sport

Singapurska zamjena uloga Mercedesa i Ferrarija, uz Leclercov poraz u pobjedničkoj noći

Velika nagrada Singapura dio je kalendara Formule 1 od 2008. i kroz proteklih nešto više od deset godina servirala nam je popriličnu dozu kontroverzi ili iznenađenja, no rezultatski, u pogledu pobjednika, još nas nije iznenadila kao ove 2019.

Ferrari je na stazi Marina Bay ostvario dvostruku pobjedu. S Vettelom na najvišoj stepenici postolja. Ima li onih koji su to bili spremni prognozirati prošlog četvrtka ili čak petka, nakon prvih slobodnih treninga, skidam kapu.

U redu, Ferrari je prethodno pobijedio u Belgiji i Italiji. S obzirom na karakteristike staza, očekivalo se da će to ići u prilog konceptu bolida SF90. Ali Singapur, ulična staza i ovogodišnji Ferrari… to nismo mogli zamisliti kao dobitnu kombinaciju.

Slobodni treninzi išli su u prilog toj tezi. Crveni bolidi imali su poveći zaostatak za Srebrnim strijelama, kao i za Red Bullom Maxa Verstappena. Leclerc i Vettel žalili su se na balans, nedostatak gripa, a onda u subotu – show program. Pole position Charlesa Leclerca, a samo 29 tisućinki dijelilo je Vettela od prvog startnog reda.

Svi su se pogledavali u čudu. Sjetimo se, niti dva mjeseca ranije na Hungaroringu, stazi za koju se kaže da je poput ulične, samo bez ograda, Ferrari je u kvalifikacijama kasnio pola sekunde, a u utrci preko jedne minute.

Što god da su napravili, u Ferrariju su dobro napravili. Na trenutak su izgledali kao da su nešto naučili od Mercedesa. Kako izgledati neuvjerljivo na treninzima u petak, a onda svima “isprašiti tur” u kvalifikacijama.

Prva faza utrke bila je vrlo nezanimljiva, govorimo li o borbi za vrh. Leclerc, Hamilton, Vettel, Verstappen, Bottas, Albon. Kako su startali, tako su i kružili stazom prvih dvadesetak krugova, bez ikakvih naznaka konkretnijih dvoboja na stazi. Čekalo se ulaske u boks, a o njima se nakon utrke najviše i pričalo.

Priču već znate – Vettel je prvi stao po nove gume, nadajući se kako će undercutom zaskočiti Hamiltona. To je i napravio, ali pritom je na iznenađenje svih, pa i sebe samoga, zaskočio i Leclerca. Nevjerojatno je zapravo kako je Leclerc u samo jednom krugu izgubio više od tri sekunde prednosti, a još je Vettelovo zaustavljanje u boksu trajalo 0,6 sekundi duže.

Je li Leclerc bio preopušten i nesvjestan prijetnje vlastitog momčadskog kolege? Jesu li jednostavno nove gume donijele toliku razliku? Bilo kako bilo, Vettel je došao do vodstva, koje je znalački pretvorio u 53. pobjedu svoje F1 karijere. Također, to mu je već peta u Singapuru pa staza Marina Bay postaje Nijemčeva najsretnija lokacija u kalendaru.

Mnogo se bure podiglo oko te Ferrarijeve strategije. S jedne strane, momčad je na ovaj način pretvorila 1-3 u 1-2, odnosno 2-1. Prvi je to put u povijesti da je jedan konstruktor upisao dvostruku pobjedu u Singapuru, a Ferrari na tri utrke zaredom nije pobijedio još od 2008. i niza Malezija, Bahrein, Španjolska.

Pobjeda Sebastiana Vettela također je pozitivna stvar, za Ferrari i Formulu 1 općenito. Četverostrukom prvaku svijeta ne dolikuju onakve predstave kao u Monzi dva tjedna ranije. Imao je vrlo tešku sezonu u kojoj neće moći pronaći previše pozitivnih stvari, no možda se ova pobjeda pokaže kao prekretnica za njega. Bilo mu je to 52. postolje za Ferrari, čime se izjednačio s Raikkonenom, a još mu tri nedostaju do drugoplasiranog na toj listi, Rubensa Barrichella. Naravno, na vrhu je još uvijek nedodirljivi Schumacher sa 116.

