sport

Tehnička analiza bolida – Alpine A521

U Renaultu, tj. Alpineu su odlaskom McLarena kao klijentske momčadi ostali potpuno sami u razvoju svoje pogonske jedinice. U redu, nije ni McLaren baš nešto tu sudjelovao direktno, ali radilo se duplo više kilometraže i isto toliko više se skupljalo podataka. Vidjet ćemo kako će se to odraziti na razvoj bolida.

Bolid A521 ima prilično pragmatičan pristup pronalaženju potisne sile (eng. downforce) koja je nestala, tj. prilično se smanjila (nastojala smanjiti) novim pravilnikom. Podnica prema stražnjim kotačima sada mora biti ravna, bez raznih proreza i usmjerivača protoka zraka prema stražnjem dijelu bolida. Vanjska linija podnice praktički ide dijagonalno prema unutarnjem rubu kotača, dok je prošle godine bila paralelna s bolidom.

I tako je Marcin Budkowski sa svojim inženjerima u potrazi za nadoknadom izgubljenog downforcea odlučio smanjiti bočne strane bolida premještajem nekih komponenata na sam vrh bolida iza/pored gornjeg usisnika zraka. Bio je taj dio šasije i inače “ogroman” u odnosu na ostale bolide, ali na ovogodišnjem bolidu s ovakvim dimenzijama dolazi još više do izražaja.

Sam usisnik je doduše ostao praktički isti, prostor iza njega je narastao. Premještajem nekih komponenata ispod poklopca motora kako bi se smanjile bočne strane bolida, nastoji se povećati slobodna površina podnice, izgubljena radi novih pravila. I druge momčadi su napravile slične pomake, ali Alpine je s ovim otišao pomalo ekstremno.

Kod takvih ekstrema, konkretno u ovom slučaju, dolazi do upita isplativosti ovakve instalacije jer ovakvim načinom “pakiranja” može se izgubiti balans bolida pošto se težište podiže prilično visoko. Ali prema riječima Budkowsog, za njih je to pravi smjer:

“To je naš tehnički izbor. Otkrili smo da je ‘mršavljenje’ bočnih dijelova pozitivan smjer, što zapravo nije novost. Dakle, prepakirali smo i premjestili neke glomazne stvari u bolidu i stavili ih iza ulaza za zrak.”

“Postoje kompromisi oko težišta, ali performanse dobivene aerodinamičkim pomacima obično pobjeđuju nad kompromisima s centrom gravitacije i težištem.”

Na subotnjem testiranju smo ipak vidjeli “mršaviju” verziju tog dijela bolida. On se posebice smanjio u svom stražnjem dijelu. Vidjet ćemo koju opciju će ekipa ili možda sam Fernando Alonso odabrati za utrke.

U Enstoneu su još dodatno izdužili nos, tj. sam vrh nosa, pošto je to dio koji se slobodno može doraditi. Sada je taj dio oštrijeg oblika, prilično drugačiji od primjerice Mercedesovog ili Ferrarijevog. Uočena je i zanimljiva vozačka pozicija Alonsa u odnosu na Estebana Ocona. Esteban sjedi, reklo bi se na normalnoj visini sjedišta, iako je skoro “za glavu” višlji od Fernanda. Alonso, ako se sjećate otprije, voli sjediti prilično nisko, toliko da dovodi do pitanja da li uopće vidi u potpunosti i dovoljno okolinu oko sebe.

Izgleda da su se u momčadi dodatno opustili odlaskom McLarena jer sada mogu s još manje kompromisa razvijati pogonsku jedinicu samo za svoje potrebe, a ovakvi ekstremni koncepti to i dokazuju.

Izvor: GP1.hr