njegovih najjačih staza, na kojoj je u dva navrata čisto (i u međusobnoj borbi) nadjačao Rosberga. Nijemac u Suzuki nije nikada slavio – još jedna od staza na kojoj u utrku ulazi ˝nevin˝ – dok je Hamilton bio prvi tri puta, od toga dva puta u posljednje dvije sezone. Što se pole positiona tiče, tu su 2:2, s tim što je to Rosbergu uspjelo lani i preklani – i oba je puta izgubio od Hamiltona. Po broju krugova u vodstvu utrka Englez je vrlo uvjerljivo bolji: 134 prema 26 (jedna prema tri utrke). I konačno, Hamilton je u Suzuki vozio najbrži krug utrke tri puta, Rosberg niti jednom.

Hamilton sada vodi 2:0.

U američkom Austinu vožene su do sada četiri utrke, i Hamilton ih je dobio čak tri. Rosbergu to nije uspjelo niti jednom, makar je lani bio vrlo blizu – no u tome ga je spriječio onaj famozni udar vjetra. (Utrka ostaje upamćena i po Rosbergovom gađanju Hamiltona Pirellijevom kapom u sobici za ručnike…) Što se pole positiona tiče, Hamilton nije nikada bio najbrži u američkim kvalifikacijama, a Rosberg jest – i to dva puta, lani i 2014. Nijemac je u Austinu vodio ukupno 44 kruga, Englez 76 – obojica u po dvije utrke. Rosberg ima i jedan najbrži krug utrke (lani), Hamiltonu je najbolji skor drugi najbrži krug utrke (isto lani).

No, budući da se najviše ipak broje pobjede, Hamilton povećava vodstvo ma 3:0.

Iduća utrka, ona u Meksiku, u kojem je moderna Formula 1 gostovala prvi put lani, trebala bi biti čisti Rosbergov teritorij. Lani je on na ovoj stazi počeo svoj čudesni niz od 7 uzastopnih pobjeda i posve uvjerljivo nadvozio Hamiltona. Rosberg je s pole positiona lako pobijedio, vodio je u 65 krugova, a Hamilton samo u 6, a Nijemac je vozio i najbrži krug utrke.

Tu, dakle, nema puno dileme: Rosberg smanjuje na 1:3.

Predposljednja utrka sezone vozi se u Brazilu. Interlagos je za Hamiltona jedna od ukletih staza: vozio je tu 9 utrka i niti jednom nije pobijedio. Bio je samo jednom najbrži u kvalifikacijama – 2012, u posljednjoj sezoni s McLarenom – ali, naravno, staza ima za njega posebno značenje jer je upravo tu Felipeu Massi u posljednjem zavoju kaotične i kišne utrke 2008. pred nosom oteo svoj prvi naslov svjetskog prvaka. Rezultatski je ova staza povijesno puno bolja za Rosberga. Pobijedio je u Sao Paolu 2014. i 2015, i obje je te utrke bio i najbrži u kvalifikacijama. Također, Nijemac je u Interlagosu vodio u čak 124 kruga (i to ovu stazu, po toj komponenti, čini najuspješnijom za Rosberga), prema Hamiltonovih samo 26 – premda je Rosberg vodio u dvije utrke, a Hamilton u tri. Jedino je u najbržim krugovima utrka Englez tu bio vrlo uspješan – čak je četiri puta bio na vrhu, a Rosberg niti jednom. No, to u stvarnosti nije Hamiltonu donijelo puno sreće.

Sveukupno, dakle, Rosberg sada dolazi na 2:3.

Za kraj ostaje Abu Dabi. Rosberg je, naravno, tu pobijedio prošle godine – i samo tada – a Hamilton je slavio 2011. i, važnije, 2014, kada je nadsprintao Rosberga (na pole positionu) prema prvom zavoju i s tom drugom pobjedom uzeo i svoj drugi naslov prvaka svijeta. Ukupno su na stazi Yas Marina njih dvojica 2:2 u pole positionima, no Hamilton je vodio u čak 138 krugova (u pet utrka) prema Rosbergovih 44 (u dvije utrke). Rosberg u ovoj utrci nikada nije vozio najbrži krug utrke, Hamiltonu je to uspjelo dva puta.

Konačni rezultat, po ovim kriterijima, bio bi 4:2 za Hamiltona.

Zbroji li se sve ukupno, na ovih je šest staza što će odlučiti svjetskog prvaka za 2016. Hamilton je pobijedio do sada 9 puta, Rosberg tek 4 puta. Rosberg je startao s pole positiona 9 puta, Hamilton 8 puta. Hamilton je vodio kroz 459 krugova (u 18 utrka), Rosberg kroz 319 krugova (u 10 utrka). Na kraju, najbrži krug utrke Hamilton je vozio 11 puta, Rosberg samo 3.

Ali, sve je to teorija, i povijest. Kao što smo vidjeli, u posljednje tri utrke baš ništa nije značilo to što Rosberg u Spa, Monzi i Singapuru nije prije ove godine nikada pobijedio (a Hamilton jest, i to ukupno 7 puta). Rosberg je u naletu, i to u naletu u kakvom do sada, u ovoj novoj Mercedesovoj eri, do sada nikada nije bio u ovoj fazi sezone. Ovo je tradicionalno u 2014. i 2015. bila faza u kojoj je Hamilton zadao svom rivalu odlučne, teške udarce i otperjao prema naslovima prvaka.

No, ove sezone Rosberg je vrlo, vrlo jak kada je to možda najvažnije. Pobijedio je već 8 puta – i nikada do sada u povijesti niti jedan vozač nije toliko puta pobijedio i propustio na kraju zgrabiti naslov prvaka. S druge strane, Hamilton je, naravno, odlično vozio u Belgiji (s kraja grida), pa čak i u Monzi (nakon očajnog starta), no njegova osrednja predstava u Singapuru sigurno je došla u za njega najgorem mogućem trenutku. I nije neki osobit znak.

˝U Kuala Lumpuru Lewis se mora vratiti svojom najvećom snagom, ukoliko želi zaustaviti Nicov nevjorojatan niz,˝ veli Mercedesov Niki Lauda, čovjek koji ponešto zna o osvajanjima svjetskih naslova.

I premda čak i u Mercedesu ima onih koji se pribojavaju da bi u Maleziji – ako je suditi po vožnjama u Singapuru Ferrarijevog Sebastiana Vettela (za kojeg jedan od inženjera iz vrha Mercedesa čak smatra da bi dobio tu utrku da nije startao kao posljednji) i Red Bullovog Daniela Ricciarda – ova ekipa mogla imati vrlo ozbiljne konkurente, i premda je u Sepangu, naravno, lani pobijedio upravo Vettel, vjerojatno će u fokusu ipak biti dvoboj Hamiltona i Rosberga.

Onaj koji u nedjelju nakon utrke bude imao razloga za bolje raspoloženje ostvarit će psihološku pobjedu možda i odlučujuću u ovogodišnjoj borbi za naslov prvaka.