Dvostruka pobjeda Ferrarija, povratak otpisanog Sebastiana Vettela… sve to izgleda jako lijepo, no što je s Leclercom? E tu počinju polemike. Mladi monegaški vozač ispao je gubitnikom u Ferrarijevoj pobjedničkoj singapurskoj noći i moglo bi se reći – ne svojom krivnjom. Cijelu utrku nije napravio nikakvu vidljivu pogrešku, a utrku je izgubio zbog taktičke odluke svoje momčadi.

Bio je to jedini način da momčad dođe do dvostruke pobjede, reći će jedni. Ali nepisano je pravilo da vozač koji je naprijed dobije prednost u pogledu preferirane taktike, odgovorit će drugi.

Leclerc je pokazao da je inteligentan, ne samo vozač, nego čovjek. Nakon utrke je brzo smirio strasti i izjavio da je najvažniji dobar rezultat ekipe, ali normalna je stvar da se osjećao prevarenim od vlastite ekipe. I želio je odgovore.

Osobno mislim da nije zaslužio takav potez. On je taj koji je osam puta zaredom bio brži u kvalifikacijama, on je taj koji je Ferrariju donio prvu pobjedu u sezoni pa tjedan kasnije i toliko željeni trijumf u Monzi nakon dugogodišnjeg čekanja, ostavivši srce na stazi u borbi s Hamiltonom.

Istina, bez Vettelove pomoći možda Leclerc ne bi slavio na Spa, ali jedno je pomoći kad si iza, a nešto sasvim drugo kad ti momčad taktikom pokloni pobjedu, iako si cijeli vikend bio sporiji od momčadskog kolege. Stavovi o toj temi na kraju se svode na osobne preferencije, Vettel ili Leclerc.

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post’s poll.

U ovoj sezoni vjerojatno Ferrariju i nije previše bitno tko pobjeđuje jer borba za naslov je riješena, no ova utrka u Singapuru već sada upućuje na mogući problem koji bi Ferrari mogao imati sljedeće godine, naravno u slučaju ako će Mercedes, Ferrari i Red Bull imati podjednako dobre bolide. Vettel i Leclerc bit će jednako željni pobjeda, tražiti svoje pravo na status prvog vozača, a za to vrijeme će Max i Lewis uživati punu podršku svojih ekipa i neće morati brinuti da će im momčadski kolege otimati bodove.

Vidjelo se u Singapuru kako je Bottas potrošio kočnice da ne bi slučajno bio ispred Hamiltona, što je doista bilo ružno vidjeti u situaciji gdje je Bottas praktično još jedini vozač koji ima neku realnu matematičku šansu osvojiti naslov.

U Mercedesu se definitivno događa nešto čudno. Momčad koja nas je navikla na zastrašujuću dominaciju i koja već godinama melje sve pred sobom, trenutno ima samo jednu pobjedu u posljednjih pet nastupa.

Ako je Ferrari nešto naučio od Mercedesa, čini se da su u još nečemu zamijenili uloge. Mercedes je počeo brljati sa strategijama, poput Ferrarija u “najboljim danima”, a što su čekali u Singapuru kao da ne znaju niti oni sami. Ne može se reći da bolid nije bio dobar i vjerojatno stoji Hamiltonova izjava da su lagano mogli dobiti utrku.

Trebalo je samo hrabrosti za ulazak u boks onih nekoliko sekundi prije nego je to napravio Vettel i vjerojatno bi ovaj tekst imao sasvim drukčije konotacije. Da, lako je biti general poslije bitke, ali upravo je to bila najjača karta Mercedesa svih ovih godina dominacije – donošenje pravih odluka u pravo vrijeme.

Ovoga su puta zeznuli stvar zadržavanjem Hamiltona na starim gumama pa im se tek drugi put ove sezone dogodilo da ih nema na postolju. Prvi put one nesretne nedjelje na Hockenheimu, s kojom je i počela ova ne baš dobra faza sezone za Srebrne strijele.

Prvenstvo su praktično osigurali s onih devet pobjeda u prvih deset utrka pa ne moraju strahovati, ali Toto i njegova družina na ovakve slabije periode definitivno nisu navikli i bit će zanimljivo vidjeti kakva će biti reakcija na sljedećoj utrci u Rusiji.

Max Verstappen završio je utrku ispred Mercedesa, o čemu je vjerojatno sanjao, ali bez onog dijela da su Ferrariji naprijed. Nije bio zadovoljan jer je Singapur vidio kao dobru priliku za svoju treću pobjedu u sezoni. Rezultat mu je na kraju bio bolji od vožnje i ponašanja bolida, što je ipak pozitivna stvar. I prvi je put uspio utrku završiti ispred momčadskog kolege Albona, koji je u svom prvom nastupu na stazi Marina Bay bio korektan, ali ništa više od toga. Šesto mjesto, to je ono gdje su ga svi i vidjeli prije početka vikenda.

McLaren i Renault bili su realno četvrta i peta momčad po brzini, no učinak im je na kraju bio polovičan. Norris je svojoj momčadi malo učvrstio četvrtu poziciju konstruktorskog poretka osvajanjem sedmog “best of the rest” mjesta, a bodove Renaultu donio je Hülkenberg. Samo dva doduše, devetim mjestom. Sainz i Ricciardo imali su problematičnu nedjelju i nisu osvojili bodove. Sainz zbog kontakta s Hülkenbergom na početku utrke, zbog kojeg je izgubio mnogo vremena, a Ricciardo najviše zbog kazne koja ga je bacila na začelje startnog poretka.

Profitirali su Gasly, koji je odradio vrlo dobru utrku za osmo mjesto u Toro Rossu, te Giovinazzi, koji u ovom drugom dijelu sezone ipak izgleda dosta bolje i konkurentnije.

Kakvu li je utrku imao Talijan u Alfi. U jednom trenutku vodio je u utrci, što je bilo prvo Alfino vodstvo nakon VN Belgije 1983. godine. Nakon što je malo iskusio borbu s najboljima, zaradio je kaznu zbog opasne vožnje za vrijeme sigurnosnog automobila, ali na kraju je dobio svoj jedan bod.

Utrku njihovih momčadskih kolega, Kvjata i Raikkonena, najviše je obilježio međusobni sudar u 50. krugu utrke. Naravno, čim je Kvjat u pitanju, priče o ruskom Torpedu su neizbježne, no ovdje krivnja i nije isključivo njegova. Čak je i Raikkonen priznao da vozača Toro Rossa jednostavno nije očekivao.

Nakon dva pozitivna vikenda, Racing Point se loše proveo u Singapuru i ostao praznih ruku. O Haasu je teško išta pametno reći… Potvrdili su Grosjeana za sljedeću sezonu, a on se iskazao novim biserom u sudaru s Russellom. Magnussen je pak djelovao dobro i bio na pragu bodova, no onda ga je usporila – plastična vrećica. Što ti je sudbina.

Ako ništa, može se pohvaliti da je drugu godinu zaredom imao najbrži krug na Velikoj nagradi Singapura. Bod ipak nije dobio jer nije završio utrku u Top 10. Po tome je prvi u povijesti.

Spomenuti Russell završio je u zidu nakon Grosjeanovog “poguranca”, što je prvo odustajanje za Williams u ovoj sezoni, a Robert Kubica objavio je uoči vikenda svoj odlazak iz Williamsa na kraju sezone. Za upornost i povratak – bravo majstore, ali s obzirom na tijek ove sezone, sasvim je logično da sreću potraži negdje drugdje.

Vremena za slavlje ili tugovanje nakon Singapura nema. Cirkus nemilosrdno žuri dalje – sljedeća je postaja “majčica Rusija” i olimpijski Soči.

Izvor: GP1.hr